استان ها > چهارمحال و بختیاری

موضوع جدایی دین از سیاست عاملی برای فاصله گرفتن حوزه و دانشگاه است

ورگ/چهارمحال و بختیاری نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با بیان اینکه بحث جدایی دین از سیاست عاملی برای فاصله‌گرفتن حوزه و دانشگاه است، گفت: این تفکر، دو مرکز علمی حوزه و دانشگاه را نسبت به هم بدبین کرده است، پاک کردن این تفکر غلط از ذهن نیز برنامه‌ای زمان‌بر و طولانی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا قاسمی نژاد در گفت‌وگو با ورگ با بیان اینکه به‌صورت کلی ارتباط واقعی میان حوزه و دانشگاه برقرار نشده است، اظهار کرد: این مسئله باید عینیت پیدا کرده و از حالت تئوری به عملی ارتقا پیدا کند در حالی که تنها در قالب یکسری برنامه‌های کلیشه‌ای و تکراری مانند دیدار با علما و دیدار با حوزه‌های علمیه هویدا شده است.

وی با ابراز گلایه از نبود برنامه راهبردی در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه افزود: ابتکار نامگذاری روزی به‌نام وحدت حوزه و دانشگاه توسط حضرت امام خمینی (ره) مطرح شد، این نامگذاری باید منجر به حرکت ما در عرصه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی شود.

نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد بحث جدایی دین از سیاست را عاملی برای فاصله‌گرفتن حوزه از دانشگاه مطرح کرد و افزود: این تفکر سالیان سال است که بر کشور سایه افکنده و اثر این تفکر نیز بر حوزه و دانشگاه باقی مانده است، نگاه دانشگاه به حوزه این است که باید تنها به مباحث حوزوی بپردازد.

قاسمی اضافه کرد: از طرفی دیگر نگاه حوزه به دانشگاه نیز نگاهی اسلامی نیست و همان توطئه‌ فاصله دین از سیاست این دو مرکز علمی را نسبت به هم بدبین کرده است، پاک کردن این تفکر غلط از ذهن نیز برنامه‌ای زمان‌بر و طولانی است.

وی در خصوص راهکارهای تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه اظهار کرد: تا زمانی که پایه‌های اصلی تقویت روابط حوزه و دانشگاه به‌خوبی بنیان گذارده نشود، تلاش دانشجویان به جایی مشخص نخواهد رسید.

 نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد خاطرنشان کرد: البته این مطلب به معنای دست روی دست گذاشتن نیست، دو گروه دانشجویان حوزوی و دانشگاهی نیز به نوبه خود باید جامعه را به سمت خودسازی سوق دهند، به‌علاوه برنامه‌هایی را طراحی کنند که مفید بوده زیرا دانشجو نیز قشر جوان است و البته با ایده و ابتکارات می‌توانند برنامه‌هایی را ارائه داده و مطالبه‌گر باشند.

نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد استفاده از بیانات اساتید صاحب‌نظر حوزه و دانشگاه را فقدان بزرگی عنوان و بیان کرد: اخیرا در سطح دانشگاه آزاد شهرکرد و توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری  برنامه‌ای آغاز شده که طرحی تمدن‌ساز است، بدین نحو که گروه‌های اساتید سه تا پنج نفره با گرایش‌های مختلف تشکیل شده و با حضور یک طلبه فاضل این برنامه مدیریت می‌شود و بالغ بر ۸۰ نفر از اساتید به‌صورت خودجوش این امر را مدیریت می‌کنند.

قاسمی نژاد محور این طرح را استفاده از کتاب رهبر معظم انقلاب تحت عنوان « طرح کلی اندیشه‌های اسلام» دانست و اضافه کرد: مباحث این کتاب غنی بوده و محتویات کتاب پایه‌های تمدن اسلامی را نقل می‌کند، انجام این امر در سطح کشور اقدام جدیدی بوده که با الگوگیری از دانشگاه آزاد شهرکرد این طرح در سطح کشور و در ۲۰ استان دیگر نیز در حال انجام است.

وی هدف این طرح را نزدیک‌ کردن حوزه و دانشگاه مطرح کرد و خاطرنشان کرد: این امر حداقلی بوده و هرچند چشم‌انداز مورد نظر برای وحدت حوزه و دانشگاه را به‌طور کامل برآورده نمی‌کند، مدت دو ماه از این طرح می‌گذرد و نتایج خوبی بدست آمده است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code