استان ها > خراسان شمالی

نقش موثر ویتامین دی در پیشگیری از بیماری های تنفسی

ورگ/خراسان شمالی متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: ویتامین دی در پیشگیری از بیماری های تنفسی و مقابله با کرونا تاثیر به سزایی دارد.

دکتر محمد رضا جلیلوند در گفت و گو با ورگ، اظهارکرد: با توجه به تاثیر ویتامین دی در موارد ذکر شده بر تداوم اجرای مکمل یاری با ویتامین دی تاکید شده است.

وی اظهارکرد: ویتامین دی به عنوان ویتامین محلول در چربی دارای نقش های متعددی در بدن است که آگاهی از آن ها ضرورت دارد.

جلیلوند با بیان این که ویتامین دی در متابولیسم کلسیم و فسفر، سلامت استخوان ها و تقویت سیستم ایمنی نقش ارزنده ای دارد، تصریح کرد: کمبود ویتامین دی در بروز بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و خود ایمنی موثر است، بنابراین آگاهی از میزان ویتامین دی بدن به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری ها لازم و ضروری به نظر می رسد.

این مقام مسئول غنی سازی موادغذایی، آموزش و اصلاح الگوی غذایی و مکمل یاری را از جمله راه کارهای پیشگیری و کنترل ریزمغذی ها در سیستم بهداشتی درمانی برشمرد و خاطرنشان کرد: ویتامین دی را می توان از طریق قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، مصرف مواد غذایی و مکمل و نوشیدنی های حاوی ویتامین دی دریافت کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به شیوع بالای کمبود ویتامین دی در جامعه و تاثیر آن در بروز بیماری ها بهتر است ماهانه یک مکمل 50 هزار واحدی مصرف کنیم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *