استان ها > گیلان

عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است

ورگ/گیلان نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است، گفت: راهکارهای ترویج فرهنگ عمومی باید در شورای فرهنگ عمومی استان ارائه شود.

آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با پیشنهاد به شورا گذاشتن موضوعات فرهنگی جامعه اظهار کرد: خرد جمعی موجب نزدیک شدن به خروجی های مناسب می شود.

وی به نزدیک شدن شورای فرهنگی عمومی گیلان به موضوع های مورد مطالبه مردم اشاره کرد و افزود: صرف داشتن قانون نمی تواند تضمین کننده تمام موارد باشد و برنامه ریزی در مقام اجرا بسیار مهم است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی گیلان با بیان اینکه آیین نامه حجاب به خوبی تدوین شده است، تصریح کرد: در آیین نامه مذکور از ریز تا درشت موارد بیان شده اما در مقابل با هجمه گسترده و سرمایه گذاری دشمن مواجه هستیم.

آیت الله فلاحتی، اجرای برنامه های زیربنایی در عرصه فرهنگی را بسیار مهم دانست و بیان کرد: در عرصه فرهنگی باید در دو موضوع منع و سلب و همچنین بیان، کار شود.

وی به نگاه همگان به خروجی شورای فرهنگ عمومی گیلان اشاره کرد و گفت: در مجموع خروجی شورای فرهنگ عمومی گیلان نسبت به استان های دیگر پر رنگ تر است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به الگوگیری استان های دیگر از برنامه های ستاد امر به معروف و نهی از منکر و همچنین شورای فرهنگ عمومی این استان، خاطرنشان کرد: در فعالیت های فرهنگی تنها نمی شود اقدام های سلبی انجام داد؛ بنابراین برنامه های فرهنگی را از مقطع مهدهای کودک و پیش دبستانی های گیلان آغاز کردیم.

آیت الله فلاحتی، وحدت و همکاری مسئولان در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را اثرگذار ذکر کرد و یادآور شد: استاندار به تمام دستگاه ها و مراکز گیلان ابلاغ کند که رعایت عفاف و حجاب اسلامی الزامی است.

وی با بیان اینکه عفاف و حجاب شاخص فرهنگ عمومی است، گفت: راهکارهای ترویج فرهنگ عمومی باید در شورای فرهنگ عمومی استان ارائه شود.

امام جمعه رشت به مسئولیت والدین در تربیت فرزندان اشاره کرد و افزود: والدین در تربیت فرزندان فرافکنی می کنند و تمام تربیت کودکان را به عهده مسئولان جامعه می دانند در صورتی که ۸۰ درصد تربیت فرزندان به عهده خانواده ها است.

آیت الله فلاحتی با اشاره به فعالیت های صدا و سیما در عرصه فرهنگی تاثیرگذار است، بیان کرد: می طلبد صدا و سیما مرکز گیلان یک برنامه در هفته را با بهره گیری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه به موضوع عفاف و حجاب اختصاص دهد.

وی، بیان فلسفه عفاف و حجاب برای مردان و زنان را اثرگذار دانست و گفت: ۱۸ راهکار برای فلسفه عفاف و حجاب بیان شده است.

اصل حجاب امر دینی و واجب شرعی است

ارسلان زارع نیز در این جلسه، ضمن تسلیت و تبریک به مناسبت شهادت سردار پرافتخار اسلام و ایران شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: حضور باشکوه، ارزشمند و موثر مردم استان پس از خطبه‌های نماز جمعه دیروز در تظاهرات محکومیت و ابراز خشم و تنفر مردم انقلابی علیه استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار، تجدید پیمان و میثاقی دیگر با آرمان های انقلاب، رهبر معظم انقلاب و شهدای والامقام است.

وی سردار شهید سلیمانی را نماد همبستگی ملی در صیانت و حفاظت از همه دستاوردها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و مبارزه با تروریسم دانست و ادامه داد: به یقین برکت خون این شهید بزرگ، موجب استمرار تعالی، توسعه و عزت ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه اصل حجاب امر دینی و واجب شرعی است، گفت: بررسی‌های جامعه و روان‌شناختی، نشان می‌دهد که حجاب موجب آرامش روحی و روانی هر انسان است.

وی به گزارش مدیرکل آموزش و پرورش و نیز رئیس دانشگاه گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: جلسات، کارگاه‌های آموزشی و فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه برگزار و انجام شده اما آمارها نشان می‌دهد که هنوز به مطلوبیت لازم نرسیده‌ایم و نقص‌ها و اشکالاتی وجود دارد.

زارع با اشاره به گزارش های نهادهای مسئول بیان کرد: وضعیت کلی عفاف و حجاب در استان گیلان نسبتاً مطلوب بوده و به گونه‌ای است که جزو استان های خوب کشور به لحاظ رعایت این مهم از سوی شهروندان هستیم.

استاندار گیلان همچنین تأکید کرد که برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، لازم است بیشتر اقدامات ایجابی در دستور کار قرار بگیرد و از برخوردهای صرفاً احساسی و دفعی، به طور جدی پرهیز شود.

وی دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی گیلان مانند آموزش و پرورش را در انجام طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) جزو استان برتر کشور خواند و گفت: به همین برتری قانع نیستیم بلکه الزام و اصرار داریم که این طرح، به شکلی گسترده و فراتر از هدف‌گذاری که وزارت آموزش و پرورش پیش‌بینی کرده، در همه مدارس اجرایی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: در دانشگاه‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته اما باید از طریق همه دستگاه‌های فرهنگی در راستای درونی‌سازی و نهادینه کردن امر عفاف و حجاب بیشتر بهره بگیریم.

وی بر ضرورت تعامل ائمه جمعه و جماعات، شورای هماهنگی تبیلیغات اسلامی، اداره کل تبلیغات اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیمای مرکز استان، سازمان های مردم نهاد و نیز شهرداری ها که دارای بودجه های فرهنگی هستند و همچنین نهادهای عمومی غیردولتی تأکید و خاطرنشان کرد: انتظار دارم نه فقط دستگاه های دولتی بلکه دیگر نهادها نیز، همه در کنار هم برای تعمیق باورها در حوزه عفاف و حجاب بکوشند و این امر به لحاظ اعتقاد درونی، نهادینه شود چراکه بر این مبنا مشکلات و آسیب‌ها نیز کمتر خواهد بود.

استاندار گیلان استفاده از فناوری های روز، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب را ضروری دانست و افزود: با اطلاع رسانی بیشتر به خانواده‌ها، نسل جوان و نوجوانان و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها، می‌توان اقدامات پیشگیرانه و تبلیغی بیشتری انجام داد.

زارع به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تأکید کرد که در کنار اعتبارات ملی، حمایت‌های مالی استانی هم درخصوص ترویج عفاف و حجاب انجام گیرد.

کمیته فضای مجازی در شورای فرهنگ عمومی گیلان تشکیل شود

فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در جلسه مذکور یادآور شد: اعضای شورای فرهنگی عمومی باید پایه گذار اخلاص در جامعه باشند.

سردار محمد عبدالله پور، سپاه را از شرکای آموزش و پرورش و دانشگاه عنوان کرد و افزود: سپاه در طرح های مختلف مانند راهیان نور با نهادهای مذکور همکاری دارد و سالانه حدود ۱۱ هزار نفر دانش آموز را از گیلان به مناطق دوران دفاع مقدس اعزام می کند.

وی، خواستار تشکیل کمیته فضای مجازی در شورای فرهنگ عمومی گیلان با همکاری دستگاه های مختلف شد و بیان کرد: دشمن در جنگ فرهنگی به دنبال از بین بردن نظام و انقلاب است بنابراین در امر عفاف و حجاب نباید فضای مجازی را نادیده بگیریم.

تحصیل ۴۰۰ هزار نفر دانش آموز در گیلان

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان نیز در جلسه مذکور با اشاره به تحصیل ۴۰۰ هزار نفر دانش آموز در استان افزود: حدود ۲۰۰ هزار نفر از دانش آموزان مذکور دختر هستند.

نادر جهان آرای از وجود بیش از ۲۶ هزار نفر جمعیت فرهنگیان در گیلان خبر داد و تصریح کرد: ۵۵ درصد از فرهنگیان استان را بانوان تشکیل می دهند.

تشکیل شورای حفاظت اخلاقی و رفتاری در دانشگاه گیلان

رئیس دانشگاه گیلان نیز در جلسه مذکور به تشکیل شورای حفاظت اخلاقی و رفتاری در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: شورای مذکور با مشارکت مدیران اثرگذار در حوزه فرهنگی تشکیل شده است.

احمد رضی، تعداد ۶۰ درصد از دانشجویان گیلانی را دختر عنوان کرد و افزود: روحیه دانشجویان در اجرای برنامه ها لحاظ شده تا عفاف و حجاب به مطالبه عمومی تبدیل شود.

 

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code