استان ها > گیلان

کیسه‌های پلاستیکی بلای جان آبزیان

رئیس محیط زیست لنگرود گفت: کیسه‌های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی بر اثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن می‌میرند.

به گزارش ورگ، امین نجات گفت: به منظور فرهنگ‌سازی و ارتقا سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است.

وی افزود: ارتقا سطح آگاهی مردم در زمینه زیان‌های بهداشتی و محیط زیستی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از جمله اهداف مهم نامگذاری روز بدون نایلکس بوده است.

نجات با بیان اینکه بیشتر این پلاستیک‌ها نیز با بادوام هستند و صدها سال طول می‌کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند، خاطرنشان کرد: هنگامی که کیسه‌های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می‌شوند، به علت ماندگاری در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند.

وی افزود: این کیسه‌ها به همراه باد جا به جا شده و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه‌ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می‌یابد.

رئیس محیط زیست لنگرود گفت: کیسه‌های پلاستیکی در صورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی بر اثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن می‌میرند.

نجات گفت: به مناسبت روز ۲۱ تیر روز نه به پلاستیک، کارگاه آموزشی با موضوع حذف پلاستیک و نه به پلاستیک توسط اداره حفاظت محیط زیست لنگرود برگزار شد.

وی با بیان اینکه آموزش به دانش آموزان منجر خواهد شد که در آینده شاهد کاهش حجم استفاده از پلاستیک‌ها باشیم، افزود: در این کارگاه دانش آموزان با موضوع تفکیک زباله، حذف پلاستیک و استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای در موقع خرید و استفاده کمتر از پلاستیک و مشتقات آن آشنا شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود تصریح کرد: در این کارگاه آموزشی طریقه ساخت کیسه‌های پارچه‌ای دستی از پارچه‌های باطله به دانش آموزان آموزش داده شد تا در موارد ضروری از آن استفاده کنند.

وی گفت: در کارگاه‌های آموزشی برنامه‌های جذاب و آموزنده‌ای در راستای حفظ محیط زیست پرداخته شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code