استان ها > گیلان

شکفتن نادرترین‌ترین گل جهان در رودسر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر گفت: به علت کوهستانی بودن، بارش برف و سرمای نابهنگام بهار این گل در اشکورات رودسر دیرتر از منطقه ییلاقی داماش رودبار شکوفا می‌شود.

به گزارش ورگ، علی محمدپور با اشاره به اینکه رویش سوسن چلچراغ از ۴ سال پیش در ۵ هکتار از منطقه ونستان اشکورات بخش رحیم آباد رودسر به صورت پراکنده مشاهده شد، گفت: امسال نیز سوسن چلچراغ در منطقه ونستان در ارتفاع ۲۱۰۰ تا ۲۳۰۰ متری روییده است.

وی با اشاره به اینکه گل سوسن چلچراغ یک ماه پیش در رویشگاه‌های دیگر استان شکوفا شد، افزود: به علت کوهستانی بودن، بارش برف و سرمای نابهنگام بهار این گل در اشکورات رودسر دیرتر از منطقه ییلاقی داماش رودبار شکوفا می‌شود.

محمدپور با بیان اینکه سوسن چلچراغ گلی از تیره لیلیوم است، ادامه داد: پیش از این منطقه ییلاقی داماش عمارلوی رودبار و لنکران جمهوری آذربایجان تنها رویشگاه سوسن چلچراغ در جهان بود اما در چند سال اخیر رویش این گل در روستای ونستان رودسر، شاه شهیدان رودبار و کهنه ماسوله نیز گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۵۴ لدربوری، گیاه شناس فرانسوی، سوسن چلچراغ را در طبیعت داماش گیلان کشف کرد، تصریح کرد: این گل در سال ۱۳۵۵ به شماره ۷۱ در فهرست آثار طبیعی و ملی به ثبت رسید.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *