استان ها > خراسان جنوبی

غیرحرفه‌ای‌هایی که آینده عناب را دچار مشکل می‌کنند

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: ورود افراد غیرحرفه‌ای به بحث فرآوری محصولی چون عناب باعث می‌شود که در آینده برای برندسازی و بازاریابی تخصصی محصولات فرآوری شده از گیاهان دارویی از جمله عناب با مشکل رو به رو شویم.

به گزارش ورگ ، همایش ملی عناب به میزبانی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی در اسفند ماه سال ۹۷ با هدف برندسازی محصول عناب استان برگزار می‌شود.

همایش ملی عناب با هدف معرفی آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی استادان، دانشجویان و محققان حوزه عناب برگزار خواهد شد.

جهاددانشگاهی پروژه‌ای با نام دهکده گیاهان دارویی را از دو سال پیش با اهداف کلیدی آغاز کرد، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای تولید و فرآوری گیاهان دارویی، پشتیبانی و هدفمند کردن پروژه‌های دانشجویی ارشد و دکترا در این حوزه، ایجاد کلکسیونی از گیاهان دارویی استان که معرف پتانسیل جامع گیاهان دارویی استان باشد، از اهداف این دهکده است.

انجام پژوهش‌های کاربردی که منجر به تولید فرآورده‌های فراسودمند از گیاهان دارویی و به ویژه محصولات استراتژیک عناب، زرشک و زعفران شود و همچنین بازاریابی و برندسازی در سطح ملی و بین‌المللی و حذف واسطه‌ها و اختصاص حداکثر ارزش افزوده به تولیدکنندگان به خصوص تولیدکنندگان روستایی و فرهنگ سازی برای جایگزین کردن گیاهان دارویی با برخی از محصولات غیر اقتصادی نیز  از دیگر اهداف دهکده گیاهان دارویی است.

جلال‌الدین صادقی، رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی در گفت و گو با ورگ گفت: هر چند زرشک، عناب و زعفران محصول استراتژیک خراسان جنوبی است، اما در این بین نگاه ما به عناب به عنوان یک محصول فوق استراتژیک است.

وی با اشاره به اینکه عناب در خراسان‌جنوبی بخش مهمی از اقتصاد روستایی را رقم می‌زند، بیان کرد: با این وجود عناب در فضای ملی و بین‌المللی شناخته شده نیست و خام فروشی آن مانع از به دست آوردن ارزش افزوده چند ده برابری برای خراسان‌جنوبی شود.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی ادامه داد: ورود افراد غیرحرفه‌ای به بحث فرآوری محصولی چون عناب باعث می‌شود که در آینده برای برندسازی و بازاریابی تخصصی محصولات فرآوری شده از گیاهان دارویی از جمله عناب با مشکل رو به رو شویم.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: همایش ملی عناب در خراسان‌جنوبی شهریور ماه برگزار می‌شود که در آن یافته‌های علمی مرتبط با این محصول مطرح می‌شود.

صادقی با بیان اینکه نمایشگاه توانمندی‌های مرتبط با محصول عناب نیز در حاشیه همایش برگزار می‌شود، بیان کرد: هر چند با برگزاری همایش‌های تئوری محور مخالف هستیم ولی همایش عناب متفاوت و پژوهش محور است.

وی ادامه داد: اگر از مزیت‌های گیاهان دارویی مطلع و کار اجرایی درباره آن انجام دهیم، این محصولات می‌توانند در عرصه درآمدزایی جایگزین نفت باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: یکی از طرح‌های مد نظر جایگزینی گیاهان دارویی به جای داروهایی است که به دام و طیور داده می‌شود که این طرح نیز بسیار تأثیرگذار است.

وی یادآورشد: کشور چین به عنوان کشور پیشرو در تولید فرآورده‌های میوه عناب بیش از ۳۰ محصول از فرآورده‌های عناب را وارد بازارهای داخلی و بین المللی کرده است، این درحالی است که منطقه خراسان جنوبی تا کنون بهره‌برداری اقتصادی قابل توجهی از این محصول استراتژیک منطقه نداشته است.

صادقی خاطرنشان کرد: یکی از پایه‌های اقتصاد خانواده‌ها در استان ما، عناب است اما متأسفانه آنطور که باید به استان‌های کشور صادر نشده است که بتواند بهره اقتصادی شایسته‌ای را عاید کشاورز کند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *