استان ها > گیلان

گیلان مکان زمستان گذرانی ۲۰۰ هزار پرنده مهاجر

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در گیلان شرایط مناسب برای زمستان گذرانی سالانه بیش از ۲۰۰ هزار پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر مهیا است.

به گزارش ورگ، ساسان اکبری پور در جمع خبرنگاران با اشاره به مهاجرت هزاران پرنده مهاجر از اروپای شمالی و سیبری به تالاب‌ها و آبگیرهای گیلان گفت: اگر چه صدور پروانه شکار آغاز شده، اما گشت‌های محیط بانان از تالاب‌ها و آبگیرها برای برخورد با شکارچیان متخلف افزایش یافته و شبانه روزی شده است.

وی با بیان اینکه این کار را در هر شهرستان یک گروه چهار نفره و یک گروه پشتیبان انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: گشت‌های شبانه روزی تا پایان اسفندماه امسال، زمان برگشت پرندگان مهاجر به موطن اصلی ادامه دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: طی دو هفته گذشته بیش از۷۰ قبضه تفنگ شکاری از شکارچیان متخلف کشف و ضبط شد که ۱۲ قبضه آن قاچاق بود.

اکبری، افزود: پرندگان مهاجر از شمال اروپا و سیبری برای زمستان گذرانی به گیلان مهاجرت و در تالاب‌های بین المللی انزلی، پارک ملی بوجاق، امیرکلایه لاهیجان، استیل عباس آباد آستارا، سرخانکل و سلکه صومعه سرا فرود آمدند.

وی تصریح کرد: خوتکای پرسفید، کاکایی، مرغابی، باکلان، لک لک، غازخاکستری، غاز پیشانی سفید و پلیکان از مهمترین پرندگان مهاجر به تالاب‌های گیلان هستند.

اکبری پور با بیان اینکه پرندگان مهاجر تا اواخر اسفند در گیلان ماندگار می‌شوند، افزود: پرندگان مهاجر از پسماندهای شالیزارها و لار و حشرات به ویژه کرم ساقه خوار برنج تغذیه می‌کنند و پس از لانه سازی و جوجه آوری به موطن اصلی شان باز می‌گردند.

وی گفت: وجود امنیت نسبی و منابع غذایی کافی در گیلان شرایط مناسبی برای زمستان گذرانی سالانه بیش از ۲۰۰ هزار پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر مهیا کرده است.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code