استان ها > آذربایجان شرقی

مهار آتش سوزی در تالاب قره قشلاق بناب

ورگ/آذربایجان شرقی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب از مهار آتش سوزی در تالاب قره قشلاق خبر داد.

صیاد لطفی با اعلام این خبر، گفت: به محض اطلاع از آتش سوزی، نیروها به محل اعزام و با همکاری فعالان محیط زیست و جوامع محلی در ساعات اولیه شروع آتش سوزی با توجه به وضعیت بد جوی این آتش سوزی مهار شد.

وی افزود: متاسفانه در این آتش سوزی، 3000 متر مربع از تالاب دچار حریق شد.

وی با تقدیر از همکاری خوب جوامع محلی، از اهالی درخواست کرد که در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی و تخلف زیست محیطی، مراتب را به این اداره اطلاع دهند. 

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، این تالاب با مساحت ۲۰ هزار هکتار یکی از مناطق مهم پرندگان (IBA) بوده که سالانه پذیرای هزاران قطعه از پرندگان مهاجر از جمله ﺣﻮاﺻﯿﻞ، ﮐﺎﮐﺎﺋﯽ، ﺧﻮﺗﮑﺎ، ﭘﺮﺳﺘﻮی درﯾﺎﯾﯽ، ﻓﻼﻣﯿﻨﮕﻮ، ﭘﻠﯿﮑﺎن، درﻧﺎ، ﻏﺎز، اردک و آﻧﻘﻮت است.

منطقه شکار ممنوع و تالاب قره قشلاق به مساحت بیش از ۲۲ هزار هکتار در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غرب آذربایجان شرقی در شهرستان بناب قرار دارد.

تالاب قره قشلاق بناب، یک اکوسیستم ویژه و منحصر به فرد با چشم اندازهای طبیعی و زیبا، آبگیرها و ماندآب‌های شاخص، یکی از زیستگاه‌های بسیار مناسب برای گونه‌های مختلف پرندگان است و این منطقه در حال حاضر از طریق پاسگاه‌های محیط بانی «چپقلو و قره قوزلو» و برجک دیده بانی تحت حفاظت قرار می‌گیرد.

تالاب قره قشلاق بناب به دلیل زیبایی و تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی به عروس تالاب‌های شمال غرب کشور شهرت یافته است.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code