استان ها > گیلان

نجات سمورهای آبی از مرگ حتمی در تالش

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: سمورهای آبی که در استخر روستای خلخالیان چوبر بخش حویق شهرستان تالش گرفتار شده بودند، با اطلاع رسانی به موقع دهیاری و اهالی روستای با حضور ماموران محیط زیست تالش از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

به گزارش ورگ، عارف شادکام با بیان اینکه سمورآبی هم اکنون در لیست سرخ موسسه IUCN به عنوان گونه ای در معرض تهدید ثبت شده است و این امر حساسیت مردم را نسبت به حفاظت از این جانوران افزایش داده است، افزود: با تماس دهیار روستای خلخالیان مبنی بر گرفتار شدن سمورهای آبی (شنگ) در استخر جمع آوری آب در حاشیه رودخانه چوبر بلافاصله اکیپی از مامورین اجرای اداره محیط زیست تالش با ادوات زنده گیری به محل عزیمت کرده و موفق شدند با همکاری اهالی روستا هر دو قطعه سمور آبی را زنده‌گیری کرده و در رودخانه رهاسازی کنند.

شادکام خاطرنشان کرد: فعالیت سمورآبی عمدتا درشب انجام می‌شود و غذای اصلی آن ماهی است.

وی افزود: این جانور علاوه بر ماهی‌های کوچک ازحیواناتی مانند قوباغه، خرچنگ و موش آبی تغذیه می‌کند و از این طریق نقش مهمی درتنظیم جمعیت جوندگان دارد. قابلیت سمور در محیط های آبی و دویدن در محیط خشکی از او شکارچی ماهری ساخته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش تصریح کرد: این جانور دارای بدنی دراز و نسبتا باریک و دم بلند است که پوستی به رنگ قهوه‌ای و براق دارد و این امر باعث شده تا به خاطر پوستش شکار و گاهی به خارج از کشور صادر شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code