استان ها > فارس

چهارمین همایش ریحانه‌النبی اسفندماه برگزار می‌شود

ورگ/فارس رئیس همایش ملی ریحانه النبی(س) گفت: با توجه به همزمانی ایام میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) با انتخابات مجلس و تبلیغات انتخاباتی و با هدف دور کردن شائبه‌های مختلف از وجهه مذهبی و علمی همایش ریحانه‌النبی، زمان برگزاری این همایش به بعد از انتخابات در اسفندماه موکول شده است.

حجت الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری سه‌شنبه ۸ بهمن در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه بحث ریحانه النبی در جوامع فرهنگی و مذهبی کشور جای خود را پیدا کرده است و دوست داریم یک جایگاه تثبیت شده ای داشته باشد و هر سال هم پر بار تر از سال قبل بر غنای فکری و فرهنگی آن افزوده شود.

وی افزود: این موضوع را باید جدی بگیریم که نیاز امروز و فردای ما و نیاز این نسل و نسل های بعدی ما این است که با ادبیاتی متناسب با شرایط زمان خودمان از فرهنگ اهل بیت بهره ببریم.

موسوی لاری با اشاره به نقش عمیق و سازنده پیشینیان در برنامه های مذهبی سنتی، گفت: وقتی در مناطق مختلف کشور دقیق می‌شویم می‌بینیم اکثراً آنچه به لحاظ فرهنگی دارند از گذشته هاست و متاسفانه ما خیلی سربلند نیستیم و در شرایط جدید، کار جدی نتوانسته ایم انجام دهیم؛ اگر امروز در این منطقه مردم متدین اند و به عنوان یک شاخص به ولایت اهل بیت پایبندند، بیشتر کارکرد گذشتگان ماست و ما نمی‌توانیم مدعی باشیم؛ منظور این نیست کاری نشده اما کار جدیدی متناسب با ظرفیت‌ها و شرایط جدید انجام نشده است.

او اضافه کرد: این ادعا را نداریم که همایش ملی ریحانة النبی شق القمر می کند و کار عجیب و غریبی است ولی به نظر می رسد اگر خوب مدیریت کنیم و مسیر را اشتباهی نرویم و آمیخته با اغراض، سلایق، خواسته های شخصی و احیاناً باند بازی ها و جناح بندی ها نشود، می تواند موثر باشد و یک باب جدیدی را باز کند.

موسوی لاری ادامه داد: همایش ملی ریحانه النبی طبق سنت هر ساله هم زمان با ایام میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) برگزار می‌شده که امسال این ایام مصادف با اوج تبلیغات انتخاباتی است و جمع بندی تصمیم‌گیرندگان این شد که برای دور ماندن این همایش از شائبه‌های سیاسی و جناحی، به استثنای روز ولادت که به رسم دیرینه یک مراسم سنتی در شهر مُهر برگزار می‌شود، برنامه‌های اصلی پیش‌بینی شده در تهران، شیراز و مهر به بعد از دوم اسفند موکول شده است.

رئیس همایش ملی ریحانه النبی با بیان اینکه در هر دوره این همایش یک کار جدید مد نظر قرار گرفته است، گفت: سال اول بحث همایش جنبی دوسالانه قرآن و عترت را داشتیم، سال دوم نهج البلاغه، سال سوم بحث کتاب سال و امسال هم موضوع کتاب را مد نظر قرار دادیم با این تفصیل که علاوه بر کتاب سال، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکترا و همچنین نشریات تخصصی با موضوع حضرت زهرا(س) نیز بررسی شود.

وی با اشاره به طرح راه‌اندازی کتابخانه تخصصی فاطمه الزهرا (س)، خاطرنشان کرد: احداث این کتابخانه تخصصی در تهران، شیراز و مهر در برنامه قرار دارد اگرچه هنوز در حد طرح است، اما کتاب شناسی حضرت زهرا(س) را دنبال کرده‌ایم و چیزی حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ عنوان کتاب در خصوص این حضرت به زبان های مختلف شناسایی شده که خود گنجینه بسیار ارزشمندی است؛ در همین راستا گفت‌وگویی با رئیس کتابخانه ملی داشتیم تا فعلاً از طریق این کتابخانه کار را شروع کنیم تا ظرفیت سازی لازم برای راه اندازی کتابخانه های تخصصی انجام شود.

موسوی‌لاری با بیان اینکه نویسندگان جهان عرب خواستار گستردگی این همایش در جهان اسلام و تشیع هستند، گفت: تعدادی از بزرگان فرهنگ و ادب بیشتر از ما راجع به این رخداد صحبت و از موضوع استقبال کرده‌اند و حتی به عنوان رخدادی که می‌تواند گستره بیشتری داشته باشد پیشنهاداتی ارائه شده است، تعدادی از نویسندگان جهان عرب که از برگزاری این همایش مطلع شدند، علاقه‌مند حضور هستند و این موضوع در دست بررسی قرار دارد.

رئیس همایش ریحانه‌النبی ابراز امیدواری کرد که امسال شاهد برگزاری همایشی پربارتر به لحاظ علمی و تخصصی در مسیر تبیین ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) و بسط دادن عشق به اهل بیت(ع) باشیم.

به گزارش ورگ، برابر برنامه زمانبندی اعلام شده، چهارمین همایش ریحانه‌النبی ۵ اسفند با برگزاری شب شعر ریحانه در تهران آغاز به کار خواهد کرد و جشن دانش‌آموزی این رویداد هشتم اسفند در شیراز برگزار می‌شود؛ روز نهم اسفند عصر داستان ریحانه و روز دهم اسفند نیز جشن دانش‌آموزی ریحانه‌النبی در شهرستان مُهر برنامه ریزی شده است.

برپایی جشن‌های مردمی از نهم تا ۱۱ اسفند و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و آثار فرهنگی و هنری از نهم تا ۱۲ اسفند، مراسم جایزه کتاب سال ۱۱ اسفند و همایش جنبی “برآستان جانان” ویژه بانوان روز ۱۲ اسفند در شهرستان مُهر برگزار خواهد شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code