استان ها > مرکزی

پیش بینی ایجاد ۱۰ سامانه گاما و ۱۰ سامانه پرتوالکترون در کشور

ورگ/مرکزی معاون سازمان انرژی اتمی گفت: ایجاد حداقل ۱۰ سامانه گاما و حداقل ۱۰ سامانه پرتوالکترون در کشور پیش بینی شده است.

عبدالله صولت ثنا، روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در جلسه بررسی و تشریح کاربرد پرتوهای هسته ای در بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و درمان در استان مرکزی، اظهار کرد: با هدف توسعه کاربرد پرتوها و ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به فعالیت های سازمان انرژی اتمی در سطح کشور بویژه استان مرکزی پیگیر توسعه کاربرد پرتوها در زمینه های صنعت، کشاورزی، پزشکی، محیط زیست و… در سطح کشور و استان هستیم.

وی افزود: در این راستا جلساتی با مسئولان مربوطه در استان مرکزی داشتیم تا بتوان با همفکری و هم اندیشی این مهم را در استان تحقق ببخشید.

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در این جلسه توضیحات لازم درخصوص کاربردهای مختلف پرتوها، سامانه های گاما، ساخت تجهیزات پرتویی و… داده شد، تصریح کرد: مقرر شد تفاهم نامه‌ای بین استان و شرکت توسعه کاربرد پرتوها منعقد شود و نمایندگان طرفین مسائل مربوط به اجرایی شدن کار را پیگیری کنند که امیدواریم ظرف چند ماه آینده سامانه‌های پرتویی مورد نظر که به نفع مردم و استان باشد با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بخش‌های تعاونی ایجاد شود.

صولت ثنا بیان کرد: در حال حاضر در کشور سه سامانه گاما وجود دارد که دو سامانه زیرمجموعه شرکت توسعه کاربرد پرتوها در تهران و بناب آذربایجان و یک سامانه هم در شهرکرد فعال است که زیرمجموعه بخش خصوصی بوده و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و معاونت فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است. هر سه سامانه فعال هستند و ارتباط خوبی بین سامانه های دولتی و خصوصی برقرار است، البته ظرفیت کشور به‌ مراتب بالاتر از این سه سامانه است و در نظر داریم این مهم را در شهرها و استان‌های مختلف کشور بررسی کرده و حسب نیاز آن مناطق و با بررسی آمایش سرزمینی که انجام می‌شود، تعداد آنها را توسعه دهیم.

وی اضافه کرد: برنامه ما داشتن حداقل ۱۰ سامانه گاما و حداقل ۱۰ سامانه پرتوالکترون در کشور است؛ در حال حاضر یک سامانه پرتوالکترون فعال در یزد داریم و تا پایان سال جاری یک سامانه فعال پرتو الکترون نیز در قزوین خواهیم داشت که امیدواریم مراحل پیش راه اندازی سامانه قزوین در تابستان امسال آغاز و در شش ماهه دوم سال ۹۹ فرایند بهره برداری آن پایدار شده و به سوددهی برسد.

صولت ثنا در خصوص برنامه های استان مرکزی ادامه داد: در استان مرکزی برنامه ها در حال بررسی‌ است و با توجه به اینکه یک سایت زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران در استان وجود دارد، ارتباطات خوبی می‌توانیم داشته باشیم اما نمی‌خواهیم سامانه یا مرکزی ایجاد شود که به لحاظ اقتصادی و کاربردی مفید نباشد، در همین راستا ابتدا زیرساخت‌ها و پیش نیازها را بررسی می‌کنیم تا دریابیم کدام منطقه استان ظرفیت چه سامانه‌ای را دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی بیان کرد: امیدواریم در استان مرکزی حداقل یکی از سامانه‌های شتاب‌دهنده را ایجاد کنیم البته با بررسی ظرفیت‌های کشاورزی برنامه لازم برای ایجاد سامانه گاما هم انجام می‌شود. استان مرکزی یکی از صنعتی ترین استان های کشور است و زیرساخت های خوبی دارد و امیدواریم با مدیریت مناسب، بهره وری را افزایش داده و در جهت رفاه اجتماعی و بهتر شدن شرایط مردم گام برداریم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code