استان ها > گیلان

فرهنگ کتاب و کتابخوانی مصونیت بخش جامعه از آسیب هاست

ورگ/گیلان مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مصونیت بخش جامعه از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: اگر مسئولان نسبت به تامین کتاب و گسترش فضاهای کتابخوانی کم توجهی کنند، مشکلات فرهنگی و اجتماعی گریبان گیر جامعه خواهد شد.

پریسا کرمی امروز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با تاکید بر لزوم همکاری فرمانداران مبنی بر فراهم کردن فضاهای مناسب کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: پایین بودن سرانه مطالعه یکی از دغدغه های جامعه امروز است.

وی فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مصونیت بخش جامعه از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: اگر مسئولان نسبت به تامین کتاب و گسترش فضاهای کتابخوانی کم توجهی کنند، مشکلات فرهنگی و اجتماعی گریبان گیر جامعه خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به نقش مطالبه گری انجمن های کتابخانه های عمومی، گفت: یکی از شاخص های نهاد کتابخانه های عمومی تعداد اعضاست، زیرا حضور فعال اعضا موجب رونق کتاب و کتابخوانی می شود لذا باید نوجوانان و جوانان را به سمت فضاهای کتابخانه ای سوق دهیم.

کرمی کتابخانه های عمومی را یک مجموعه فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: امروزه کتابخانه ها فقط مبادله کتاب نمی کنند، بلکه کتابخانه به یک پاتوق فرهنگی برای اعضا تبدیل شده و برنامه های فرهنگی فراوانی دارد.

وی مردم شهرستان صومعه سرا را علاقمند به کتاب و کتابخوانی دانست و متذکر شد: شاهد رشد چشمگیر حضور اعضای کتابخانه های عمومی صومعه سرا در برنامه های فرهنگی همچون جشنواره کتابخوانی رضوی هستیم که مسئولیت ما را در تامین کتاب و فضا دوچندان می کند.

سیدجلال سیدمحمدی، فرماندار صومعه سرا نیز، با بیان اینکه شور و شعور بالای فرهنگی مردم این شهرستان موجب توسعه همه جانبه می شود، اظهار کرد: طی چند ماه اخیر چهار جلد کتاب در شهرستان صومعه سرا چاپ شده که می طلبد در راستای استفاده از این ظرفیت های بالقوه همه مسئولان توجه و تلاش جدی و مضاعفی داشته باشند.

وی با ابراز نگرانی از اجرا نشدن مصوبات قبلی انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان، افزود: با مدیران به ویژه شهردارانی که به موضوع کتاب و کتابخوانی بی توجه هستند برخورد خواهد شد.

فرماندار صومعه سرا بی توجهی به جایگاه فرهنگی کتاب و کتابخوانی را در شان مردم این شهرستان ندانست و یادآور شد: مدیران شهرستان در راستای ثبات جایگاه فرهنگی و گسترش فضاهای کتابخوانی تغییر دیدگاه داشته باشند تا به رشد و توسعه پایدار برسیم.

سیدمحمدی با اشاره به ایجاد شکاف بین کتاب و جامعه از سوی فضای مجازی، خاطرنشان کرد: برای استفاده بهینه از فضای مجازی اقدام به راه اندازی کانال های تلگرامی کتابخوانی در شهرستان کردیم تا مردم روستاها هم بهره مند شوند.

وی افزود: کاربران این کانال ها روزانه چند جلد کتاب را نشر می دهند تا انگیزه مردم جهت مراجعه به کتاب و کتابخوانی بیشتر شود.

این مقام مسئول همچنین از پرداخت مطالبات کتابخانه ها توسط شهرداری های شهرستان تا پایان سال جاری خبر داد و اضافه کرد: از شهردار گوراب زرمیخ می خواهیم در راستای تامین امنیت کتابخانه این شهر، اطراف آن را محصور و ایمن کند تا امنیت اعضای کتابخانه حفظ شود.

سیدمحمدی همچنین از فرمانده نیروی انتظامی شهرستان صومعه سرا خواست تا در جهت تامین امنیت کارکنان و اعضای کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ اقدامات لازم را انجام دهد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code