استان ها > فارس

کنترل پیامدهای حاشیه‌نشینی با احداث مجتمع‌های مسکونی

ورگ/فارس مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس گفت: احداث مجتمع‌های مسکونی با رعایت آموزه‌های مهندسی این امکان را فراهم کرده که عوارض و پیامدهای حاشیه نشینی کنترل و بافت‌های مسکونی با رعایت الزامات زندگی شهری و با تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی ایجاد شود.

عطاءالله زمانی یکشنبه یکم تیرماه در دیدار با روح‌الله نجابت، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترویج الگوی زندگی ساده از جمله اولویت‌های توسعه روستایی در استان فارس است گفت: در بسیاری از مناطق روستایی استان فارس این الگو دنبال شده و نتیجه مناسبی در مهاجرت معکوس و افزایش انگیزه زندگی در مناطق روستایی داشته است.

او با بیان اینکه فارس در بسیاری از شاخص‌های توسعه روستایی فراتر از سطح کشوری عمل کرده است، افزود: این شاخص‌ها در مقاوم سازی روستایی، صدور اسناد مالکیت، بهسازی مناطق روستایی، استفاده از سهیمه قیر برای توسعه معابر روستایی و همچنین اجرای طرح‌های هادی روستایی نمود یافته است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس به مهاجرتهای معکوس برای افزایش جمعیت روستایی اشاره کرد و گفت: بیشتر مهاجرتها  در گذشته‌های نه چندان دور حرکت یک‌سویه و عموماً بدون بازگشت روستاییان به شهرها بود اما  اخیر الگوی دیگری تحت عنوان مهاجرت معکوس به نواحی روستایی  شکل گرفته که بخش عمده آن ناشی از افزایش خدمات در روستاها و بهبود سطوح زندگی در این مناطق است.

زمانی با اشاره به برخی از روستاهای شهرستان شیراز که افزایش جمعیت محسوس را در سالهای اخیر تجربه کرده‌اند، گفت: عمده این روستاها در حاشیه کلان شهر شیراز واقع شدهاند، هر چند هنوز تا رسیدن به سطح زندگی مطلوب در این مناطق فاصله بسیار است اما بهبود کسب و کار و رونق زندگی روستایی موضوعی است که با تلاش نیروهای جهادی محقق شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس به اجرای طرح مسکونی نشاط در روستای سلطان آباد شیراز اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ مسکونی  در دست احداث نمادی از کارنامه خدمات درخشان در تامین مسکن شهری و احداث پروژه‌های مسکونی مورد نیاز مردم در کلان شهر شیراز است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد: کلان شهر شیراز از جمله مناطق شهری کشور است که تراکم حاشیه نشینی در برخی از مناطق حاشیه آن و حتی در مرکز این شهر به مسائل اجتماعی و فرهنگی دامن زده است.

زمانی با بیان اینکه بنیاد مسکن هم در مناطق روستایی و هم در مناطق شهری در شیراز و در اغلب شهرستان‌های استان فارس کارنامه درخشان و قابل قبول در توسعه بافت‌های فرسوده و ایجاد بافت‌های مسکونی توسعه یافته شهری دارد، گفت: این خدمات بخشی از خدمات نظام اسلامی است که به برکت انقلاب اسلامی به مردم این مناطق عرضه شده است. بنیاد مسکن در زمینه محرومیت زدایی و ایجاد بافت‌های توسعه یافته شهری و روستایی و تامین عدالت اجتماعی با توسعه خدمات به مناطق محروم گام‌های ارزشمندی برداشته است.

 روح الله نجابت، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین نشست با یاداوری خدمات بنیاد مسکن و نظام اسلامی در محرومیت زدایی و توسعه روستایی یاد آور شد : در سال‌های اخیر اقدامات گسترده نظام جمهوری اسلامی در حوزه زیرساختی روستاها از قبیل احداث مدرسه و راه و تقویت گردشگری روستایی موجب سازندگی، تحصیل و اشتغال در آن مناطق شده و موجی از بازگشت روستاییان مهاجر را رقم زده است.

او خواستار توجه بیشتر به مناطق روستایی حاشیه شیراز و کاهش حاشیه نشینی و افزایش سطح رفاه در این مناطق و بهره مندی مردم از سهم عادلانه در توسعه شد.

نجابت همچنین تامین مسکن مناسب برای شهرهای زیر پوشش و روستاهای شهرستان های شیراز و زرقان را یاد آور شد و گفت: تامین مسکن متناسب با سطوح درآمدی مردم موضوعی است که باید به عنوان یکی از آرمانهای نظام اسلامی با فعالیت جهادی در مناطق محروم دنبال شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code