استان ها > خراسان رضوی

چتر حمایتی خانه مطبوعات باید شامل همه اصحاب رسانه باشد

ورگ/خراسان رضوی معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خانه مطبوعات باید خانه همه اصحاب رسانه باشد و چتر حمایتی آن شامل همه اعضا شود چون می‌تواند تاثیرگذار و پر قدرت در عرصه‌های مختلف ظاهر شده و مطالبات اهالی رسانه و مردم را پیگیری کند.

بر اساس گزارش روابط عمومی خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی نخستین نشست ستاد گرامیداشت روز خبرنگار سال ٩٩ و آیین تغییر و تحول در خانه مطبوعات و رسانه های خراسان رضوی همراه با برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در سال جاری در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) مشهد با حضور معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیران سابق و فعلی خانه و نیز تعدادی از اعضای هیئت مدیره و بازرس خانه مطبوعات برگزار شد و در این نشست صمیمانه برخی پیشنهادها برای برگزاری شایسته برنامه‌های روز خبرنگار در سال جاری با توجه به شرایط خاص شیوع کرونا و محدودیت‌ها، طرح و مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.

افشین تحفه‌گر، معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در این آیین با تقدیر از حسینعلی آریانی مدیر سابق خانه مطبوعات و رسانه‌های استان به خاطر توفیقات توام با صبر و تلاش، اظهار کرد: هیات مدیره جدید به سبب محدودیت‌ها و شرایط اقتصادی کشور و همچنین وجود بحران کرونا دوره سختی را پیش رو دارد و  بسیاری از مطبوعات و رسانه‌ها دچار مشکل هستند.

وی افزود: مجموعه هیات‌مدیره خانه مطبوعات در دوره جدید با مشروعیت بالا توسط جامعه مخاطبان انتخاب شد و مشارکت ۸۱ درصدی اعضا در این انتخابات پرشور، وظیفه سنگینی را بر عهده اعضا گذاشته که باید این سرمایه اعتماد را قدر دانست.

تحفه‌گر با اشاره به همدلی و همگرایی موجود در مجموعه‌های رسانه‌ای استان در دوره اخیر، گفت: مکان خانه مطبوعات برای همیشه در مجتمع امام رضا(ع) در بوستان ملت مستقر هست، اما باید تلاش کرد تا مکان متناسب بهتری در شان خانه مطبوعات فراهم شود.

 وی اولویت نخست این خانه در شرایط فعلی را پیش‌بینی مکان متناسب دانست و برای اعضای جدید هیات مدیره آرزوی توفیق کرد.

محسن سمیع، رئیس اداره مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست با اشاره به فعالیت چشم‌گیر برخی مطبوعات در شهرستان‌های خراسان رضوی خواستار توجه بیشتر به ظرفیت شهرستان‌ها و نیر سرپرستی‌های روزنامه‌ها در خانه مطبوعات شد.

حسینعلی آریانی، مدیر سابق خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی، نیز در قسمتی از این نشست با اشاره به برخی مشکلات، از همراهی نکردن مسئولان ارشد استان در پیشبرد برنامه‌ها و امور خانه انتقاد کرد.

وی فعالیت خانه مطبوعات و رسانه‌ها را مبتنی بر کار تیمی دانست و افزود: متاسفانه درآمدزایی مشخصی برای این تشکل صنفی پیش‌بینی نشده که باید در این خصوص تمهید و تدبیری خاص اندیشید.

آریایی با بیان اینکه خسته راه نیستم، ادامه داد: حاضرم بیش از پیش و بدون هیچ گونه چشم‌داشتی با حداکثر توان در خدمت خانه و اهداف صنفی ارزشمند آن باشم.

نائب رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: غربت ناخواسته در دوره قبل مدیریت خانه، قدری باعث رنجش خاطر مدیر سابق خانه شده بود که امیدوارم با توجه به تغییر رویکرد و وعده‌هایی که از سوی مسئولان و اعضاء داده شده است و همچنین حضور حدود ۱۵۰ نفر عضو جدید با انرژی و ظرفیت پویا به مجموعه، بتوانیم موفق باشیم.

غلامرضا بنی‌اسدی مدیر فعلی خانه مطبوعات را فردی جامع‌الاطراف و مورد قبول رسانه‌های مختلف و نمایندگی‌ها دانست و افزود: اگر مانعی پیش پای خانه ایجاد شود، فقط این خانه مطبوعات نیست که زمین می‌خورد بلکه کار اصحاب رسانه متوقف شده و همگی می‌دانیم مچ‌گیری هرگز چاره کار نیست؛ به خصوص اینکه رسانه همواره تکلیف چشم بودن را دارد.

جایگاه خانه مطبوعات به عنوان مرجع اصحاب رسانه باید بازتعریف شود

مجتبی محمودی، مدیر خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی، نیز در این نشست گفت: جایگاه خانه مطبوعات به عنوان مجموعه صنفی و ملجا و مرجع اصحاب رسانه باید بازتعریف شده و نیز این خانه در دل‌های اصحاب قلم و رسانه و حتی آنان که هنوز عضو این تشکل نیستند، جای اصلی خود را بیابد.

وی با تقدیر از مشارکت و رای بالای اعضا به هیات مدیره جدید، آن را به منزله اعتماد آنان خواند و از تلاش‌های مجاهدانه حسینعلی آریانی، مدیر سابق خانه و نیز اعضای پیشین هیات مدیره تقدیر کرد.

محمودی همچنین با اشاره به برنامه‌های خود در دوره جدید، کمیته‌های پیشنهادی برای مشارکت اعضا و نیز رفع مسائل رسانه‌ها اظهار کرد: کمیته‌های حقوقی، آموزش و پژوهش، رفاهی و تفریحی، ورزش و جوانان، خانواده و بانوان، ظرفیت‌های اقتصادی و مالی، پیشکسوتان، شهرستان‌ها و نیز سرپرستی‌ها برای هم‌افزایی بیشتر با حضور اعضا، در خانه مطبوعات استان راه‌اندازی می‌شود.

وی از برنامه‌ریزی برای تشکیل کارگروه‌های صنفی مبتنی بر رفع مسائل و دغدغه‌ها شامل بیمه، عضویت، مسکن و رسانه‌های اجتماعی اعم از خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی بومی فعال، در خانه مطبوعات و رسانه‌های استان خبر داد.

در این نشست همچنین مجتبی نوریان، محمدجواد رنجبر و محمدجمال رستم‌زاده، دیگر اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی، برنامه‌های پیشنهادی خود را برای برگزاری شایسته گرامیداشت ۱۷ مرداد روز خبرنگار ارائه کردند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *