اجتماعی > سلامت

ویژگی‌های یک نظام سلامت کارآمد

معاون کل وزارت بهداشت گفت: افزایش سلامت مردم، محافظت از مردم در برابر مخاطرات مالی ناشی از هزینه‌های درمان، کسب رضایت مردم و ارایه دهندگان خدمات و کارآیی از جمله ویژگی‌های یک نظام سلامت کارآمد محسوب می‌شوند.

به گزارش ورگ، دکتر ایرج حریرچی امروز ( 19 خراداد) در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه سلامتی را باید به عنوان رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی در نظر بگیریم، اظهار کرد: یکی از اهداف نظام سلامت، افزایش سلامت مردم است که معیارهای مختلفی از جمله افزایش طول عمر، کیفیت و امید به زندگی بیماران را به دنبال دارد.

وی با اشاره به لزوم محافظت مالی از مردم در برابر مخاطرات مالی ناشی از بیماری، گفت: در هیچ کجای دنیا درمان بیماری ها ارزان نیست و اگر فرد بیمه مناسب و کمک دولت را نداشته باشد، قادر به پرداخت هزینه‌ها نیست.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم و کم شدن هزینه‌های کمرشکن و همچنین میزان فقر مردم در اثر درمان بیماری‌ها از جمله عوامل مهم در محافظت از مخاطرات مالی مردم به حساب می‌آید. کسب رضایت مردم، ارتقای کیفی خدمات و رضایت ارائه دهندگان خدمات پزشکی از جمله ویژگی‌های یک نظام سلامت خوب محسوب می‌شود. کارایی، هدف چهارم نظام سلامت است که در راستای خدمات سلامت بیشتر با پول کمتر انجام می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت درخواست کرد: تمام اقدامات و امکانات برای درمان باید در استان فراهم باشد. شرایط فعلی بسیار سخت است و در این راستا رئیس جمهور نیز فرمودند که شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی سخت تر از دوران جنگ است.

وی افزود: در این شرایط قدرت خرید خانوارها پایین می آید و خانوار مجبور است خوداگاه و ناخوداگاه هزینه های خود را به سمت هزینه های بسیار ضروری از جمله مسکن سوق بدهد و  درباره هزینه های ضروری از جمله بهداشت درمان، فرهنگ و آموزش، کم و کمتر به سیستم درمانی مراجعه کند.

حریرچی خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت باید مسئولان از مردم محافظت کنند؛ چرا که این شرایط موجب شده که مردم در صورت بیماری به بیمارستان ها مراجعه نکنند و بدون تجویز پزشک دارو مصرف کنند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code