استان ها > گیلان

مدارس آستارا برای معلولان مناسب سازی نشده است

ورگ/گیلان رئیس اداره بهزیستی بندر مرزی آستارا گفت: مدارس شهرستان برای تردد معلولان و به خصوص تحصیل دانش آموزان معلول مناسب سازی نشده اند.

فریبرز خورشیدی در نشست با خبرنگاران که به مناسبت هفته معلول برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت شهرستان آستارا حدود ۹۴ هزار نفر است که از میان این جمعیت، ۱۸۰۰ نفر معلول شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه بررسی ها نشان می دهد به شکل متوسط حدودسه تا چهار درصد جمعیت هر شهرستان معلول هستند، ادامه داد: با توجه به این آمار، جمعیتی از معلولان در آستارا وجود دارند که تاکنون شناسایی نشده اند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد معلول در آستارا ۱۵۰۰ نفر مستمری از بهزیستی دریافت می کنند، افزود: در این شهرستان ۳۰ معلول جسمی و حرکتی زندگی می کنند که در منزل خودشان تحت نظر هستند.

خورشیدی در بخش دیگر سخنان خود از تحصیل ۱۴۸ دانش آموز معلول در آستارا خبر داد و خاطرنشان کرد: مدارس شهرستان برای تردد معلولان و به خصوص تحصیل دانش آموزان معلول مناسب سازی نشده اند و امکانات مدارس متناسب با شرایط جسمانی معلولان نیست.

وی از اثر بخش بودن نشست های کارشناسان بهزیستی با مهندسین شهرداری سخن گفت و توضیح داد: اقدامات خوبی توسط شهرداری آستارا در راستای اصلاح و مناسب سازی مبلمان شهری با شرایط جسمانی معلولان آغاز شده است و امیدواریم این اقدامات تداوم داشته باشد.

رئیس بهزیستی آستارا با تأکید بر اینکه بالغ بر ۸۰ معلول شهرستان از مشکل پا رنج می برند، افزود: ۵۰ نفر از معلولان دارای ضایعه نخایی هستند که ماهیانه ۷۵۰ هزار تومان کمک دولتی به آنها تعلق می گیرد.

وی در پایان از کسب سهمیه جهت احداث مسکن برای ۹ خانوار بالای دو معلول خبر داد و تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده، رقمی معادل ۱۴ میلیارد ریال برای اعطای تسهیلات بانکی به معلولان شهرستان اختصاص یافته است که از ۵۰ نفر متقاضی، تاکنون ۲۴ درصد موفق به اخذ تسهیلات شده اند و الباقی پس از رفع مشکل ضامن، تسهیلات خود را دریافت خواهند کرد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code