استان ها > خوزستان

معاون رییس‌جمهور: منابع را به جای توزیع قطره چکانی به پروژه‌های هزاران میلیاردی معطوف می‌کنیم

معاون رییس جمهور گفت: تلاش‌مان این است که منابع محدود عمرانی را به جای توزیع قطره چکانی، به پروژه‌هایی که هزاران میلیارد تومان برای آن‌ها هزینه شده است، معطوف کنیم تا به بهره‌برداری برسند و مردم از شهد شیرین بهره‌برداری استفاده کنند.

به گزارش ورگ، محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان که امشب، هفتم شهریورماه در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: ما کشور را در یک وضعیت بسیار متفاوت از گذشته اداره می‌کنیم و در حالی در خصوص تخصیص اعتبار برای پروژه‌های مهم استان خوزستان صحبت شد که به شدت با کمبود منابع مواجه هستیم.

وی بیان کرد: صحبت‌های سخت جنگ را یک بار دیگر در عرصه اقتصاد انجام می‌دهیم ولی وضعیت عمومی کشور با وضعیت جنگ نظامی و دفاع متفاوت است. امروز مطالبات و توقعات، متناسب با محدودیت‌ها نیست ولی آن زمان ما خودمان را آماده کرده بودیم و اگر موشکی زده و بخشی از شهر دچار آسیب می‌شد و تعدادی از مردم شهید می شدند، همه تلاش می‌کردیم که دشمن متوجه میزان خسارت نشود و تحمل می‌کردیم. ولی امروز اگر یک موشک اقتصادی به بخشی از اقتصاد کشور وارد شود، ده‌ها نفر دست به کمر زده، مطالبه‌گر بوده و به نحو خیلی بزرگ‌تر از آنچه هست، این موضوع را به دشمنان نشان می‌دهند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که باید با امید و لب خند کشور را اداره کنیم، افزود: بودجه 448 هزار میلیارد تومانی ما عملا در سطح شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تقلیل در سطح 386 هزار میلیارد تومان تایید شد. قرار شد 62 هزار میلیارد تومان از هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم و 76 هزار میلیارد تومان نیز منابع جدید وارد شود. در این میان برخی افراد که یا متوجه نمی‌شوند یا تمارض به نادانی می‌کنند، می‌گویند که شما برای این که مبلغ 76 هزار میلیارد تومان را جبران کنید، از 12 درصد ورودی صندوق استفاده می‌کنید و چرا باید این کار صورت بگیرد.

وی با بیان این که آن زمان روسای جمهور تمام کشورها برای سرمایه‌گذاری در ایران صف کشیده بودند، گفت: با تمام این اوصاف سال گذشته، 20 درصد را با وجود کمبود منابع وارد صندوق کردیم و قرار شد از آن 12 درصد تا پایان سال استفاده کنیم که این کار را انجام ندادیم و سازمان برنامه و بودجه تلاش کرد به صورتی کار را مدیریت کند که آن مبلغ برای روز سخت تری مانند امسال قرار داده شود که امسال نیز خواستیم از آن 12 درصد استفاده کنیم و بعد عده ای دست به کمر زدند چرا می خواهید از این پول استفاده کنید. یعنی شما نمی دانید که با این پول باید حقوق فرهنگیان، نیروهای مسلح و بازنشستگان پرداخت شود؟ اگر به ما خبر دهند که بخشی از حقوق‌ها پرداخت نشده است، فکر کنید چه وضعیتی پیش می آید و بعد نیز این موضوع تاثیر سویی روی آن هایی که بیرون نشسته اند، می گذارد و خیلی‌ها هم منتظر چنین فرصتی هستند تا کشور آشفته شود.

نوبخت عنوان کرد: ما وظیفه داریم با دقت تمام آنچه مرتبط به سفره کارکنان دولت و مردمان است را انجام دهیم. همچنین نسبت به سال گذشته که منابع مالی ما کمتر بود، امسال پرداخت ها 20 درصد بیشتر انجام می‌شود. همچنین با تمام کمبودهایی که وجود دارد، پروژه‌هایی در استان خوزستان و در سطح ملی در حال انجام است. تا پایان سال جاری نیز راه‌آهن‌های بزرگی به افتتاح می‌رسند. تلاش‌مان این است که منابع محدود عمرانی را به جای توزیع قطره چکانی، به پروژه‌هایی که هزاران میلیارد تومان برای آن‌ها هزینه شده است، معطوف کنیم تا به بهره‌برداری برسند و مردم از شهد شیرین بهره‌برداری استفاده کنند.

وی گفت: همه مصمم هستیم و همانطور که در دوران جنگ، دشمنان را مایوس کردیم، در این مرحله نیز این کار را انجام خواهیم داد و ان‌شاءالله تا پایان سال شاهد افتتاح طرح‌های مختلف و بهره‌برداری از آن‌ها خواهید بود و هیچ اثری هم نسبت به پرداخت ها قائل نمی‌شویم. 10 هزار میلیارد تومان فقط برای جبران خسارت سیل در نظر گرفته شده است که هشت هزار و 400 میلیارد تومان آن تاکنون پرداخت شده است. در خصوص مساله زلزله مسجدسلیمان نیز 96 میلیارد تومان در دولت مصوب شد که نه تنها این مبلغ پرداخت شد، بلکه 10 هزار واحد مسکونی با توجه به بافت فرسوده شهرستان مسجدسلیمان، احداث خواهد شد. این‌ها با تمام سختی‌هایی است که در بحث منابع داریم، ولی ما همچنان کار را اداره می‌کنیم. 

نوبخت تصریح کرد: پس از آن شوکی که سال گذشته به اقتصاد کشور وارد شد و روی قیمت‌های دیگر اثر گذاشته شد، اکنون شاهد بازار ارز هستید و طبق آخرین گزارش تورمی که در مردادماه داشتیم، خوشبختانه نسبت به تیرماه، نرخ به 6 دهم درصد تقلیل پیدا کرده بود. در حال حاضر تورم ماهانه و نقطه به نقطه ما روند کاهنده دارد و تا ماه های آینده نیز تورم سالانه پایین می آید. همانطور که ارز را کنترل کردیم، تورم را هم کنترل خواهیم کرد و به یک شرایط با ثبات برمی‌گردیم و با مقاومت و ماندن، قطعا دشمنان را ناامید خواهیم کرد و پیروزی از آن ما است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code