استان ها > خراسان رضوی

800 کیلو ماست چکیده محلی از واحد متخلف ضبط شد

ورگ/خراسان رضوی سرپرست معاونت بهداشت نیشابور گفت: در پی مسمومیت 16 نفر در نیشابور براثر سم بوتولیسم 800 کیلو ماست پوستی (ماست چکیده محلی) از واحد متخلف در این شهرستان ضبط شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور، محمدرضا داوریان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: سم بوتولیسم مسمومیت نادر و مهلک است که در نیشابور کنترل شد.

وی ادامه داد: در پی مسمومیت 16 نفر از شهروندان با سم بوتولیسم منبع آلودگی این باکتری شناسایی و 800 کیلو ماست پوستی از واحد متخلف ضبط گردید. 

داوریان اظهار کرد: خشکی دهان، افتادگی پلک، گلو درد و تاری دید از علائم مسمومیت بوتولیسم و دوره کمون این بیماری 4.5 تا دوازده روز است.

وی گفت: باکتری مربوط در خاک مستقر است و در رسوبات دریایی، ماهی دودی، اشپل ماهی، پنیر کیسه‎ای، کشک در محیط بی‎هوازی رشد می‌کند. 

سرپرست معاونت بهداشت نیشابور همچنین بر پیشگیری از تولید لبنیات سنتی و دیگر محصولات غذایی  تاکید کرد.

در این جلسه حسین نوروزی‌نژاد، مدیر گروه بیماری‎های معاونت بهداشت نیز بیان کرد: جوشاندن کنسروهای صنعتی حداقل به مدت 10 دقیقه، تهیه کنسروهای خانگی در دمای 120 درجه به مدت نیم ساعت، عدم استفاده از عسل برای اطفال مخصوصا کودکان زیر یک سال، پرهیز از غذاهایی که بوی نامطبوع دارند و پرهیز از مصرف کنسروهایی بال لبه برآمده و دندانه‎دار از جمله اقداماتی است که باید رعایت کرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code