استان ها > کردستان

وضعیت کشت خیار در کردستان

اواخر مردادماه عمده محصول خیار کردستان آماده ارسال به بازار می شود؛ اما در چند روز گذشته شایعاتی درخصوص پایین بودن قیمت خرید خیار و دور ریختن محصول از سوی کشاورزان مطرح شد.

به گزارش ورگ، محصول خیار یکی از محصولات مهم جالیزی کردستان است و زراعت این محصول در استان از لحاظ سطح زیر کشت پس از سیب زمینی در رتبه دوم، و از لحاظ تولید پس از سیب زمینی و گوجه فرنگی در رتبه سوم قراردارد.

با توجه به وجود خاک مرغوب و اقلیم مناسب، ۸۷ درصد سطح زیرکشت خیار در شهرستان‌های قروه، دهگلان و کامیاران و مابقی آن در سایر شهرستان تابعه قرار دارد.

 کشاورزان قروه‌ای بیشتر زمین‌های خود را به کشت خیار اختصاص داده‌اند. اما طی هفته گذشته فیلمی در فضای مجازی پخش شد که نشان می‌دهد محصول خیار حاصل دسترنج کشاورزان به علت نبود بازار و قیمت پایین حدود ۵۰ تومان دور ریخته شده است.

این در حالی است که هر ساله وزارت جهاد کشاورزی برای هر محصول با توجه به سرانه مصرف، نیاز صنعت داخلی و صادرات برنامه‌ریزی کشوری را در راستای تولید پایدار با ارتقای کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید تنظیم و ابلاغ می‌نماید.

خالد جعفری، رییس سازمان جهاد کشاورزی در رابطه با این موضوع به ورگ گفت: سطح زیر کشت خیار در استان کردستان سالانه حدود ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ هکتار است که محصول تولیدی عمدتاً به تأمین خیار برای صنعت فرآوری خیارشور اختصاص می‌یابد و تأمین بذر به عنوان اولین نهاده مورد نیاز کشاورزان به دلیل وجود تحریم‌ها دشوار شده بود که جهادکشاورزی اقدام به توزیع ١۵۳۵ کیلوگرم بذر گواهی‌شده  Nada2n از قرار هرکیلوگرم ۶۰۰ هزار تومان بین تعداد ۵۷۰۰ نفر از کشاورزان شهرستان‌های قروه، دهگلان، کامیاران و مریوان کرد.

وی افزود: ١۵۳۵ کیلوگرم بذر توزیع توسط جهادکشاورزی استان کردستان حدود 60 درصد مساحت زیر کشت را تأمین کرده است که خصوصیات منحصر به فرد این رقم همچون داشتن بوته‌ای قوی، حساسیت کم به بیماری‌های قارچی؛ به خصوص سفیدک پنهان و تا حدود ۵۰ نوبت قابلیت برداشت از خصوصیات مهم این رقم خیار برای مصرف در صنایع تبدیلی است که نقش بسزایی در کاهش هزینه تولید دارد.

رییس سازمان جهادکشارزی کردستان ادامه داد: توسعه کشت نشایی خیار به صورت توپی(گلدانی) و استفاده از سیستم نوین تحت فشار (نوار تیپ) آبیاری که در هر هکتار بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی به دنبال دارد نمونه‌ای از اقدامات انجام شده از سوی جهادکشاورزی برای کاهش هزینه تولید است.

وی بیان کرد: در راستای ارتقای سلامت محصول خیار و به منظور ترویج و توسعه استفاده از سموم بیولوژیک و کم‌خطر به صورت مشارکتی (پرداخت ۵۰ درصد یارانه) در سطح ۶۰۰ هکتار از مزارع خیار سطح استان سمپاشی شده است.

وی گفت: رقم تولیدی هبیرید خیار صنعتی جهت تولید خیار شور که در وضعیت قلمی برداشت می‌شود هر کیلو بین ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان به خریداران فروخته می‌شود. 

جعفری اعلام کرد: عمده دلیل کاهش قیمت و خرید محصول خیار، پیک تولید خیار در اقلیم کردستان و اعمال تعرفه واردات توسط اقلیم که منجر به کاهش شدید صادرات شده که این موضوع از سوی جهاد کشاورزی موقتی اعلام شده است.

به گفته جعفری؛ سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان پس از شایعه شدن دور ریختن محصول خیار از سوی کشاورزان اقدام به خرید این محصولات، جهت تنظیم بازار کرده و اتحادیه تعاونی های تولید استان کردستان با همکاری صندوق حمایت از بخش کشاورزی خیار مخصوص خیارشور کشاورزان قروه و دهگلان را با قیمت ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان خریداری می‌نماید.

وی هم‌چنین اعلام کرد: اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان کردستان محصول گوجه را با قیمت پایه کیلویی ١١۰۰ تومان از کشاورزان گوجه کار به منظور تنظیم بازار خریداری می‌کند.

استان کردستان با مساحت ۲۹ هزار و ١۳۷ کیلومتر مربعی جمعیتی یک میلیون ۶۰۰ هزار نفری دارد که ۳۰ درصد جمعیت آن را روستاییان تشکیل داده که مهم‌ترین منبع مالیشان از کشاورزی تامین می‌شود.

سطح اراضی قابل کشت کردستان یک میلیون ۲١۷ هزار هکتار است که ۹۴ هزار هکتار آن آبی، ۶۴۲ هزار هکتار آن دیم، ۴۳۹ هزار هکتار آن بصورت آیش، ۳۰ هزار هکتار باغات میوه آبی و ١١ هزار هکتار باغات میوه دیم می‌باشد.

استاندار کردستان در آخرین سخنان خود مسیر توسعه کردستان را از راه رونق کشاورزی عنوان کرد و از افزایش ۹۶ هزار هکتاری زمین‌های آبی، افزایش ۵۰ هزار هکتاری باغات و افزایش تخصیص آب استان خبر داد.

مرادنیا تاکید کرد: با اجرای این سه پروژه در حوزه کشاورزی و جذب اعتبار از صندوق توسعه ملی، ۶۰ هزار شغل، ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه در استان ایجاد می‌شود.

اکنون با بسته شدن مرزهای کردستان بیشتر معیشت خانوارهای این استان از طریق کشاورزی و صنایع مرتبط با آن تامین می‌شود و در صورت به خطر افتادن امنیت شغلی کشاورزان قطعا شاهد ازدیاد آسیب‌های اجتماعی همچون حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای بزرگ خواهیم بود.

مسئولان استانی با توجه به دورانداز توسعه کردستان باید از کشاورزان حداکثر حمایت‌ها را داشته باشد تا امنیت شغلی این چرخانندگان اقتصاد و نگهبانان سلامت غذایی ما با خیالی آسوده به کار کشاورزی خود بپردازند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code