استان ها > گیلان

نامزدهای انتخابات انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند/آغاز تبلیغات مجاز داوطلبین مجلس

ورگ/گیلان رئیس ستاد انتخابات گیلان از آغاز تبلیغات مجاز نامزدهای انتخاباتی خبرداد و تاکید کرد: نامزدهای انتخابات بایستی انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند و از حدود آن خارج نشوند، همه فعالیت کاندیدا در ایام تبلیغات از سوی مراجع نظارتی رصد و ثبت می‌شود.

محمود قاسم‌نژاد در گفت‌وگو با ورگ، با اشاره به آغاز زمان تبلیغات رسمی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: تبلیغات مجاز نامزدهای انتخاباتی در گیلان همزمان با سراسر کشور از ساعت صفر امروز، ۲۴ بهمن ماه آغاز شده و به مدت هشت روز تا اول اسفند ماه ادامه دارد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رای نامزدهای انتخاباتی ممنوعیت فعالیت دارند، افزود: قانون در ارتباط با فعالیت کاندیداها مواردی را مطرح کرده که بایدها و نبایدهای انتخاباتی تلقی می‌شوند و این موارد به اطلاع نامزدهای انتخابات رسیده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان گفت: بر اساس ماده ۶۵ قانون انتخابات نوشتن مطالب خلاف قانون، دیوارنویسی، فریب و اغوای مردم، تبلیغ علیه نامزدها و هرگونه هتک حرمت و حیثیت آنها، تخریب یا پاره کردن عکس دیگر کاندیداها، استفاده از هرگونه آثار تبلیغاتی پارچه‌ای یا کاغذی و فلزی با ابعاد بیش از ۵۰در ۷۰ تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و برابر قانون اقدام خواهد شد.

وی بیان کرد: تمامی کاندیداها مکلف هستند تا موارد مذکور را در ایام تبلیغات رعایت کنند، تمام این قوانین از سوی فرمانداری‌ها به صورت مکتوب و در قالب لوح فشرده به اطلاع نامزدهای انتخاباتی رسیده و در صورت بروز تخلف برابر قانون برخورد می‌شود.

قاسم‌نژاد با تاکید بر اینکه نامزدهای انتخابات بایستی انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند و از حدود آن خارج نشوند، تصریح کرد: عوام‌گرایی و رفتارهایی که می‌تواند توده‌ها را متعجب کند یا اقوام و ادیان را مورد خطاب قرار دهد و باعث خلال در انسجام ملی شود، جزء تاکیداتی است که تخلف و ممنوع محسوب می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات گیلان ادامه داد: در ادوار قبل افرادی منتخب مردم شدند اما به دلایل تخلفات عدیده و مستند، نتوانستند راهی مجلس شوند و از حضور در مجلس منع شدند. اخیرا هم قانونی در خصوص مباحث مالی کاندیداها به تصویب رسیده مبنی بر اینکه نامزدها حتما باید در یکی از بانک‌های دولتی حساب باز کنند و سرمایه خودشان و حتی کمک‌های مالی اشخاص، احزاب و گروه‌ها از حساب مذکور انجام گیرد.

وی در خصوص تعداد نهایی داوطلبین تایید صلاحیت شده، گفت: پس از انجام فرآیند ثبت‌نام در ۱۱ فرمانداری استان و همچنین متعاقب آن بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیات‌های نظارت، اجرایی، شورای نگهبان و تجدیدنظر شورای نگهبان ۲۰۱ نفر نامزد در ۱۱ حوزه انتخابیه استان واجد صلاحیت شناخته شدند که می‌توانند در رقابت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شرکت کنند.

قاسم‌نژاد اضافه کرد: به ازای هر ۱۳ کرسی گیلان، ۱۵.۴۶ نفر رقابت می‌کنند که با توجه به جمیع بررسی‌ها وضعیت گیلان از حیث مشارکت به ویژه در غرب استان بیشتر خواهد بود. بیش از ۵۰ درصد ثبت‌نام شده‌ها تایید صلاحیت شده‌اند که اینطور پیش‌بینی می‌شود انشاالله مشارکت خوبی را با حضور مردم در پای صندوق‌های رای شاهد خواهیم بود.

معاون سیاسی استانداری گیلان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعداد واجد شرایط رای و رای اولی در گیلان داریم؟ افزود: در گیلان یک میلیون و ۵۹۸ هزار و ۴۷۳ نفر واجد شرایط رای داریم که ۹۱۴۹۸ نفر رای اولی هستند و از این تعداد نیز ۴۶۶۶۲ نفر پسر و ۴۴۸۳۶ نفر دختر هستند که برای بار اول رای می‌دهند.

وی در خصوص تعداد شعب اخذ رای در گیلان تصریح کرد: در کلیه شهرها و روستاها صندوق رای در نظر گرفته‌ایم، حتی در مناطق صعب العبور که امکان حضور مردم در روستا یا شهر برای رای دادن وجود ندارد یا برای پادگان‌ها و مراکز آموزشی و خدماتی که شرایط خروج ندارند، شعب سیار در نظر گرفته شده است.

قاسم‌نژاد اضافه کرد: در استان گیلان ۲۵۵۹ شعبه اخذ رای در نظر گرفتیم که ۱۶۵۴ شعبه در مناطق روستایی و ۹۰۵ شعبه در مناطق شهری هستند، ۲۲۱۴ شعبه اخذ رای ثابت و ۳۴۵ شعبه اخذ رای سیار آرای مردم را جمع آوری می‌کنند.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه برای هر صندوق ۱۷ نفر عوامل اجرایی در نظر گرفتیم که در برخی شعبات با وجود حساسیت‌ها و ازدحام تعداد عوامل اجرایی به  ۲۳ نفر هم می‌رسد، خاطرنشان کرد: در استان ۳۰ هزار نفر عوامل اجرایی در انتخابات حضور دارند، همچنین ۱۵ هزار نفر هم عوامل ستادی و نظارتی فرایند برگزاری انتخابات را رصد می‌کنند که در مجموع ۴۵ هزار نفر در انتخابات گیلان بخش اجرایی و نظارت را برعهده دارند.

وی در خصوص مرجع رصد و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی بیان کرد: اولین مرجع رسیدگی به تخلفات فرمانداری‌ها و هیات‌های اجرایی و بازرسی مستقر در فرمانداری‌ها و مرکز استان هستند، همچنین ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری‌های شهرستان‌ها و اداره‌کل دادگستری گیلان آماده دریافت شکایت همشهریان محترم هستند تا بررسی و پیگیری کنند.

قاسم‌نژاد حضور و حمایت مردم را مهم‌ترین پشتوانه انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: امسال ۳۷امین انتخابات را برگزار می‌کنیم که تاکنون تکیه نظام و حاکمیت بر مردم بوده، الحمدالله مشارکت مردم در انتخابات خوب بوده زیرا رابطه مستقیمی با سرنوشت مردم و کشور دارد و همواره از انتخابات به عنوان نماد مردم‌سالاری یاد می‌شود که قدرت چانه‌زنی کشور ما را در مقابل دیگر کشورها بالا می‌برد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با تاکید بر اینکه همه فعالیت کاندیدا در ایام تبلیغات از سوی مراجع نظارتی رصد و ثبت می‌شود، ادامه داد: توصیه می‌شود نامزدها قانون انتخابات را در حوزه بایدها و نبایدها رعایت کنند و تبلیغات آنها مزاحمتی برای مردم و کارگران شهرداری نداشته باشد، بتوانند برنامه‌های خود را به مردم معرفی کنند.

وی یادآور شد: این انتخابات یک بند قانونی جدیدی دارد مبنی بر اینکه تاکنون در انتخابات‌های گذشته ۲۵ درصد آرا می‌توانست یک نفر را منتخب مجلس کند اما اکنون در این انتخابات هر نامزدی بتواند در حوزه انتخابیه خود ۲۰ درصد از کل آرای صحیح را کسب کند، در همان مرحله اول به مجلس راه می‌یابد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code