استان ها > فارس

فشارهای داخلی بیش از مسائل خارجی به صادرات آسیب زده است

ورگ/فارس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: فشارهای داخلی ۱۰ برابر فشارها و مسائل خارجی به صادرات غیرنفتی کشور لطمه و خسارت وارد کرده است.

خسرو فروغان، دوشنبه ۱۷ شهریور در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه بخش دولتی به جای کمک به صادرات کشور، مانع تراشی می کند، گفت: در وضعیت فعلی کشور که بخش اقتصاد ما بسیار آسیب پذیر شده است دولت باید در راستای گسترش تجارت و صادرات و شکستن تحریم ها فشارهای داخلی را کاهش داده و در کنار بخش خصوصی قرار گیرد زیرا بخش خصوصی رقیب دولت نیست.

او اضافه کرد: در حالیکه کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و چرخ اقتصاد را صادرات می‌چرخاند، بخش دولتی به جای حمایت از صادرات و صادرکنندگان، تبدیل به ایجاد کننده مانع بر سر راه صادرات شده است.

فروغان با بیان اینکه بخش دولتی در تصمیم گیری های خود توجهی به بخش خصوصی نمی کند، افزود: دولت به جای همکاری با بخش خصوصی، فشارهای داخلی را ۱۰ برابر فشارهای خارجی کرده و شرایط را هر روز بر بخش خصوصی و صادرات کشور تنگ تر می کند درحالی که باید تسهیل کننده باشد.

او ادامه داد: بخش دولتی با صدور بخشنامه های متعدد ناهماهنگ و نقض کننده قانون هر روز مسیر صادرات را برای صادرکنندگان سخت تر کرده است که موضوع پیچیده بازگشت ارز حاصل از صادرات و تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگان تیر خلاص به تعطیلی صادرات در کشور است.

فروغان خاطرنشان کرد: طرح موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات ناشی از تصمیمی است که با کمترین اطلاعات از روند صادرات گرفته شده است زیرا عدم در برگیری شرایط صادرکنندگان و صادرات موجب آشفتگی در این زمینه شده است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی استان فارس گفت: عمده مشکلات ارزی ایجاد شده برای صادرکنندگان، نظیر معافیت صادراتی بخش کشاورزی و خدمات فنی مهندسی در بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل نقض مصوبات بخش دولتی است که بخش خصوصی پیش از این بارها هشدارهایی برای بروز مشکلات در حوزه صادرات را اعلام کرده بود. 

فروغان با یادآوری اینکه عمده صادرات استان فارس مربوط به محصولات و تولیدات بخش کشاورزی بوده است، ادامه داد: اتاق بازرگانی مشکلات صادرکنندگان فارس را احصا و همراه با راهکارهای عملیاتی رفع مشکل، به مسئولان ارائه کرده است.

وی با اشاره به برنامه های اتاق بازرگانی فارس برای رفع مشکلات صادرکنندگان استان در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات، گفت: برای رصد این موضوع کمیته ای در اتاق بازرگانی فارس تشکیل و کار احصاء اطلاعات صادرکنندگانی که با تعلیق کارت بازرگانی یا دیگر مشکلات مواجه‌اند را آغاز کرده است.

هادی حنایی عضو هیئت نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات هر روز صادرات و صادرکنندگان ما با سرگردان می کند و به نوعی صادرات کشور را تعطیل کرده است.

حنایی با بیان اینکه برخوردهایی که با صادرکنندگان می‌شود در شان آنانی که با دشواری‌های فراوان بازارهای صادراتی را حفظ و به اقتصاد کشور کمک کرده‌اند، نیست، افزود: مهمترین موضوع در بازگشت ارز حاصل از صادرات این است که کشور ما پول ملی خودمان را قبول ندارند و اگر پول ملی مورد تایید مراجع مختلف در کشور بود مشکلات امروز ما بسیار کمتر بود.

او با اشاره به پیگیری اتاق بازرگانی در خصوص مشکلات ناشی از برگشت ارز حاصل از صادرات از طریق مراجع ذی صلاح، گفت: صادرات و واردات دو مقوله پیوسته به هم محسوب می‌شود و الان هر دو بخش دچار مشکلات عدیده شده است که ما در اتاق بازرگانی فارس مشکلات هر بخش را با راهکارهای عملیاتی آن به مسئولان ارائه کردیم.

سکینه سیاحی مدیر عامل صندوق توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس با یادآوری اینکه صادرات بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: متاسفانه روز به روز بر مشکلات این بخش افزوده می شود به طوری که در صورت ادامه این روند و تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگان ، صادرات ما تعطیل خواهد شد.

او ادامه داد: صادرات در کشور ما روند خاصی را  داشتهو صادرکنندگان طی سال‌ها با سختی های فراوانی نظیر تحریم‌ها، بازارهای صادراتی را حفظ کرده اند، حال آنکه امروز مشکلات داخلی به مراتب بیشتر از مشکلات خارجی برای صادرات مانع ایجاد کرده است.

سیاحی ادامه داد: مسئولان و تصمیم گیران باید این نکته را در نظر بگیرند که با صدور یک بخشنامه‌ی ناهماهنگ با قانون، زحمت‌های چندین ساله صادرکنندگان را از بین می برند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code