استان ها > گیلان

پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در گیلان تاسیس شود

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، با اشاره به ظرفیت بی نظیر گیلان در رویش گیاهان دارویی، گفت: گیلان می تواند قطب گیاهان دارویی کشور باشد لذا جهاددانشگاهی پژوهشکده گیاهان دارویی را در گیلان تاسیس کند.

به گزارش ورگ، جبار کوچکی نژاد در دیدار با رئیس جهاددانشگاهی کشور، استان گیلان را قطب کشاورزی دانست و اظهار کرد: به دنبال مذاکره با رئیس سازمان انرژی اتمی، خواستار استقرار بخش پژوهش های هسته ای حوزه کشاورزی در گیلان هستیم.

وی کشاورزی و دام پروری گیلان را سنتی دانست و افزود: کشاورزی در گیلان برای کشاورزان از نظر اقتصادی به صرفه نیست، زیرا آب زیادی مصرف می کند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ظرفیت بی نظیر گیلان در رویش گیاهان دارویی، تصریح کرد: گیلان می تواند قطب گیاهان دارویی کشور باشد لذا جهاددانشگاهی پژوهشکده گیاهات دارویی را در گیلان تاسیس کند، زیرا گیلان به واسطه اقلیم و آب و هوای مناسب رویشگاه خوبی برای گیاهان دارویی است و نیازمند یک مرکز تحقیقاتی هستیم.

کوچکی نژاد با بیان اینکه سرطان در گیلان زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: به واسطه آلودگی های زیست محیطی ناشی از پسماند و فاضلاب انواع و اقسام سرطان ها به ویژه دستگاه گوارش و پستان در گیلان شیوع دارد لذا می طلبد مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده های جهاددانشگاهی ورود جدی به این امر داشته باشد.

وی جهاددانشگاهی را موتور محرک بخش تحقیقات و پژوهش در کشور دانست و متذکر شد: در سال جاری 15 میلیون یورو معادل 170 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای امر پژوهش تخصیص یافته که جهاددانشگاهی می تواند پیگیر دو پژوهشکده محیط زیست و گیاهان دارویی گیلان باشد.

نماینده رشت در مجلس، از تخصیص ردیف اعتباری ویژه برای پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی خبر داد و تاکید کرد: جهاددانشگاهی باید از کارکرد آموزشی در مقطع کاردانی و کارشناسی فاصله بگیرد و دوره های دکتری و پی.اچ.دی را فعال کند تا پژوهشگران در بخش های پزشکی و کشاورزی هدایت شوند.

کوچکی نژاد، جنگل های هیرکانی را یکی دیگر از ظرفیت های طبیعی گیلان دانست و اضافه کرد: جنگل های هیرکانی ذخیره گاه ژنتیکی بوده و به ثبت جهانی از حیث قدمت و ارزش رسیده است، اما متاسفانه برخی از گونه ها منقرض شده و یا در حال انقراض هستند لذا جنگل های هیرکانی می تواند برند خوبی برای جهاددانشگاهی باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نوغان و ابریشم را یکی ظرفیت های در معرض خطر گیلان دانست و خاطرنشان کرد: ابریشم یکی از محصولات مهم استان گیلان در گذشته بود و سالانه به حدود 30 هزار جعبه تخم نوغان نیاز داریم، اما تولید ما 5 هزار جعبه است و مابقی وارد می شود. از جهاددانشگاهی می خواهیم تحقیقات لازم را در حوزه تولید و اصلاح و پرورش نوغان در کشور داشته باشد تا صنعت نوغانداری و ابریشم مجددا رونق بگیرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *