استان ها > خراسان شمالی

وجود ۱۰۰ پاسگاه محیط بانی تعطیل در کشور

ورگ/خراسان شمالی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست از وجود ۱۰۰ پاسگاه محیط بانی تعطیل در کشور خبر داد.

سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت و گو با ورگ، با اشاره به اینکه ۶۰۷ پاسگاه محیط بانی در کشور وجود دارد، گفت: ۱۰۰ پاسگاه تعطیل و ۵۰۰ پاسگاه نیز فعال هستند که علت تعطیل بوده پاسگاه ها کمبود نیروی محیط بانی است.

وی افزود: اما تعطیلی این پاسگاه ها به آن معنا نیست که حفاظت در آن مناطق انجام نشود بلکه این امر توسط پاسگاه محیط بانی مجاور انجام خواهد شد اما کار کمی سخت تر می شود.

محبت خانی با بیان اینکه سازمان محیط زیست مجوز استخدام نیروی محیط بانی را اخذ کرده بود، ادامه داد: طبق این مجوز تا هشت ۳۰۰ محیط بان هر ساله به محیط بان های کشور افزوده می شود که ۵۰ نفر از این تعداد نیروی محیط بانی دریایی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کمبود نیروی محیط بانی نسبت به چارت سازمانی در محیط زیست ۵۰ درصد است و تعداد محیط بان ها بعد از گذشت هشت سال باید به هشت هزار نفر برسد.

ویروس کرونا شکارهای غیرمجاز را ۶ درصد کاهش داد

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست به آمار شکارهای غیرمجاز در ۱۱ ماه امسال نیز اشاره کرد و گفت: آمار شکار غیرمجاز طی ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.

به گفته وی طی ۱۱ ماه امسال شکار غیرمجاز پستانداران۱۵ درصد، پرندگان ۱۴ درصد، صید آبریان ۱۷ درصد، زنده گیری پرندگان ۳۹ درصد و زنده گیری پستانداران ۳۲ درصد کاهش داشته است.

محبت خانی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا یکی از عواملی بوده که بر کاهش شکارهای غیرمجاز طی امسال تاثیرگذار بوده است.

وی تاکیدکرد: از سوی دیگر باید این فرهنگ سازی در مردم ایجاد شود که گوشت شکار هیچ مزیتی نسبت به گوشت قرمزی که در قصابی ها به فروش می رسد، ندارد و باید فرهنگ شکار از بین رود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست بیان کرد: متاسفانه تعدادی از افراد تصور می کنند که گوشت شکار ارگانیک است که چنین تصوری درست نیست.

ثبت نام ۱۸۰۰ همیار محیط بان در سامانه

وی با اشاره به فعالیت نیروهای همیار محیط بان گفت: همیاران محیط بان در پوشش بیمه قرار گرفته اند و همین امر جاذبه ایجاد می کند تا تعداد افراد بیشتری به این سمت سوق پیدا کنند بطوریکه تاکنون ۱۸۰۰ همیار محیط بان در سامانه مورد نظر ثبت نام کرده اند.

محبت خانی افزود: هدف سازمان محیط زیست آن است که این عدد را به ۸۰ میلیون نفر برساند.

۷درصد از آتش سوزی های صورت گرفته در عرصه های محیط زیست عمدی بود

وی در خصوص آتش سوزی های صورت گرفته در عرصه محیط زیست کشور نیز اظهارکرد: تعدادی از افراد متخلف که اقدام به آتش سوزی در عرصه های محیط زیست کرده، دستگیر و مجازات شده اند اما هنوز تعدادی تعدادی از پرونده ها تا زمان دستگیری فرد متخلف مفتوح سات.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: هفت درصد از آتش سوزی های اتفاق افتاده در عرصه های محیط زیست طی امسال عمدی بوده است.

برخورد جدی با زنده گیران و قاچاقچیان پرندگان شکاری

وی به زنده گیری پرندگان شکاری و قاچاق آن به تعدادی از کشورهای همسابه نیز اشاره کرد و افزود: یکی از ماموریت های جدی یگان حفاظت در مناطق مرزی مبارزه با زنده گیری پرندگان شکاری و قاچاق آن به کشورهای همسایه است و همه ساله با همکاری دستگاه های ذی ربط برخوردهای خوبی نیز انجام می شود.

محبت خانی با بیان اینکه طی امسال نیز تخلف زنده گیری و دستگیری قاچاقچیان پرنده های شکاری وجود داشته است، خطاب به زنده گیران پرندگان شکاری و قاچاقچیان این پرندگان خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از این امر و برخورد با متخلفان از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهیم کرد و به شدت این افراد را تحت تعقیب قرار خواهیم داد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *