استان ها > لرستان

نماز به‌عنوان رکن اصلی نظام تعلیم‌وتربیت مورد توجه ویژه باشد

سرپرست معاونت پرورشی آموزش و پرورش لرستان گفت: رسیدن به حیات طیبه و رسیدن به جامعه‌ای که مختصات قرآنی داشته باشد از راه اقامه نماز و نشر نماز به دست می‌آید.

به گزارش ورگ، حجت‌الله مؤمنی در جمع رؤسا و کارشناسان قرآن، عترت و نماز شهرستان‌ها و مناطق لرستان، اظهار کرد: در استان اقدامات برجسته‌ای توسط ستاد اقامه نماز انجام گرفته است و آموزش و پرورش هم به رسالت خود عمل کرده و تلاش کرده‌ایم تا این رسالت را با زبانی نرم و تفکری که ریشه در اندیشه قرآنی و سنت پیامبر دارد به پیش ببریم.

وی تصریح کرد: در بحث آموزش و ترویج نماز و نمازخوانی، اولین مطلبی که معلمان و آموزش‌دهندگان باید مورد توجه قرار دهند، بیان اهمیت و فلسفه نماز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به فراگیران است.

مؤمنی اضافه کرد: اقامه و نشر نماز اصلی‌ترین رسالت حکومت اسلامی است و از محضر علمای بزرگ آموخته‌ایم که اگر بزرگان و حتی انبیای الهی تلاش و کوشش کردند و رنج‌ها را به جان خریدند تا حکومت اسلامی تشکیل شود این حکومت برای اقامه نماز بود که ضرورت دارد این فلسفه‌ها باید بازگو شود.

وی ادامه داد: اگر نماز را در جامعه اقامه کنیم و روح آن در جامعه حاکم شود و جزء جزء جامعه به‌سمت نماز حرکت کنند دیگر مشکلی در جامعه باقی نخواهد ماند، چراکه با حاکمیت اندیشه اقامه نماز، شاهد دوری بدی‌ها از جامعه خواهیم بود.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش لرستان با اشاره به ساحت‌های شش‌گانه سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت، افزود: ساحت عبادی، اعتقادی و اخلاقی یکی‌از این شش ساحت است که بر آن تأکید ویژه شده و به‌عنوان رکن اساسی تعلیم و تربیت در خود سند به آن اشاره شده و زیر نظام‌های متعددی نیز برای آن تعریف شده و زمینه اجرای فعالیت‌ها با آن محور در سند پیش‌بینی شده است.

مؤمنی با تأکید بر اینکه ما وظیفه اصلی خود را اقامه نماز و نشر اندیشه‌های الهی با محوریت نماز می‌دانیم، اضافه کرد: با توجه به سند تحول بنیادین تعلیم و تربیت کشور، هدف آموزش و پرورش تربیت انسان کامل و توسعه‌یافته در تمامی ابعاد وجودش است.

وی با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف ساحت عبادی، اعتقادی و اخلاقی سند تحول بنیادین، باید نماز به‌عنوان رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت مورد توجه ویژه قرار گیرد، بیان کرد: رسیدن به حیات طیبه و رسیدن به جامعه‌ای که مختصات قرآنی داشته باشد از راه اقامه نماز و نشر نماز به دست می‌آید.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش لرستان با تأکید بر اینکه هیچ‌چیزی بالاتر از نماز نیست، اظهار کرد: بزرگ‌ترین راه نشر فرهنگ اقامه نماز بین نسل نوجوان و جوان و آموزش نماز به دیگران، عمل کردن به شیوه الگویی است به‌نحوی که درعمل منادی پیام اقامه ‌نماز در جامعه باشیم.

وی یادآور شد: اگر ما به‌عنوان معلم و مربی با همه وجود در مسیر اقامه نماز قرار گیریم و در نماز جماعت مدارس شرکت کنیم، اقامه نماز در جامعه نشر یافته و دانش‌آموزان نیز اهمیت آن‌را درک خواهند کرد؛ لذا لازم است در کنار فعالیت‌های آموزشی یک‌سری فعالیت‌های فرهنگی نیز اجرا شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code