استان ها > چهارمحال و بختیاری

قرار بود کرونا را شکست دهیم…

ورگ/چهارمحال و بختیاری خیابان پرستار شهرکرد برای تمامی ساکنان شهر شهرکرد و یا حتی سایر شهرهای چهارمحال و بختیاری آشنا است، قطعا گذر از خیابان در بیش‌تر اوقات برای بسیاری از افرادی که یا خودشان بیمار هستند و یا یکی از اعضای خانواده‌شان در بیمارستان هاجر و آیت‌الله کاشانی بستری هستند چندان خوشایند نباشد، در این روزهای کرونایی بسیاری از ما در هنگام گذر از این خیابان سعی می‌کنیم مسیر خود را از ترس این بیماری تغییر دهیم.

به گزارش ورگ، در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا قرار بود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و در خانه ماندن کرونا را شکست دهیم، اما به‌نظر می‌رسد با بی‌مبالاتی در حال شکست کادر درمان هستیم.

نزدیک به یازده ماه از شیوع ویروس کرونا در کشورمان می‌گذرد، کادر درمان از همان روزهای ابتدایی ورود ویروس کرونا ایثارگرانه در خط مقدم مبارزه با این ویروس نوپدید ایستادند، اما طولانی شدن روند بیماری که یکی از دلایل اصلی آن بی‌توجهی عده‌ای اندک به توصیه‌های بهداشتی است، موجب شد کادر درمان با چالش‌های جدی مواجه شوند.

قطعا هیچ‌کدام از افراد جامعه نمی‌توانند سختی کار در محیط‌های درمانی را درک کنند، شرایط کرونا این سختی را دوچندان کرده است، پوشیدن گان، شیلد، دستکش، ماسک، عینک، پاپوش و … برای مدت طولانی و کار کردن با آن در شرایط پر از استرس کار راحتی نیست، اما مدافعان سلامت هم‌چنان بر سر عهدی که بسته‌اند می‌مانند حتی اگر ما بخواهیم با بی‌خیالی باری بر روی دوش خمیده‌شان اضافه کنیم.

وفات حضرت زینب(س) به نام روز پرستار نامگذاری شده است، زینب (س) اسطوره ایثارگری در واقعه کربلا بود و وظیفه تیمارمجروحان را بر عهده داشت، قطعا این نامگذاری تناسب بسیاری با شغل پرستاری دارد، این روز بهانه‌ای شد تا پای درد و دل پرستاران در روزهای کرونایی بنشینیم.

رفتار برخی از مردم با کادر درمان آزاردهنده است

خانم مرادی یکی از پرستاران در شهرکرد در گفت‌وگو با ورگ با اشاره به اینکه شغل پرستاری همواره با سختی همراه بوده است، اظهار کرد: در ایام کرونا این سختی چند برابر شده است، اما پرستاران بر اساس وظیفه ذاتی با قدرت از ابتدای شیوع کرونا برای خدمت‌رسانی به بیماران در عرصه حضور داشتند.

وی ادامه داد: در چند ماه اخیر فشار کاری بر روی کادر درمان بیمارستان هاجر شهرکرد به‌شدت افزایش داشت، خوشبختانه با اعمال محدودیت‌های کرونایی در هفته‌های اخیر بار بیمارستانی کاهش پیدا کرد و می‌توان گفت تا حدودی پرستاران توانستند بعد از چند ماه یک آسودگی خاطر کوچک داشته باشند، امیدواریم مردم این روند را هم‌چنان ادامه دهند.

این پرستار با بیان اینکه یکی از موضوعات آزاردهنده برای کادر درمان پس از شیوع کرونا رفتار برخی از افراد جامعه است، گفت: برخی از افراد تا متوجه می‌شوند ما جزو کادر درمان هستیم، بلافاصله با یک ترس و وحشت از ما دوری می‌کنند، چون فکر می‌کنند ما ناقل این ویروس هستیم، این رفتارها موجب آزردگی خاطر ما می‌شود، رعایت فاصله اجتماعی باید در این دوران انجام شود، اما این رفتارها مناسب نیست.

مرادی تاکید کرد: گاهی این رفتارها و ترس‌های مردم از بیماران کرونایی که حتی بهبود پیدا کرده‌اند موجب می‌شود ، سایر افراد که به این بیماری مبتلا شده‌اند، بیماری خود را مخفی کنند و این مسئله آسیب‌زا است.

وی با اشاره به وضعیت جسمی و بارداری خود، توضیح داد: نگرانی از ابتلا شدن به این ویروس و سلامتی فرزندم وجود دارد، اما خوشبختانه همکارانم همکاری خوبی با من داشتند و من هم‌اکنون به به یکی از بخش‌های امن‌تر منتقل شدم و شیف‌ کاری من نیز کمتر شده است.

مرادی با بیان اینکه برای شکست کرونا باید همه مردم همراه با کادر درمان باشند، افزود: برگزاری مجالس مهمانی، شب یلدا و تجمعات مجددا می‌تواند پیک بیماری را افزایش دهد، همگان وظیفه دارند تا زمان ریشه‌کن شدن این بیماری به توصیه‌های بهداشتی عمل کنند.

این پرستار تاکید کرد: کادر درمان خسته شده‌اند، نزدیک به یکسال است ما با این بیماری درگیر هستیم، اما عده‌ای از مردم با بی‌مبالاتی شرایط را سخت می‌کنند.

برای کمک به کادر درمان مردم در خانه بمانند و یلدا را مجازی برگزار کنند

آقای پیک‌فلک سوپروایزر بیمارستان کاشانی شهرکرد با اشاره به اینکه پرستاری یکی از مشاغل سخت است، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا این سختی چند برابر و به‌نوعی طاقت‌فرسا شده است.

وی ادامه داد: کار کردن با لباس‌های مخصوص کرونا به‌مدت طولانی  کار بسیار سختی است، در زمانی که پرستاران از این لباس‌ها استفاده می‌کنند نمی‌توانند موادخوراکی استفاده کنند و قطعا تحمل این شرایط برای هر فردی آسان نیست.

پیک فلک یادآور شد: این روزها رعایت اصول بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک، دستکش و رعایت فاصله اجتماعی برای کنترل این بیماری موثر است، اگر مردم با کادر درمان همراهی کنند قطعا فشار بر روی کادر درمان در این ایام کمتر می‌شود.

سوپروایزر بیمارستان کاشانی شهرکرد  با تاکید بر اینکه کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان‌های استان در حال تبدیل شدن به یک چالش است، گفت: در صورت ابتلای کادر درمان به کرونا و طولانی بودن، بالاجبار تعداد شیفت‌های کاری پرستاران افزایش پیدا می‌کند، پرستاران در این ایام دچار فرسودگی شده‌اند.

وی یادآور شد: طبق آمارها کادر درمان هفت برابر بیش‌تر از سایر افراد جامعه در معرض ابتلا به ویروس کروما قرار دارند، این مسئله موجب ایجاد نگرانی در بین کادر درمان می‌شود، زیرا آن‌ها نگران ناقل بودن خود و انتقال ویروس به اعضای خانواده خود نیز هستند.

پیک‌فلک با تاکید بر اینکه مردم این ویروس را دست کم نگیرند، عنوان کرد: این ویروس با کسی شوخی ندارد، افراد نباید ساده‌انگارانه با این ویروس برخورد کنند، شاهدیم در این ایام حتی افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند و یا سن آن‌ها کم است به این ویروس مبتلا و حتی جان خود را نیز از دست داده‌اند.

سوپروایزر بیمارستان کاشانی شهرکرد توصیه کرد: مسئولان شنوای مشکلات پرستاران در این ایام کرونایی باشند، بسیاری از پرستاران حتی یک روز هم به مرخصی نرفته‌اند، در حالیکه بسیاری از کارمندان و پرسنل ادارات مشمول دورکاری و مرخصی نیز شدند.

وی افزود: کادر درمان و پرستاران  در این ایام نیازمند درک متقابل از سوی مردم هستند، پرستاری از بیماران کرونایی و بدحال پرستاران را فرسوده کرده است.

پیک‌فلک در پایان خاطرنشان کرد: شب یلدا در پیش است، اگر مردم مانند روال سابق در دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی شرکت کنند، قطعا در روزهای بعد شاهد افزایش تعداد مراجعان به مراکز درمانی هستیم، برای کمک به کادر درمان مردم در خانه بمانند و یلدا را مجازی برگزار کنند.

قرار بود کرونا را شکست دهیم، اما در حال شکست کادر درمان هستیم

خانم شبان یکی دیگر از پرستاران شهرکردی در گفت‌وگو با ورگ با بیان اینکه کشور از حدود یکسال قبل درگیر ویروس کرونا شده است، اظهار کرد: در طول این مدت بسیاری از خانواده‌ها به این ویروس مبتلا و حتی جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه در خانه ماندن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کادر درمان کمک بزرگی می‌کند، تاکید کرد: قرار بود با همکاری همه کرونا را شکست دهیم، اما با شرایط به‌وجود آمده به‌نظر می‌رسد در حال شکست کادر درمان هستیم.

این پرستار شهرکردی با اشاره به اینکه علاوه بر شرایط سخت کاری در ایام کرونا، پرستاران نگران سلامتی اعضای خانواده خود نیز هستند، باتوجه به اینکه پرستاران در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا و ناقل بودن هستند، سعی می‌کنند بیش‌تر در محیط بیمارستان و از خانواده به دور باشند.

وی ادامه داد: به‌علت افزایش حجم بیماران مبتلا به کرونا و ابتلای همکاران به این ویروس گاهی پرستاران دو شیفت کاری را به صورت پشت سرهم در محل کار حاضر هستند، کار کردن با لباس‌های مخصوص( گان، شیلد، دستکش، ماسک، عینک و پاپوش) به مدت 12 ساعت در فصل تابستان و یا حتی زمستان کار بسیار سختی است.

شبان با اشاره به اینکه برخی از مردم شرایط کاری پرستاران در ایام کرونا را درک نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: این افراد همانند سابق در مهمانی‌ها و تجمعات حضور پیدا می‌کند و برای کادر درمان اهمیتی قائل نیستند، خواهشمندیم مردم با رعایت توصیه‌های کادر درمان به پرستاران کمک کنند تا بتوانیم این ویروس را شکست دهیم.

این پرستار شهرکردی در پایان در خصوص مسائل و مشکلات مالی پرستاران، یادآور شد: پرستاران مطالبات بسیاری در زمینه کارانه و … دارند، قطعا حل مشکلات مالی این قشر موجب افزایش انگیزه در این دوران می‌شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code