استان ها > گیلان

نرخ تورم گیلان کمتر از کشور است

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت گیلان با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در خردادماه امسال به ترتیب 37 و 35 درصد است، عنوان کرد: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار می‌گیرد.

وحید طیفوری در گفت‌وگو با ورگ، از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم خردادماه 98 خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی افزود: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب 27.24 و 25.01 درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب 72.76 و 74.99 درصد است.

این مقام مسئول با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در خردادماه امسال به ترتیب 37.6 و 35 درصد است، عنوان کرد: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و پنجم کشور قرار می‌گیرد.

وی بالاترین نرخ تورم کشور را مربوط به استان کردستان با 45.1 درصد و کمترین مقدار را مربوط به استان قم با 31 درصد دانست و گفت: چهار استان مجاور گیلان شامل استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، نوزدهم، بیست و دوم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه چهاردهم نرخ تورم کشور هستند.

طیفوری خاطرنشان کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 56.4 و 55.8 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 30.1 و 27.9 درصد بوده است.

وی درخصوص نرخ تورم شهری، یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در خردادماه امسال به ترتیب 36.9 و 34.3 درصد است. نرخ تورم روستایی نیز در کل کشور و استان در خردادماه به ترتیب 41 و 37.1 درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه خردادماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر 50.4 و 49.7 درصد اعلام کرد و متذکر شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت خردادماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0.8 درصد و در استان برابر دو درصد است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code