استان ها > خراسان رضوی

وحدت، بیش از هر تفنگ و موشکی آینده ما را تضمین می‌کند

ورگ/خراسان رضوی رئیس گروه مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: وحدت مهمترین سلاح ماست و بیش از هر تفنگ و موشکی آینده ما را تضمین می‌کند.

دکتر علیرضا آزاد، ظهر امروز 25 دی‌ماه در آیین یادبود شهدای سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی که در مسجد امام‌رضا (ع) دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، روزهایی پر از غم و اندوه را داشتیم. جز همدلی برای درگذشت جان‌باختگان سانحه هوایی، جاده‌ای و کسانی‌که در سیل‌ها و مصیبت‌های‌ طبیعی این جهان دچار مصیب شده‌اند کاری نمی‌توان کرد.

وی افزود: هیچ چیز نمی‌تواند این غم و ازدست‌دادن بزرگ را جبران کند. خانواده‌های این عزیزان  و تمام جامعه دانشگاهی خصوصاً دانشگاه‌های تهران، علم‌وصنعت، امیرکبیر و سایر دانشگاه‌هایی که دانش‌آموختگان خودشان را در این سانحه از دست داده‌اند داغ‌دارند و به دانشجویان که صاحب عزای واقعی این روزها هستند تسلیت می‌گوییم.

این استادیار گروه آموزشی معارف اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه «همه ما با شنیدن خبر این سانحه اشک ریختیم و از صبح شنبه خون گریستیم و شب‌های هجر را گذراندیم»، گفت: اینجا کنار هم گردآمده‌ایم تا در غم هم شریک باشیم و تدبر کنیم که چه کنیم تا دیگر چنین نکنیم.

آزاد خاطرنشان کرد: هم‌دلی نیاز امروز است. آنچه که امروز جامعه ما بیش از هرچیز دیگری به آن نیاز دارد، همدلی، وفاق و وحدت است و همه یک دشمن مشترک داریم که آن هم تفرقه است. راه رستگاری حفظ وحدت کلمه است. هم‌دلی یعنی بعد از مدت‌ها ۱۰ تشکل دانشجویی مهر و امضاء ‌شان زیر یک مراسم جمع می‌شود و چنین مراسم یادبودی برگزار می‌شود.

رئیس گروه مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد، مطرح کرد: ما در طیف‌های گوناگون دانشگاه با هم همدرد هستیم. وحدت مهمترین سلاح ماست و بیش از هر تفنگ و موشکی آینده ما را تضمین می‌کند. شکاف در آحاد جامعه، زمینه سوء استفاده بدخواهان را فراهم کرده است.

وی  با اشاره به اینکه «گاهی پنجره‌هایی به نام حق، حق بزرگتری را به نام وحدت و آرامش خدشه‌دار می‌کند»، گفت:  همه ما به این مسأله توجه داریم که بیش از پیش همدلی، وفاق و وحدت کیمیایی است که از مس هر مشکلی،  طلای افتخار ایجاد خواهد کرد. باید تحملمان را بیشتر از پیش کنیم.

آزاد خاطر نشان کرد: جوان دانشجو صریح، عدالت‌خواه، شفاف، قدردان و قانع است، مطمئن باشید دشمن از دانشجویی که رخوت دارد و انزوا او را فرا گرفته بیش از دانشجوی پرشور استقبال می‌کند.  شور جوان دانشجو برای این کشور نعمت است. این ماییم که باید، مسیر را برای بهره‌برداری از این شور نیکو فراهم کنیم. نخبه دانشگاهی، کولبر کوهستانی، سیل‌زده سیستانی، سرمایه‌گذار،کارآفرین، روزنامه‌نگار، نیروی نظامی و .. همه مردم اند. نباید فرصت جوانان پرشور تبدیل به تهدیدی برای امنیت شود.

این استادیار گروه آموزشی معارف اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه “پرکشیدن فرزندان دانشگاه در این سانحه جانسوز هوایی چشم جامعه را مجددا به سمت دانشگاه دوخته است”، گفت: جایگاه و نقش محوری دانشگاه را دوباره به مردم گوشزد کرده، جانسوزی این واقعه در جای خود و عبرت گرفتن و کسب فرصتی مجدد برای جمع‌آوری بیشتر آبروی دانشگاه در جامعه وظیفه ماست.

وی ادامه داد: ‌گل‌هایی که پرکشیدند، امیدهای این ملت بودند و امروز شما دانشجویان و استادان باید ادامه دهنده راه آنان باشید. ما دانشگاهیان در این شرایط اجتماعی، سه کار را باید انجام دهیم؛ مطالعه، اندیشه وگفت وگو. راه‌حل تمام مشکلات ما از مجرای گفت‌وگو، صبر، تلاش و هم‌دلی می‌گذرد.

آزاد عنوان کرد: در روانشناسی سوگ، می‌گویند، از جمله راه‌های کاهش سوگ کمک به دیگران، نوع‌دوستی و دلسوزی است.  انتظار از جامعه دانشگاهی این است که با محوریت سازندگی و نوع‌دوستی، سوگ خودش را در ارتباط با این سانحه جانگداز کاهش دهد.

وی تأکید کرد: بیگانگان هیچ خیری برای ما نمی‌خواهند و یادآوری می‌کنیم، شهید احمدی روشن هم فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بود، امروز دشمن برای دانشگاه ما دل نمی‌سوزاند که اگر چنین بود، امثال شهید احمدی روشن امروز در کنار ما می‌بودند، ماهیت دشمن برای جامعه دانشگاهی ما روشن است.
 

رئیس گروه مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در ارتباط با خطایی که صورت گرفته است، اظهار کرد: قطعاً کسانی‌که مرتکب این اشتباه شدند بیش از ما داغ ‌دارند، ما دست‌پروده سعدی، حافظ و مولاناییم. در ارتباط با دشمن قرآن به ما یاد داده ‌است که منصف باشیم. مبادا یک اشتباه سبب شود انبوهی از خدمت‌ها را نادیده بگیریم.

وی اظهار کرد: هنوز هم لایه‌های گوناگون این سانحه، در روزها و هفته‌های آینده مشخص خواهد شد. هنوز باید صبر کرد و با دادن کار به دست کارشناسان و تحمل صبورانه انقلابی و فرهیختگی دانشگاهی مسأله را دنبال کنیم.  دشمن باید بداند هیچگاه کشور ما، فرزندانی را که در سخت‌ترین شرایط آبروی این کشور را حفظ کردند را از یاد نمی‌برد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code