استان ها > گیلان

همه افراد در معرض ابتلا به کرونا هستند/ قرنطینه را جدی بگیرید

ورگ/گیلان مدیرگروه پیشگیری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه همه افراد در معرض ابتلا به کرونا هستند، گفت: کودکان به راحتی می توانند منتقل کننده کروناویروس باشند.

دکتر حسن رخ شاد در گفت وگو با ورگ، ماهیت بیماری کووید – ۱۹ را تنفسی دانست و اظهار کرد: این بیماری از طریق ذرات تنفسی منتقل می شود و هر بیماری که از طریق تنفس منتقل شود کنترل آن سخت است.

وی با اشاره به نوپدید بودن کروناویروس، افزود: این بیماری فقط چند ماه است که در جهان شیوع پیدا کرده و لذا هنوز شناخته شده نیست و نمی توانیم رفتار آن را پیش بینی کنیم. در این شرایط حفاظت فردی نقش مهم و پررنگی در عدم ابتلا به کرونا دارد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار و غیر واگیردار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه همه افراد در معرض ابتلا به کرونا هستند، گفت: کودکان به راحتی می توانند منتقل کننده کروناویروس باشند.

رخ شاد، افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی قلبی را بیشتر در معرض خطر دانست و تصریح کرد: افرادی که دچار فشار خون و قند خون کنترل نشده هستند، شانس بیشتری برای ابتلا به کرونا دارند. بیماری های تنفسی زمینه ای همچون آسم شدید و برونشیت نیز می تواند افراد را مستعد ابتلا کند.

وی با بیان اینکه افراد چاق، مبتلا به ایذر و تحت شیمی درمانی باید بیشتر از خود مراقبت کنند، گفت: مبتلایان به سرطان و انواع بدخیمی ها قرنطینه خانگی را رعایت کنند. همچنین افرادی که به دلایل مختلف کورتون و کورتیزول مصرف می کنند، بیشتر از افراد عادی در معرض خطر هستند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضمن قدردانی از هم استانی ها در رعایت قرنطینه، عنوان کرد: خوشبختانه آمار مبتلایان به کرونا در گیلان رو به کاهش است، اما مردم همچنان باید حفاظت فردی و قرنطینه خانگی را رعایت کنند تا بتوانیم چرخه انتقال کروناویروس را قطع کنیم و کووید – ۱۹ به سرنوشت سارس دچار شود.

رخ شاد، از مردم خواست قرنطینه را جدی بگیرند و یادآور شد: روزی که متولیان بهداشت و درمان کشور پایان قرنطینه را اعلام کنند، مردم می توانند با اطمینان و بدون وسواس به کارهای عادی خود بازگردند، اما در حال حاضر حفاظت فردی و قرنطینه یک اولویت است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده مردم از ماسک و دستکش، اضافه کرد: افرادی که باید برای انجام کارهای ضروری بیرون از خانه باشند، حتما دستورالعمل های ایمنی را رعایت کنند تا موجب انتقال کرونا نشوند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code