علمی و دانشگاهی > پژوهش

بررسی ارتباط عفونت هلیکوباکتر پیلوری در مبتلایان به هپاتیت B

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد: میزان شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری ارتباطی به هپاتیت B نداشته و در برخی موارد نیز میزان شیوع عفونت در افراد سالم بیشتر از افراد مبتلا به ویروس هپاتیت B است.

به گزارش ورگ، سیدشهرام مدرس صادقی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زیست فناوری گرایش میکروبی در پایان نامه خود به “بررسی ارتباط و میزان شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در افراد مبتلا به هپاتیت B در منطقه اصفهان و بررسی وجود توالی‌های پروتئینی مشترک در آنتی‌ژن‌های سطحی آنها” پرداخت.

هلیکوباکترپیلوری میکروارگانیسمی است که عامل شایع‌ترین و پایدارترین عفونت باکتریایی در سطح جهان است. عفونت هلیکوباکترپیلوری حدود نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در کشورهای در حال توسعه میزان شیوع این عفونت حدود ۹۰ درصد و در کشورهای توسعه یافته به غیر از ژاپن، میزان شیوع آن کمتر از ۴۰ درصد است. 

همچنین عفونت با ویروس هپاتیت B، عفونتی فراگیر در سراسر جهان محسوب می‌شود که میزان شیوع آن در نقاط مختلف از کمتر از ۲ درصد تا ۱۵درصد متغیر است. بر اساس برآوردهای انجام شده، حدود ۸۰ درصد از جمعیت جهان در طول عمر خود، با خطر ۶۰ درصدی ابتلا به این عفونت ویروسی مواجه هستند.

این مطالعه با هدف بررسی ارتباط و میزان شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در افراد مبتلا به هپاتیت B در منطقه اصفهان و بررسی وجود توالی‌های پروتئینی مشترک در آنتی‌ژن‌های سطحی آنها انجام شد.

در این مطالعه ۵۰ نفر از افراد غیر مبتلا به ویروس هپاتیت B به عنوان افراد شاهد و ۳۰ نفر از افراد مبتلا به ویروس هپاتیت B به عنوان مورد، بررسی شدند و میزان شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در این افراد اندازه گیری شد. 

نتایج تحقیق نشان داد که میزان شیوع هلیکوباکترپیلوری در افراد سالم و افراد مبتلا به هپاتیت B اختلاف قابل ملاحظه‌ای نداشت و تقریبا میزان شیوع عفونت در این افراد یکسان بود. همچنین وجود توالی‌های مشترک اسید آمینه‌ای بین آنتی‌ژن‌های سطحی و اصلی هر دو میکروارگانیسم (HBsAg برای ویروس هپاتیت B و CagA برای هلیکوباکترپیلوری) توسط نرم‌افزارها و پایگاه‌های داده بیوانفورماتیکی بررسی شد. 

نتایج نشان‌دهنده وجود تشابه بسیار اندک بین توالی‌های استخراج شده از هر دو میکروارگانیسم مورد مطالعه بود. بنابراین، میزان شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در این منطقه از ایران ارتباطی به هپاتیت B نداشته و در برخی موارد نیز میزان شیوع عفونت در افراد سالم بیشتر از افراد مبتلا به ویروس هپاتیت B بوده است.

به گزارش ورگ، این پایان‌نامه به راهنمایی دکتر حسن محبت کار در دانشگاه اصفهان دفاع شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *