سیاسی > مجلس

هدف کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رفع مشکلات آموزش و پرورش است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: موارد دیده شده در سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات به خراسان جنوبی طی هفته آینده در جلسه‌ای با حضور استاندار، مسئولان استانی ذی ربط، وزرا و رؤسای سازمان‌های مربوطه پیگیری خواهد شد.

به گزارش ورگ،  سید محمدمهدی زاهدی، امروز ۲۰ تیر، در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در بخش آموزش و پرورش با اشاره به وجود ۱۲۰ هزار کلاس درس تخریبی و تجهیزی در کشور، گفت: بازسازی این کلاس‌ها اعتبار بالایی نیاز دارد اما با تمام مشکلات موجود و کاهش منابع در صدد رفع مشکلات این بخش هستیم.

وی افزود: علی رغم تمام مشکلات و تنگناهای مالی، توجه به آموزش و پرورش در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی هم‌چنین با بیان این‌که «در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تمام نگاه‌ها به رفع مشکلات آموزش و پرورش است»، افزود: امیدواریم براساس توانمندی مادی، معنوی و قانونی خود برنامه ریزی خوبی برای رفع مشکلات بخش آموزش داشته باشیم.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «پایه و اساس کشور در تمام زمینه‌ها مربوط به آموزش و پرورش است»، تصریح کرد: طی سفر دو روزه به خراسان جنوبی اعضای کمیسیون در تمام شهرستان‌ها توزیع و ارزیابی میدانی دقیقی از مسائل و مشکلات واحدهای آموزشی و آموزش و پرورش صورت گرفت. موارد دیده شده در این بازدیدها طی هفته آینده در جلسه‌ای با حضور استاندار، مسئولان استانی ذی ربط، وزرا و رؤسای سازمان‌های مربوطه پیگیری خواهد شد.

وی یادآور شد: امیدواریم با برنامه ریزی‌هایی که انجام می‌شود، برخی از این مشکلات مطرح شده در سال جاری رفع و تا دو یا سه سال آینده وضعیت آموزش و پرورش خراسان جنوبی به حد نرمال کشوری برسد.

حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی نیز در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و معاونان و نمایندگان دولت به خراسان جنوبی با تاکید بر این‌که خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است، تصریح کرد: کشور ایران همواره از شرق آسیب دیده و بسیاری از حملات تاریخی از این سو بوده است. دانشگاه‌ها مراکز جذب و نگهداشت جمعیت هستند، دانشگاه‌ها نقش مهم و بارزی در تامین امنیت مرزها دارند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس خواستار رسیدگی به دانشگاه‌ها و افزایش سرانه دانشجویی استان شد و ادامه داد: به نخبگان خراسان جنوبی در تهران توجه چندانی نمی‌شود که این شرایط، مهاجرت نخبگان را رقم می‌زند. سیاست‌های انقباضی که در وزارت علوم شکل گرفته، در خراسان جنوبی آثار مخربی در پی خواهد داشت.

فرهاد فلاحتی، نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس نیز در این جلسه اظهار کرد: اگر به ظرفیت‌های منحصر به فرد استان توجه کنیم هیچ واحد آموزشی تعطیل نمی‌شود. این ظرفیت‌ها شامل ظرفیت مرز و خدمات بازرگانی، خدمات کشاورزی و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس با تاکید بر این‌که «در بحث کشاورزی نیز آنطور که باید به دو حوزه زرشک و زعفران توجه نمی‌شود»، افزود: در حالی که این دو ماده مهم دارای پتانسیل مناسبی بوده و در دیگر کشورها از زرشک داروی ضد سرطان تولید می‌کنند. مراکز تربیت معلم با توجه به نخبگانی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند، فضاهای آموزشی مناسبی ندارند که انتظار می‌رود به این مهم توجه شود.

وی خواستار تجهیز خوابگاه های شبانه روزی شد و افزود: خواستار فعال شدن کد دانشکده فرهنگیان هستیم تا ضریب امنیت دچار مشکل نشود.

وی با بیان این‌که «بسیاری از رشته‌های مورد نیاز استان خراسان جنوبی در این استان وجود ندارد»، ادامه داد: تقاضا داریم بسته‌ای تعریف شود تا در زمینه افزایش رشته‌ها در دانشگاه‌های استان مخالفتی صورت نگیرد.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم سرایان، فردوس، طبس و بشرویه در مجلس نیز تصریح کرد: خشکسالی‌های چندین ساله صنعت و کشاورزی خراسان جنوبی را از بین برده و در این شرایط نیازمند توجه به آموزش عالی هستیم.

وی با بیان این‌که «آموزش عالی در خراسان جنوبی مغفول مانده است»، افزود: تقاضا داریم خدمات آموزش عالی را در خراسان جنوبی حذف نکنید. این استان در زمینه تربیت معلم ظرفیت‌های ویژه‌ای دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این‌که «راه اندازی مرکز فنی و حرفه‌ای دختران فردوس لازم و ضروری است»، تصریح کرد: در حال حاضر اگر معلمین این شهرستان بازنشسته شوند، دچار مشکل خواهیم شد.

نظر افضلی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس نیز در این جلسه با بیان این‌که نهبندان قطب معادن استان است، خاطرنشان کرد: باید به این منطقه توجه جدی شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code