استان ها > فارس

صادرات ۴۴ میلیون دلاری کالاهای غیرنفتی از فارس

ورگ/فارس مدیرکل گمرک فارس از صادرات ۴۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۴۶۰ دلار در چهار ماهه نخست امسال از طریق گمرکات استان به خارج از کشور خبر داد.

خداداد رحیمی گفت: ۲۵۳ هزار و ۶۰۷ تُن کالا به ارزش ۴۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۴۶۰ دلار از طریق گمرکات فارس به خارج از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن وارزش به ترتیب ۱۰درصد افزایش و ۱۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش ورگ به نقل از روابط عمومی گمرک فارس، او افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های اعمال شده توسط کشورهای مختلف در امر واردات و صادرات کالا، آمار موجود نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه شده اما با توجه به بهبود مراودات تجاری این آمار روند صعودی پیدا کرده است، به گونه‌ای که آمار صادرات تیرماه امسال ۱۴ میلیون و ۶۲ هزار و ۵۱۹ دلار به وزن ۳۳ هزار و ۳۳۰  تن است.

رحیمی ادامه داد: در مقایسه با تیرماه سال گذشته از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۴درصد و ۷درصد افزایش را نشان می‌دهد و این در حالی است که هنوز شرایط ورود و خروج کالا به روال قبل باز نگشته و محدودیت‌هایی را به لحاظ شرایط بیماری شاهد هستیم.

مدیرکل گمرک استان فارس ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال کالاهای صادراتی به ۳۴ کشور جهان صادر شده است.

او بیان کرد: عمده کشورهایی که کالا طی این مدت از گمرکات استان فارس به آن‌ها صادر شده است عبارتند از عراق، افغانستان، کویت، امارات متحده عربی، آلمان، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، ویتنام و عمان.

مدیرکل گمرک استان فارس بیان کرد: این کالاها و محصولات عبارتند از اوره، محصولات لبنی، رزین‌های آلکید اصلاح شده، رب گوجه فرنگی، دستگاه‌های مبدل حرارتی، شیره و عصاره شیرین بیان، خرما، ماهیان، برنج و محصولات سرامیکی که بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

او اظهار کرد: در همین مدت در بین کالاهای صادراتی استان فارس شیره و عصاره شیرین بیان ازلحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۶ درصد و ۵۶ درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

رحیمی همچنین افزود: در چهار ماه نخست امسال مقدار ۶  هزار و ۳۷۲ تن کالا به ارزش ۲۵ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۱۷۴ دلار از طریق گمرکات استان فارس به کشور وارد شده است که این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۳۷ درصد افزایش و ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

او به تعداد مسافرین ورودی از طریق مرز هوایی استان فارس اشاره کرد و گفت: طی چهار ماهه گذشته با توجه به محدودیت‌های مسافری فرودگاه‌های بین المللی و کاهش چشمگیر پروازهای خارجی به دلیل بیماری کرونا جمعاً تعداد ۷۲۸۳ نفر مسافر از طریق مرز هوایی استان فارس به کشور وارد شده که از این تعداد ۷۲۲۳ نفر ایرانی و ۶۰ نفر مسافر خارجی بوده‌اند.

رحیمی افزود: تعداد ۲۲۰۶ نفر مسافر از طریق مرز هوایی استان از کشور خارج شده اند که از این تعداد ۱۷۳۳ نفر ایرانی و ۴۷۳ نفر خارجی بوده اند.

مدیرکل گمرکات استان فارس بیان کرد: طی مدت مذکور همشهریان استان فارس تعداد ۸۸ بسته کالاهای هدیه و سوغات به ارزش ۱۵۱۶ دلار از طریق گمرک امانات پستی دریافت کردند، همچنین شهروندان استان فارس طی مدت یاد شده تعداد ۸۷۷ بسته پستی به ارزش ۴۸۴۷ دلار به خارج از کشور ارسال کردند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *