استان ها > گیلان

مردم در برخی از استان‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند

ورگ/گیلان معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه علیرغم هشدارهای جدی نسبت به شیوع کرونا، مردم در برخی از استان‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: دادستان کل، دادستان‌های سراسر کشور را بر همراهی و هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلف کرده است.

دکتر علیرضا رئیسی در نشست ویدیوکنفرانس با هیئت رئیسه دانشگاه های علوم پزشکی کشور از جمله استان گیلان، علاوه بر تشریح سیاست‌های راهبردی حوزه بهداشت در مقابله با کرونا، در جریان آخرین وضعیت شیوع و کنترل این بیماری در استان‌های درگیر قرار گرفت.

وی با اشاره به پیشرفت حوزه بهداشتی کشور در جهت غربالگری بیماران کرونایی، اظهار کرد: در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا بیش از ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر غربالگری شده‌اند که از این بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در صف پیگیری هستند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه افراد شناسایی شده باید سریعا مورد پایش قرار بگیرند، افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در فرایند شناسایی بیماران کرونایی، کسانی را که نیاز به «پیگیری فوری» دارند را طی ۲۴ ساعت و افراد با نیاز به «پیگیری» را ۴۸ ساعته مورد پایش و ارزیابی قرار دهند.

رئیسی ضمن تقدیر از فعالیت و همکاری تنگاتنگ سپاه و بسیج، بر لزوم استفاده بهینه و هدفمند از این بازوی پرتوان تاکید کرد و گفت: علیرغم فعال شدن مراکز ۱۶ ساعته در بسیاری از دانشگاه‌ها، برخی استان‌ها هنوز نتوانسته‌اند مراکز خود را فعال نگه دارند؛ در حالی که سپاه و بسیج اعلام کرده ظرفیت فراهم آوری ۱۰۰۰ درمانگاه را دارد.

وی با ابراز نگرانی از سرعت نامطلوب برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در غربالگری بیماران کرونایی، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اجرای طرح بسیج ملی بسیار خوب عمل کرده و باید سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی خود را به استان‌های مطلوب برسانند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، با بیان اینکه علیرغم هشدارهای جدی نسبت به شیوع کرونا، مردم در برخی از استان‌ها کرونا را جدی نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: دادستان کل، دادستان‌های سراسر کشور را بر همراهی و هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلف کرده است. بنابراین اگر در سطح هر استانی قهوه‌خانه‌ای باز باشد از قصورات دانشگاه علوم پزشکی است.

رئیسی با هشدار بر لزوم به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های در جهت کنترل کرونا ویروس طی ۱۵ روز آینده، تصریح کرد: دو هفته اخیر فرصت بسیار خوبی برای کنترل شیوع کرونا است؛ در غیر این صورت تا دو ماه دیگر نیز درگیر کرونا با تلفات بسیار سنگین خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه در تعطیلات پیش رو، به هیچ وجه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تعطیل نیستند، گفت: بهورزان و مراقبین سلامت که جمعیت بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر را تحت پوشش دارند باید شبکه شناسایی، ارائه مشاوره و انتقال بیماران مشکوک را با سرعت بیشتری انجام دهند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، با تکید بر اینکه معاونان بهداشتی باید دستورات و شیوه‌نامه‌های جدید مقابله با کرونا را جدی بگیرند، تصریح کرد: مطالعه دقیق دستورالعمل‌های صادره از وزارت بهداشت و همچنین سرکشی مداوم و مستمر در عین تحلیل شرایط روزانه از مهم‌ترین وظایف دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله حوزه بهداشت است.

رئیسی بر لزوم رعایت بهداشت عمومی و گندزدایی معابر عمومی تاکید کر و افزود: رعایت بهداشت محیط با کمک بسیج از دیگر رویکردهای وزارت بهداشت است که باید در کنار نظارت همه‌جانبه و آموزش همگانی مورد توجه قرار بگیرد.

معاون وزیر بهداشت از تصمیمات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: بنا بر درخواست وزیر بهداشت از رئیس جمهور مقرر شده طی چهار سطح در استان‌های درگیر از جمله مراکز استان‌ها بازار، مجموعه‌های ورزشی، فرهنگی و تفریحی جز مراکز عرضه ملزومات اساسی تعطیل شوند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code