استان ها > گیلان

فعالیت 40 واحد تولیدی – صنعتی آلاینده در گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: 78 واحد تولیدی – صنعتی آلاینده در گیلان وجود داشت که با بازنگری به ۴۰ واحد کاهش یافت.

به گزارش ورگ، فرهاد دلق‌پوش با اشاره به ظرفیت بالای گیلان در توسعه واحدهای صنعتی و تولیدی گفت: اولویت سازمان صنعت، معدن و تجارت توسعه واحدهای تولیدی موجود و ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی با رویکرد ارزش افزوده بالا، تحرک اقتصادی، افزایش صادرات و فرآوری محصولات و تولیدات دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه هدف از تشکیل کارگروه‌های رفع موانع تولید استانی و ملی حفظ اشتغال موجود و حل مشکلات مالی و کمک به رونق تولید است گفت: از سال ۹۷ تاکنون هزار و ۱۵۸پ رونده واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری در این کارگروه‌ها بررسی و هزار و ۱۶۹ مصوبه در خصوص رونق تولید و رفع موانع تولید تأیید شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تصریح کرد: سال ۹۶ حدود ۹۷۷ میلیارد تومان به واحدهای تولیدی استان برای رفع موانع تولید این واحدها پرداخت شد.

دلق پوش افزود: در سال ۹۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای رونق تولید و رفع موانع تولید از منابع مالی تکلیفی دولت که بخشی از آن سهم بانک‌ها و بخشی نیز سهم دولت است اختصاص یافت که استاندار صد میلیارد تومان دیگر از منابع استانی به این مقدار اضافه کرد.

وی گفت: تاکنون حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از این اعتبارات به صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی گیلان پرداخت شده و حدود ۴۵۰ میلیارد تومان نیز به بانک‌ها ابلاغ شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه در قانون بودجه سال ۹۷ در حوزه صنعت ۳۷۳ میلیارد تومان منابع برای گیلان در نظر گرفته شد، ادامه داد: در این راستا با ۶ بانک تفاهم نامه منعقد شد که ۲۰ درصد منابع تأمین و ۱۸ میلیارد تومان هم برای آن یارانه در نظر گرفته شد.

دلق پوش با اشاره به استقبال از نوآوری در بخش صنعت همانند واحدهای نساجی ایران برک و خاور گفت: واحدهای تولیدی باید با نوسازی ماشین آلات و بهینه کردن امکانات امکان رقابت پذیری در عرصه‌های بین المللی، استفاده از معافیت‌های گمرکی و تسهیل در ثبت سفارش و دریافت تسهیلات را ایجاد کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۷۸ واحد تولیدی – صنعتی آلاینده در گیلان وجود داشت که با بازنگری به ۴۰ واحد کاهش یافت، افزود: شرکت داروسازی کاسپین تأمین، سیمان خزر و فولاد آناهیاتا از جمله واحدهای تولیدی سبز در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به تشکیل جلسه هفتگی کارگروه تنظیم بازار گفت: گیلان پارسال با کسب رتبه اول در حوزه تنظیم بازار و نظارت بر عرضه کالاها در مقایسه با دیگر استان‌ها کمترین مشکل را داشت.

دلق پوش افزود: هزار و ۲۶۹ پرونده تخلف صنفی از ابتدای امسال تاکنون در سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان بررسی شد که ۳۷۸ مورد به تعزیرات حکومتی معرفی که متخلفان ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه شدند.

وی در ادامه با بیان اینکه گیلان از استان‌های پیش رو در عرصه صادرات غیرنفتی است گفت: پارسال ۹۲۱ هزار و ۶۴۸ تن کالا از گمرکات گیلان صادر شد که ۴۶۴ میلیون و ۹۴۸ هزار و ۹۷۶ دلار ارزآوری داشت.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان تصریح کرد: این میزان صادرات در مقایسه با سال ۹۶ از نظر وزن ۷۰ درصد و از نظر ارزش ۳۰ درصد بیشتر است.

دلق پوش با اشاره به اینکه ۱۰۶ معدن در گیلان وجود دارد که ۶۰ معدن فعال و ۴۶ معدن غیرفعال است، گفت: نیاز استان به مواد معدنی در حوزه‌های مختلف سالانه ۲۰ میلیون تن است که تنها ۱۱ میلیون تن آن در گیلان تولید می‌شود و به همین دلیل برخی معادن غیرفعال خلع ید و برای فعال سازی بازنگری شد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code