استان ها > مرکزی

قرنطینه نجات‌بخش استان مرکزی است/تمامی روستائیان استان غربالگری شده اند

ورگ/مرکزی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در حال حاضر قرنطینه اقدام نجات بخش برای استان و بهترین، علمی ترین و زودبازده ترین اقدامی است که در راستای کنترل و توقف کرونا در استان می توان انجام داد.

محمد جمالیان امروز چهارشنبه 28 اسفند در نشستی با اصحاب رسانه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: استان مرکزی دومین استان درگیر با کرونا بود چراکه در کنار اولین منطقه درگیر با این بیماری یعنی استان قم قرار داشتیم ولی عواملی باعث شد که شیوع این بیماری در استان بحران ایجاد نکند که یکی از این عوامل وجود امکانات تشخیص بیماری در استان بود که باعث شد تعداد مبتلایان این بیماری در استان افزایش پیدا نکند.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه های استان با آمادگی کامل با این بیماری روبرو شدند که در نتیجه این آمادگی، با بحران تخت مواجه نشدیم و تمام بیمارستان ها با این بیماری درگیر نشدند. مقابله خوبی که با این بیماری انجام شد باعث شد که میانگین بهبودیافتگان استان مرکزی از سایر استان های کشور بالاتر باشد.

جمالیان با بیان اینکه میزان بهبود یافتگان استان معادل 50 درصد است که از میزان کشوری که 30 درصد است بیشتر است، اظهار کرد: این آمار نشان می دهد که کادر درمانی به خوبی عمل می کند و باعث شده با کمترین میزان عارضه ها و مرگ و میر بیماران را بهبود داده و ترخیص کنیم.

وی در خصوص غربالگری فعال نیز گفت: در وهله اول، هدفگذاری ما تا فردا غربالگری ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت زیرمجموعه علوم پزشکی اراک که جزو گروه های پرخطر اعم از بیماران دیابتی، قلبی، افراد چاق، افراد دارای فشار خون بالا و … هستند، بوده است. تا امروز 481 هزار و 416 نفر در استان غربالگری فعال شده اند، از این تعداد 414 هزار و 414 نفر از زیرمجموعه دانشگاه اراک، 36 هزار و 636 نفر از زیرمجموعه دانشکده خمین و 30 هزار و 366 نفر از زیرمجموعه دانشکده ساوه غربالگری فعال شده اند.

جمالیان با بیان اینکه تا دیروز برای 12 نفر از این افراد درمان سرپایی آغاز شده، 91 نفر به عنوان مورد مشکوک رصد روزانه می شوند، 545 نفر هم در منزل تحت مراقبت های روزانه ما هستند، افزود: غربالگری فعال به ما کمک می کند که بیماران را قبل از اینکه عارضه جدی پیدا کنند شناسایی کنیم تا نیاز به بستری کاهش یابد و میزان عوارض و مرگ و میر کنترل شود.

وی در ادامه گفت: بررسی ها نشان می دهد که از نظر تعداد درگیری، افراد بر اساس مشاغل، خانه دارها بیشترین درگیری را با بیماری داشته اند بدلیل اینکه بیشتر از سایرین در مراکز خرید حضور پیدا می کنند، پس از آنها، بازنشسته ها، کارمندان دولت، افراد دارای شغل آزاد، پرستار و کمک پرستار، کشاورزان، کارگران، رانندگان و پزشکان قرار دارند. تا امروز  ۱۴ پرستار و کمک پرستار و ۹ پزشک در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک مبتلا به به این بیماری هستند.

جمالیان بیشترین بیماری زمینه ای موثر در مرگ و میر مبتلایان به کرونا را دیابت و پس از آن بیماری های مزمن قلبی عنوان کرد و گفت: پس از آن سرطان ها که در این بخش ۷ مورد مبتلا داشتیم که ۴ مورد فوت کردند و پس از آن بیماران کلیوی هستند که کمترین میزان مرگ و میر را داشته اند. بر اساس سن و سال نیز بیشترین میزان مرگ و میر را معادل 70 درصد در سنین بالای ۶۰ سال داشته ایم و 30 درصد مابقی نیز همگی بیماری زمینه ای داشتند.

وی با تاکید بر اینکه ملاک ما در اطلاع رسانی صداقت است، افزود: در استان مرکزی رنج ثابتی در ابتلا وجود دارد و پیش بینی می شود که اگر مردم سفرهای نوروزی را کنار بگذارند، در آخر هفته اول سال 99 سیر بیماری نزولی شود و در غیر این صورت نه تنها سیر نزولی نخواهیم داشت که امکان پیک مجدد و بروز شرایط بحرانی بسیار زیاد است.

جمالیان اظهار کرد: اگر مردم نقش اجتماعی خود را در عید امسال با کمترین میزان مراودات ایفا کنند، سیر ابتلا منفی خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه دلیل اینکه وزارت بهداشت به قم و گیلان کمک ویژه کرد، شرایط بحرانی این استانها بود ولی خوشبختانه شرایط استان ما بحرانی نشد، افزود: کمک بین المللی به ما نشد ولی ما مشکل مالی برای خرید کیت حفاظتی پرسنل نداریم. مشکل ما کمبود این اقلام است. هر یک از کیت های حفاظتی 250 هزار تومان است که تنها برای مصرف یک شیفت کاربرد دارند. برای مثال در بیمارستان خوانساری در هر شیفت نزدیک به 20 میلیون تومان لباس حفاظتی نیاز است و هر ماسک n95 را نیز به مبلغ 30 هزار تومان خریداری می کنیم.

جمالیان اظهار کرد: آلومینیوم اراک یک میلیارد تومان از کمک 5 میلیاردی و پتروشیمی 500 میلیون تومان از 5 میلیاردی که تعهد کرده اند را پرداخت کرده اند. خیرین نیز بسیار کمک کردند. پزشکان به صورت خودجوش حسابی را راه اندازی کرده اند که تا امروز حدود 120 میلیون تومان کمک در آن جمع آوری شده و این همدلی بسیار مایه قوت قلب بوده است.

وی گفت: از مجموع ماسک های احتکاری تا امروز سه هزار عدد ماسک ساده به ما تحویل داده شده است. سایر این ماسک ها یا شرایط بهداشتی نداشتند که معدوم شدند یا هنوز تحویل دانشگاه داده نشده اند.

جمالیان افزود: هفته گذشته نزدیک 30 هزار ماسک در داروخانه های خصوصی توزیع شد. امروز هم مصوب شد روزانه 15 هزار ماسک توسط اصناف در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا در اختیار شرکت البرز قرار گرفته و در داروخانه های خصوصی توزیع شود. امروز در شورای پدافند زیستی استان مقرر شد روزانه ۱۵ هزار ماسک توسط اصناف در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا توسط داروخانه ها و تجهیزات پزشکی در میان مردم توزیع شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تعطیلی اصناف و بازارها کمک زیادی به کنترل بیماری کرد، افزود: استان مرکزی امسال پذیرای هیچ مهمانی نیست، ضمن اینکه از ارتش، سپاه و هلال احمر خواستیم در بازرسی های زیستی اجازه ندهند پلاک غیربومی وارد استان شود. مصوب شده که ماموریت های اداری به شهرهایی که مبتلا دارند لغو شود، همچنین در بازرسی زیستی از امروز قرار شده است که منع ورود غیربومی ها به استان با کمک نیروی انتظامی سپاه، ارتش و هلال احمر اجرا شود.

جمالیان در ادامه با بیان اینکه قرنطینه کل استان در حال حاضر نجات دهنده استان است، چراکه حتی در استان ما که شرایط بحران تخت ندارد پرسنل درمانی خسته شده اند، افزود: اگر رفتارهای اجتماعی به گونه ای باشد که به شیوع بیشتر بیماری کمک کند، کادر درمان توان ادامه کار را نخواهند داشت. در این شرایط قرنطینه بهترین، علمی ترین و زودبازده ترین اقدامی است که برای استان می توان انجام داد. باید از ورود افراد غیر بومی به استان جلوگیری شود، این مطالبه جدی ماست که امیدواریم به خوبی اجرایی شود.

وی با بیان اینکه مقرر شده است که از ورود مردم به بهشت زهرا در پنج شنبه آخر سال جلوگیری شود، در خصوص قول رییس جمهور در مورد کمک به تکمیل بیمارستان ولیعصر گفت: این موضوع توسط سازمان مدیریت پیگیری می شود. هنوز پس از گفتگوی رییس جمهور با استاندار در این خصوص، هیچگونه کمکی در این رابطه به استان نشده ولی با توجه به قول مساعد رییس جمهور حتما این مهم با پیگیری ما و استانداری اجرایی خواهد شد.

جمالیان راه اندازی سامانه 3839 برای پاسخگویی به سوالات کرونایی مردم را اقدام بسیار خوبی عنوان کرد و افزود: تاکنون 27210 تماس با این سامانه برقرار شده است که در کنار سامانه سلامت کمک بسیاری به شناسایی و ساماندهی مبتلایان یا افراد مشکوک به این بیماری کرده است.

وی با بیان اینکه تمامی روستائیان استان غربالگری شده و افراد علامت دار شناسایی شده اند و درمان سرپایی کسانی که نیاز به درمان دارند اغاز شده است، در خصوص دارو طوری مدیریت شده که بیماران بدون دارو نمانده اند و با سختی بسیار داروی مورد نیاز را تامین کرده ایم و پرسنلی که درگیر درمان بیماران کرونایی بوده اند بدون کیت محافظتی نمانده اند.

جمالیان در ادامه با بیان اینکه ادارات متولی و سمن ها درخصوص بازرسی از نانوایی ها اقدام می کنند، افزود: توصیه اکید شده است که نانوایی ها از پول نقد استفاده نکنند و هفته گذشته درخواست شد که نانوایی ها و فروشگاه هایی که این مسائل را رعایت نمی کنند پلمب شوند که دادستان نیز این امر را پذیرفت. در مورد میوه و سبزی نیز اگر در شستن آنها از مایع ظرفشویی استفاده شود مصرف آنها هیچ خطری ندارد و ماهی نیز در صورتی که به خوبی پخته شود، هیچگونه انتقال بیماری ندارد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code