استان ها > گیلان

نظام تربیتی پیامبر(ص)؛ بهترین زمینه برای وحدت/ فتنه‌های نهفته در نفاق و تفرقه

ورگ/گیلان امام جمعه اهل سنت تالش، پیامبر(ص) را محور وحدت و اتحاد و همدلی و هم‌زیستی مسلمانان دانست و افزود: نظام تعلیم و تربیت پیامبر بهترین زمینه برای وحدت مسلمانان جهان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین خانی‌پور در گفت‌وگو با ورگ، با اشاره به آیه «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»،‌ اظهار کرد: خداوند متعال پیامبر(ص) را به عنوان الگو معرفی می‌کند و لذا میلاد باسعادت پیامبر(ص) رحمتی برای همه جوامع بشری به ویژه جهان اسلام است.

وی پیامبر(ص) را محور وحدت و اتحاد و همدلی و هم‌زیستی مسلمانان دانست و افزود: اگر نظام تعلیم و تربیت پیامبر که بهترین زمینه برای وحدت مسلمانان جهان است مورد توجه قرار گیرد و همه مسلمانان به قرآن و آموزه‌های نبوی باور داشته باشند همه اختلافات برطرف می‌شود و وحدت واقعی بر جهان اسلام حاکم خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت تالش مبانی نظام تربیتی و آموزه‌های پیامبر(ص) را نشات گرفته از کلام الهی دانست و تصریح کرد: ماده‌گرایی و دنیاطلبی انسان ریشه اصلی اختلافات است و لذا اصحاب پیامبر در صدر اسلام جز به دین و قرآن و پیشرفت امت اسلام نمی‌اندیشیدند.

خانی‌پور ادامه داد: آنچه در نظام تربیتی پیامبر(ص) اهمیت دارد اجرای درست و دقیق دستورالعمل‌های اسلام و قرآن و ترویج آموزه‌های نبوی است لذا اگر علما و اندیشمندان و نخبگان مسلمان اعم از شیعه و سنی به تعالیم و آموزه‌های پیامبر عمل کنند و جامعه به ویژه نسل جوان را با فرهنگ اسلامی آشنا سازند، در اندک زمانی شاهد شکل‌گیری وحدت واقعی امت اسلام و برچیده شدن ریشه اختلاف و نفاق خواهیم بود.

وی با اشاره به رسالت علما و اندیشمندان شیعه و سنی در شرایط حساس و سرنوشت‌ساز کنونی منطقه و جهان، اضافه کرد: امروزه با برادرکشی در بین مسلمانان مواجه هستیم که ریشه در توطئه‌چینی‌های دشمنان اسلام و عدم اتحاد و انسجام مسلمانان دارد لذا رسالت بزرگ ما دعوت مردم به وحدت و همدلی و نادیده گرفتن عوامل اختلاف و جدایی و نفاق و تفرقه است.

این کارشناس دینی با تاکید بر لزوم حرکت علمای شیعه و سنی در کشورهای اسلامی به سوی وحدت واقعی، افزود:‌ مناسب‌ترین راهکار برای ترویج وحدت شناخت نظام تربیتی پیامبر(ص) است و الگوپذیری از این نظام نتیجه مطلوب خواهد داشت و نفاق و تفرقه را از بین می‌برد.

امام جمعه اهل سنت تالش با اشاره به نحوه برخورد پیامبر با دشمنان داخلی و خارجی امت اسلام، یادآور شد: دشمنان بیرون جامعه اسلامی با طرح نکات حساسیت‌برانگیز بین مسلمانان آتش جنگ را شعله‌ور کردند و دشمنان داخلی منافقین بودند که در درون امت اسلام باعث ایجاد جریانات مخالف شدند لذا پیامبر(ص) در برابر هر دو دشمن از راهکارهای زیبا و عقلایی برای حفظ وحدت مسلمانان استفاده می‌کرد.

وی اولین راهکار در وحدت امت اسلام را ایثار و گذشت بین برادران ایمانی دانست و تصریح کرد: در وحدت می‌توانیم مسیر تمدنی امت اسلام را طی کنیم، اما در نفاق و تفرقه فتنه نهفته است. در واقع اختلاف، نفاق و تفرقه جامعه را به سمت فتنه‌ها سوق می‌دهد و در نهایت ذلت و خواری و بیهودگی به ارمغان می‌آورد.

خانی‌پور وحدت مورد نظر رسول‌الله را همدلی و همزیستی مهربانانه در زیر سایه اسلام محمدی(ص) معرفی کرد و گفت: اسلامی که با تفکر داعشی، منافقانه و انحرافی و افراطی سازگار است، وحدت‌آفرین نخواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات دشمنان برای ایجاد تفرقه و تشتت در امت اسلام، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای عربی به دنبال تغییر در اسلام از طریق دست بردن به قرآن با حذف آیات جهاد هستند. این در حالی است که اسلام دین صلح بوده و هرگز خواهان امپراتوری نیست و جهاد مطرح شده در قرآن دفاعی است؛ نه جنگ‌افروزی و خون‌ریزی.

امام جمعه اهل سنت تالش ایجاد تفرقه در صفوف مسلمانان و برادرکشی از طریق تقویت جریانات فکری تند و افراطی را از دیگر اقدامات تفرقه‌انگیز دشمنان دانست و اظهار کرد: اگرچه امروز ابوبکر بغدادی کشته شده، اما دشمنان در فردایی نه چندان دور ابوبکرهای سوری و عربستانی و هندی و پاکستانی را می‌سازند تا اهداف شوم خود علیه مسلمانان را تحقق بخشند لذا باید هوشیار باشیم.

وی حضور نظامی آمریکا در منطقه را با هدف تامین انرژی و مواد اولیه دانست و یادآور شد: دشمنان ناجوانمرد و خداناباور هرگز دلسوز مسلمانان نیستند و می‌خواهند بر چاه‌های نفت ما حلقه بزنند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code