استان ها > گیلان

قطع نوبت‌بندی آب به دلیل افزایش دما در گیلان

ورگ/گیلان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: با توجه به ذخیره مطلوب سد سفیدرود و همچنین افزایش دما فعلا نوبت‌بندی آب نداریم.

وحید خرمی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه امروز دوم تیر ماه سال جاری ذخیره سد سفید رود ۸۴۸ میلیون متر مکعب با دبی ورودی ۳۹ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی ۲۱۴ متر مکعب بر ثانیه؛ تمامی کانالهای آبیاری شبکه سفید رود پر از آب است، گفت: با توجه به ذخیره مطلوب سد سفیدرود و همچنین افزایش دما  فعلا نوبت بندی آب کشاورزی در دستور کارمان نیست.

وی با اشاره به اینکه تونل آب بر انتقال آب به فومنات با احتساب ظرفیت انتقال رسمی اش به علاوه تمهیداتی که ما اندیشیده‌ایم، نهایتا ظرفیت انتقال ۳۵ مترمکعب بر ثانیه آب به دشت فومنات را دارد، گفت : ما برای پاسخگویی به نیاز آبی حدود ۵۵ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش شبکه در دشت فومنات با چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۰ متر مکعب بر ثانیه کمبود آب مواجه هستیم و ناگزیریم این کمبود حدود  ۳۰ درصدی آب را از طریق منابعی مانند آببندان ها، چاه های آب موجود، ایستگاه های پمپاژ و نوبت بندی آب در داخل شبک فومنات جبران کنیم.

خرمی با اشاره به اینکه در بخش هایی از فومن، شفت، صومعه‌سرا، ماسال، رضوانشهر و انزلی از محل کمبود ۳۰ درصدی اشاره شده آب در تنگنا هستیم، گفت : کمبود آب در مناطق یاد شده تنها به دلیل ظرفیت موجود محدوده اشاره شده در انتقال آب سد سفیدرود به مناطق یاد شده است و امیدواریم بارش باران طی روزهای آینده به ما در تامین آب مورد نیاز مناطق یاد شده کمک کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان درپایان با اشاره به مفید بودن  احداث سدهای لاستیکی در زمان پر آبی رودخانه‌ها گفت؛ راه حل اساسی حل مشکل منطقه فومنات برای سال‌های آینده ایجاد مخازن آب، اعم از آب‌بندان ها و احداث سدهای مخزنی همچون سد لاسک است.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code