استان ها > گیلان

تداوم بازگشت زائران خارجی اربعین از مرز زمینی آستارا

فرماندار شهرستان آستارا گفت: بازگشت زائران خارجی اربعین به کشورهای مبدأ، از مرز زمینی آستارا همچنان تداوم دارد.

به گزارش ورگ، حسن رستم زاد در آیین اختتامیه موکب امام رضا (ع) بقعه متبرکه امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) آستارا، اظهار کرد: همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع)، فعالیت یک ماهه موکب‌های شهرستان برای میزبانی از زائران خارجی اربعین به پایان رسید.

وی با بیان اینکه موکبهای شهرستان حدود ۱۷ هزار زائر خارجی اربعین را پس از پذیرایی و میزبانی به سوی مرزهای غربی کشور و کربلای معلی بدرقه کردند، ادامه داد: با توجه به اینکه سالگرد وفات پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) پس از اربعین حسینی است، بسیاری از زائران برای زیارت مشهد مقدس وارد خاک کشورمان شده اند و هنوز به کشورهای خود برنگشته اند.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه بازگشت زائران خارجی از مرز زمینی آستارا، افزود: در سال جاری شاهد ورود زائرانی از کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، گرجستان، داغستان و سایر مناطق حوزه قفقاز بودیم.

فرماندار آستارا در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت پیاده روی اربعین اشاره کرد و یادآور شد: قیام ۷۲ نفری امام حسین (ع) پس از حدود ۱۴۰۰ سال به محور اتحاد، انسجام و همدلی میلیون‌ها مسلمان تبدیل شده و هر روز باشکوه‌تر می شود.

وی اضافه کرد: امروز عظمت فرمایشات امام حسین (ع) را در مورد قیام عاشورا می‌بینیم و باید بدانیم که بیداری جهان اسلام، نشأت گرفته از همین قیام است.

افزایش همه ساله شور میزبانی از زائران خارجی اربعین

حجت الاسلام و المسلمین کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا در این مراسم با اشاره به اینکه امروز تلاش یک ماهه موکب داران و خیران آستارا به پایان می رسد، تصریح کرد: زائران خارجی از بدو ورود به کشور در پایانه مرزی تا امامزادگان شریف با افتخار پذیرایی شدند.

وی با تأکید بر اینکه شور میزبانی از زائران خارجی همه ساله بیشتر خودنمایی می کند، افزود: باید روحیه بسیجی را در موکبها حفظ کنیم.

وی در پایان با اشاره به مهربانی و رأفت امام رضا (ع)، خاطرنشان کرد: خیلی از فعالان این موکب ها به شکل گمنام بودند که به طور یقین اجر و پاداش خود را خواهند گرفت.

به گزارش ورگ، در اربعین سال جاری حدود ۱۷ هزار نفر زائر خارجی اربعین از مرز زمینی آستارا وارد کشور شدند و بالغ بر ۷۰۰۰ نفر از آنها در زائرسراهای امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) آستارا اسکان موقت و شبانه یافتند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *