استان ها > گیلان

گیلان نیازمند کشت دوم برنج

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: کشت دوم برنج یکی از نیازهای گیلان است و باید در ترویج آن تلاش بیشتری شود.

به گزارش ورگ، علی درجانی گفت: استفاده از ظرفیت‌های تحقیقاتی – پژوهشی از جمله معرفی ارقام زودرس برنج و استفاده از روان آب‌ها جهت انجام شخم زمستانه راهکاری در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و بهره‌وری از منابع آب است.

وی افزود: برنج به عنوان یک محصول استراتژیک در استان گیلان با کیفیت خوب در حال تولید است.        

درجانی ادامه داد: در حال حاضر یکی از اقدامات جهادکشاورزی به عنوان سیاست‌های بخش‌های پژوهشی، تحقیقاتی و اجرایی در انواع محصولات کشاورزی از جمله برنج، صرفه‌جویی در مصرف آب و بهره‌وری در منابع پایه آب است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی به ویژه در محصول استراتژیک برنج پیگیری برای اصلاح، توسعه و ترویج ارقامی است که آب کمتری را مصرف کنند و اینکه زودرس باشند تا زمین برای کشت دوم نیز آماده شود،  افزود: تلاش می‌کنیم حضور کارشناسان و مروجین جهادکشاورزی استان پر رنگ تر و چرخه ورود دانش به مزارع با سرعت بیشتری اتفاق افتد.

وی افزود: طی سال گذشته با همت بخش  تحقیقات بیش از ۱۲۰۰ تن بذر گواهی شده تولید و در بین کشاورزان توزیع شد که این میزان در سال گذشته کمتر از ۶۰۰ تن بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه قرار است میزان تولید بذر گواهی شده طی سال آینده به 3000 تن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در مصوبه هیئت دولت، گیلان و مازندران به عنوان متولی تولید برنج کشور معرفی شده‌اند، تصریح کرد: باید با استفاده از روش‌های نوین به مزرعه شرایط ارتقاء کمی و کیفی تولید محصول برنج افزایش یابد.

درجانی، یکی از سیاست‌ها در عرصه افزایش تولیدات شالیزاری را تجهیز و نوسازی اراضی عنوان و اظهار کرد: در استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزاری وجود دارد که براساس طرح مطالعاتی، ۱۸۰ هزار هکتار از این اراضی قابلیت تجهیز دارند.

وی افزود: ۸۵ هزار هکتار از این اراضی تجهیز و نوسازی شده و ۲۰ هزار هکتار دیگر با مصوبه سفر اخیر ریاست جمهوری به گیلان طی سال های ۹۸-۹۹ مورد تجهیز قرار خواهد گرفت که از این نظر استان گیلان در رتبه اول استان های شمالی است.

وی با بیان اینکه موسسه تحقیقات برنج کشور می‌تواند موسسه‌ای برای تحقق نظام شالیزاری ایران باشد، تصریح کرد: کشت دوم یکی از نیازهای استان در منطقه ‌است و توسعه کشت دوم در اراضی شالیزاری از تعهدات جهاد کشاورزی است و باید در ترویج آن تلاش بیشتری شود.

وی گفت: کشت دانه های روغنی نیز از ۱۰۰ هکتار در سال‌های گذشته به ۹۰۰ هکتار افزایش یافته است.

درجانی، از اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار طی سفر اخیر ریاست جمهور به استان گیلان خبر داد و افزود: برای اولین بار ۶۲۰ میلیارد تومان آن به بخش کشاورزی تخصیص یافته است.

وی استفاده از آب‌بندان‌ها و جلوگیری از هدر رفت آب را یکی از اهداف مهم سازمان بیان کرد و گفت: در این راستا ۵۰ پهنه از آب بندان ها در سال جاری بازسازی شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: اگر استفاده از آب‌بندان‌های سنتی بهینه شود بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره می‌شود که علاوه بر آبرسانی به اراضی کشاورزی می‌تواند در آبزی پروی، اکوتوریسم و پرورش ماکیان نیز اشتغالزایی کند.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود طی سال جاری از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری استان بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک (بیش از ۷۵۰ هزارتن برنج سفید) استحصال شود.

وی یادآورشد: ارقام برنجی که در استان کشت می‌شوند از نوع کیفی و مطرح در کشور هستند.

درجانی گفت: سالانه ۷۵۰ هزار تن برنج سفید با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و علمی در استان گیلان تولید می‌شود.

وی گفت: در حوزه‌های مختلف تولیدات کشاورزی که یکی از آن‌ها برنج است استان گیلان از لحاظ نوع محصولات تولیدی در کشور دارای جایگاه اول تا سوم است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: بیش از هشت مؤسسه تحقیقات بین‌المللی، ملی و استانی در گیلان مستقر است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code