استان ها > گیلان

مارهای افعی قفقازی از گونه‌های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود گفت: در سایه حمایت مردم می توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.

به گزارش ورگ- امین نجات، با بیان اینکه مارهای افعی قفقازی از گونه های ارزشمند جانوری ارتفاعات لنگرود هستند، گفت: مار افعی قفقازی یک گونه از تیره گرزه‌ماران است.

وی افزود: بدن این مار به رنگ خاکستری، قرمز یا قهوه‌ای روشن و سطح پشتی دارای لکه‌های حلقه‌ای شکل یا خطوط عرضی تیره است.

نجات ادامه داد: در ایران نوع 1916 Agkistrodon intermedius caucasicus پراکندگی بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه مار افعی قفقازی از دوزیستان (قورباغه)، جوندگان کوچک، موش و مامولک تغذیه و در بوته‌زارها، کوهستان‌ها، جنگل‌ها و زیر تخته سنگ‌ها زندگی می‌کند، تصریح کرد: این گونه در جنوب غربی و جنوب شرقی دریای خزر، آذربایجان، مناطق جنوبی ترکمنستان، شوروی سابق، شمال ایران تا منتهی‌الیه شمال غربی افغانستان پراکنش دارد.

نجات خاطرنشان کرد: امروز یک حلقه مار افعی قفقازی که توسط یکی از طبیعت دوستان تحویل اداره محیط زیست لنگرود شده بود، پس از تیمار در مناطق کوهستانی شهرستان لنگرود رهاسازی شد.

وی ضمن قدردانی از دوستداران و حامیان حیات وحش، حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی عنوان کرد و گفت: حفظ محیط زیست و حیات وحش جز با همکاری مردم میسر نخواهد بود و در سایه این حمایت ها می توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code