علمی و دانشگاهی > جهاد دانشگاهی

پیگیری مراسم گرامیداشت روز دریای خزر

سرپرست معاونت آموزشی – پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گفت: امسال هماهنگی برنامه‌های روز گرامیداشت دریای خزر به پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی واگذار شده که با همکاری دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، سازمان منطقه آزاد تجاری –صنعتی بندر انزلی، شهرداری بندانزلی، سازمان مدیریت پسماند استانداری گیلان و شبکه سازمان‌های مردم نهاد گیلان انجام خواهد گرفت.

نیلوفر عابدین زاده در گفت‌وگو با ورگ، گفت: نگرانی کشورهای ساحلی از وضعیت رو به تخریب محیط زیست این محدوده آبی باعث شد تا این کشورها ضمن به رسمیت شناختن قوانین و مقررات هر یک از دولت‌های متعاهد و آگاهی از تخریب دریای خزر و توجه به لزوم حفظ و احیا منابع زنده برای نسل‌های حاضر و آتی و تلاش برای تعریف یک رژیم واحد حفاظت از محیط زیست دریایی، با حمایت سازمان‌های بین المللی، در قالب برنامه محیط زیست دریای خزر، از اردیبهشت ماه ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) اقدامات و تلاش مشترک جهت حفظ و نجات محیط زیست دریای خزر را آغاز کنند.

وی افزود: کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۸۲ یک کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر” موسوم به “کنوانسیون تهران” را امضا کردند و در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۸۵ لازم الاجرا شدن این معاهده‌نامه را به‌عنوان یک واقعه مهم زیست محیطی جشن گرفتند. از این رو ۲۱ مردادماه نقطه عطفی در تاریخ همکاری‌های زیست محیطی در رابطه با دریای خزر محسوب می‌شود و این روز، روز «دریای خزر» نام گذاری شده است.

عابدین زاده تصریح کرد: این کنوانسیون منطقه‌ای تنها معاهده زیست محیطی مورد توافق پنج کشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همکاری جهت حفاظت و نجات اکوسیستم منحصر به فرد دریای خزر بود و به همین سبب ارزش و اهمیت آن قابل وصف نیست.

وی افزود: ۵ کشور ساحلی دریای خزر با آگاهی از اثرات مخرب آلودگی ناشی از منابع مختلف فعالیت‌های انسانی، تصمیم خود را برای حفظ منابع زنده دریای خزر گرفتند تا این گنجینه ارزشمند برای نسل‌های حاضر و آینده حفظ شود و ساکنان آینده این منطقه نیز از وجود آن بهره ببرند.

سرپرست معاونت آموزشی – پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گفت: از سال ۸۷ به بعد جشن روز جهانی دریای خزر در پنج کشور ساحلی برگزار می‌شود و ایران نیز همانند سایر کشورها هر ساله برنامه‌های ویژه ای برای آشنایی ساکنان بومی دریای خزر با محیط زیست این دریا، فرهنگ‌سازی و ایجاد حس مشارکت مردمی، استفاده درست از دریا و ارتقا دانش جوامع محلی و مسئولان در سه استان ساحلی به مناسبت این روز اجرا می‌کند.

وی تصریح کرد: امسال هماهنگی برنامه‌های روز گرامیداشت دریای خزر به پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی واگذار شده که با همکاری دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، سازمان منطقه آزاد تجاری –صنعتی بندر انزلی، شهرداری بندر انزلی، سازمان مدیریت پسماند استانداری گیلان و شبکه سازمان‌های مردم نهاد گیلان انجام خواهد گرفت.

وی گفت: امیدواریم با برگزاری چنین جشنواره‌هایی گامی هر چند کوچک در جهت حفظ و حراست از این اکوسیستم ارزشمند برداشته شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code