استان ها > خراسان رضوی

70 پس‌لرزه و ۴ زمین‌لرزه در سنگان خواف طی 12 روز

ورگ/خراسان رضوی کارشناس مخاطرات اداره کل سازمان زمین‌شناسی مشهد گفت: از 12 دی‌ماه که زلزله 5.8 ریشتری در سنگان خواف به وقوع پیوست تا ۲۳ دی‌ماه بیش از 70 پس‌لرزه و ۴ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴ ریشتر طی ۱۲ روز اتفاق افتاده است.

ناصر نعیمی قصابیان در گفت‌وگو با ورگ عنوان کرد: تاکنون زمین‌لرزه‌های بزرگ 5.8 ریشتری در عمق ۱۱ کیلومتری زمین و ۴.۶ ریشتری در عمق ۹.۵ کیلومتری ۱۲ دی‌ماه، زلزله‌ای به بزرگی ۴ ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین در 15 دی‌ماه و زلزله دیگری به بزرگی ۴ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین 20 دی‌ماه و 70 پس‌لرزه دیگر سنگان خواف را لرزانده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‎شود تا زمانی که انرژی ذخیره شده زمین تخلیه شود این پس‌لرزه‌ها طی دو تا سه ماه آینده ادامه داشته باشند و این وضعیت عادی است.

کارشناس مخاطرات اداره کل سازمان زمین‌شناسی مشهد تصریح کرد: منطقه سنگان که قسمت خاور شمال بلوک لوت ایران را در بر می‌گیرد بین گسل درونه و گسل دشت بیاض واقع شده است.

وی عنوان کرد: خود گسل درونه به سه بخش خاوری، مرکزی و باختری تقسیم می‎شود که بخش خاوری در منطقه سنگان واقع می‎شود، بین گسل دشت بیاض و بخش خاوری گسل درونه گسل‌های فعال و لرزه‎زایی همانند جنگل، خواف، نهور، سنگان و… هستند که هر از گاهی زمین‌لرزه‌هایی در این منطقه اتفاق می‎افتد.

نعیمی قصابیان اظهار کرد: چون این منطقه محل تجمع تنش در خاور ایران هم محسوب می‎شود به همین دلیل شاهد زمین‌لرزه‎های بسیاری در این منطقه هستیم.

وی گفت: پیش‌بینی می‎شود زمین‌لرزه‎های اخیری که در سنگان اتفاق می‎افتد مربوط به سرشاخه‌های فرعی  گسل دشت بیاض باشد، در منطقه سنگان دو سری سازوکار وجود دارد که یکی راندگی بوده و بیشتر منشعب از شاخه‌های گسل درونه هستند، اما با توجه به مکانیسمی که در این منطقه اتفاق افتاده بیشتر این زمین‌لرزه‎ها به شاخه‎های فرعی گسل دشت بیاض مربوط است.

کارشناس مخاطرات اداره کل سازمان زمین‌شناسی مشهد افزود: با توجه به اینکه گسل‎هایی به صورت شمالی جنوبی در این منطقه هستند که گسل دشت بیاض را قطع می‎کند اگر این گسل فعال شود احتمال اینکه زمین‌لرزه‌ای بیشتر از 5.8 ریشتر اتفاق بیفتد، وجود دارد.

وی عنوان کرد: گسل دشت بیاض، گسل کوریزان که روند شمالی جنوبی دارد و گسل دشت بیاض را قطع می‌کند، گسل جنگل، گسل خواف و گسل سنگان از جمله گسل‎های فعال در این منطقه هستند.

نعیمی قصابیان گفت: در مسیر گسل دشت بیاض شهرهای مهمی از جمله کاخک، خضری دشت بیاض، فردوس و برخی روستاهای کوچکی قرار دارند که نگرانی‎های خاصی را ایجاد می‎کنند، اکنون 100 گسل فعال خطرزا در استان خراسان رضوی وجود دارند.

وی با اعلام اینکه هر 10 سال در کشور شاهد بروز زمین‌لرزه‌ای مخرب با 7 ریشتر و یا بالاتر از آن هستیم، سهم خراسان‌رضوی از این زمین‌لرزه‌ها را حدود دو زمین لرزه در هر ماه با بزرگی 3 تا 4 ریشتر و هر شش ماه یک زمین لرزه با 4 تا 5 ریشتر دانست.

کارشناس مخاطرات اداره کل سازمان زمین‌شناسی مشهد ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون حدود 150 زمین‌لرزه با بزرگای بیش از 4 ریشتر، حدود 700 زمین‌لرزه با بزرگی سه تا ۴ ریشتر و حدود ۸ هزار زمین‌لرزه با بزرگی کمتر از 3 ریشتر در کل کشور اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: از این 150 زمین‌لرزه حدود 4 زمین‌لرزه یعنی بین 2.5 تا 3 درصد زمین‌لرزه‌های بالای 4 ریشتر کل کشور در استان خراسان رضوی به وقوع پیوسته است.

نعیمی قصابیان اظهار کرد: در راستای گسل درونه دومین گسل بزرگ فعال کشور شهرهای خواف، رشتخوار، تربت‌حیدریه، کاشمر، بردسکن و درونه جزء مراکز پرجمعیت هستند که ریسک زمین‌لرزه در آن‌ها زیاد است.

وی گفت: خطر زلزله در استان خراسان رضوی بخش عمده‌ای از این استان را تهدید می‌کند، خراسان رضوی ظرفیت لرزه‌خیزی بالایی داشته و 65 درصد پهنه این استان خطر نسبی بالایی برای وقوع زلزله دارد و 35‌ درصد دیگر نیز از این لحاظ متوسط است و در اکثر شهرهای بزرگ استان ریسک زمین‌لرزه وجود دارد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code