استان ها > گیلان

مصرف ۹۵درصد نخ ابریشم داخلی در صنعت فرش کشور

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: ۹۵درصد نخ ابریشم تولید داخل در صنعت فرش و قالیبافی مصرف می‌شود.

به گزارش ورگ، عدیل سروی از کاهش تعرفه واردات نخ ابریشم در ۲۰سال گذشته از  ۲۰۰درصد به صفر درصد گلایه کرد و اجرای مصوبه تعیین ۴۰درصدی عوارض گمرکی را خواستار شد.

وی افزود: ۸۰ درصد نخ ابریشم از منطقه ویژه اقتصادی سرخس وارد می‌شود که به علت توافق‌ها با کشور همسایه عوارض گمرکی از ۲۶ درصد در این مرز به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

وی اختصاص ارز نیمایی و ارز آزاد برای واردات این نخ را از اقدامات ارزشمند برای رونق صنعت ابریشم و نوغانداری و حمایت از تولیدکننده داخلی برشمرد و اضافه کرد: تغییر تعرفه واردات از ارز دولتی به ارز نیمایی اقدامی مهم برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان این‌که ۹۵ درصد نخ ابریشم تولید داخل در صنعت فرش و قالیبافی مصرف می‌شود، گفت: به علت نیاز داخل به ۳ برابر بیشتر از تولید کنونی، هیچ مشکلی در حوزه فروش پیله تر و نخ ابریشم در کشور وجود ندارد.

سروی کاهش هزینه‌های تولید را از جمله تمهیدات مرکز توسعه نوغانداری کشور اعلام کرد و ادامه داد: تولید تخم نوغان هیبریدی،‌ مبارزه بیولوژیک با آفت شپشک نهال توت و عرضه تخم نوغان‌های باکیفیت از جمله برنامه‌های تدوین شده این مرکز در راستای افزایش تولید پیله تر کرم ابریشم است.

وی همکاری با پارک علم و فناوری گیلان برای تولید تخم نوغان استاندارد را از دیگر اقدامات مرکز توسعه نوغانداری کشور خواند و گفت: در تلاش برای جذب شرکت‌های دانش ‌بنیان و ورود آنان برای مکانیزه کردن تولید پیله تر کرم ابریشم برای کاهش هزینه‌های تولید و عرضه فرآورده‌های جدید به بازار مصرف هستیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور به فعالیت نوغانداری در ۲۲ استان کشور و ترویج آن در استان‌های دیگر اشاره کرد و افزود: گیلان با تولید ۴۱ درصد پیله تر ابریشم یکی از قطب‌های تولید این محصول در کشور است.

وی نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم را طبق مصوبه شورای اقتصاد با ۲۱درصد افزایش نسبت به پارسال حدود ۲۱هزار و ۹۰۶ تومان اعلام کرد و افزود: توزیع تخم نوغان در گیلان به علت شرایط آب و هوایی ۵ روز دیرتر از سال گذشته در ۱۸ مرکز آغاز شده است.

وی با اشاره به لزوم توسعه توتستان‌ها در کشور گفت: برای احیا و رونق نوغانداری به یک میلیون نهال توت در سال نیاز است.

عدیل سروی افزود: در دو مزرعه تولید نهال توت در فومن و آهنگر کلاه مازندران تا پایان امسال بستر برای ۲میلیون قلمه برای تامین یک میلیون اصله نهال توت با ۵۰درصد ریشه دهی برای سال آینده فراهم شده است.

وی با اشاره به وجود هزار و ۷۰۰هکتار توتستان در کشور گفت: ۵۰درصد از این توتستان‌ها در گیلان قرار دارد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code