استان ها > گیلان

عزاداران کرونایی هنوز در مرحله انکار هستند/ مانع از گریه کردن نشویم

ورگ/گیلان یک روانشناس گفت: بسیاری از افراد در ایام کرونایی در مرحله انکار قرار گرفته اند، زیرا جسد و تدفین را ندیدند و عزاداری جمعی انجام ندادند و تسلیت اطرافیان را دریافت نکردند.

ضرغام مهرگانفرد در گفت وگو با ورگ، سوگ را یک فرایند طبیعی دانست که به دنبال از دست دادن یک عزیز اتفاق می افتد و اظهار کرد: سوگ کمک می کند بتوانیم به شرایط عادی برگردیم.

وی افزود: کسی که تجربه از دست دادن یک عزیز را دارد دچار یک بحران عاطفی می شود؛ البته در شرایط عادی مراسم تشییع و خاکسپاری و سوم و هفتم داریم و دوستان و آشنایان می آیند و در کنار خانواده قرار می گیرند و احساسات منفی فرد سوگوار به صورت طبیعی و آرام آرام تخلیه و برون ریزی می شود و به آرامش می رسد.

این دکترای روانشناسی، با بیان اینکه طی چند ماه اخیر عده زیادی عزیزان خود را از دست داده اند، تصریح کرد: این افراد فرایند سوگ را تجربه نکرده و بازمانده از سوگ هستند، یعتی هنوز دوران سوگشان به اتمام نرسیده است.

مهرگانفرد، با اشاره به فرایند شش مرحله ای سوگ، عنوان کرد: فرد سوگوار ظرف شش ماه باید به شرایط عادی زندگی برگردد، اما امروز بسیاری از افراد در مرحله انکار و عدم باور گرفتار شده اند و کسی که در یکی از این مراحل گیر کند، همانجا متوقف می شود.

وی سوگواری را نوعی حمایت اجتماعی دانست و گفت: فرد سوگوار به عزاداری جمعی نیاز دارد، اما در ایام کرونایی افراد مجبور شدند به تنهایی با غم ها و احساسات منفی خود کنار بیایند.

این روانشناس، با بیان اینکه افراد سوگوار در مرگ های ناشی از کهولت سن آمادگی بیشتری دارند و مراحل سوگ را راحت تر طی می کنند، متذکر شد: مراحل سوگ در مرگ های ناگهانی مانند کرونا شدید و پیچیده می شود و بحران عاطفی به شدت اتفاق می افتد. این در حالی است که بسیاری از افراد در ایام کرونایی در مرحله انکار قرار گرفته اند، زیرا جسد و تدفین را ندیدند و عزاداری جمعی انجام ندادند و تسلیت اطرافیان را دریافت نکردند.

وی با تاکید بر لزوم برخورداری از آگاهی نسبت به فرایند سوگ، اظهار کرد: آگاهی به ما کمک می کند تا مراحل سوگ را بگذرانیم. افراد بعد از مرحله انکار وارد مرحله هیجان می شوند و بعد شکایت می کنند و احساس گناه درباره کم کاری خودشان به آنان دست می دهد، اما بین فراموش کردن و فراموش نکردند چانه زنی می کنند و سپس وارد مرحله پذیرش می شوند و به زندگی عادی باز می گردند.

مهرگانفرد یادآور شد: گذر از مرحله پذیرش به مرحله بازگشت به زندگی عادی سریع اتفاق می افتد، اما رسیدن از مرحله انکار به مرحله چانه زنی طول می کشد؛ البته در فرهنگ ما فرایند سوگواری به گونه ای است که هیجانات منفی سوگوار به صورت طبیعی تخلیه می شود و معمولا بعد از یک سال به زندگی عادی باز می گردد.

وی مدت زمان فرایند سوگواری را از چند هفته تا چند ماه دانست و بیان کرد: کودکان سریع تر این مراحل را طی می کنند و در بزرگسالان بستگی به کیفیت عزاداری جمعی دارد لذا دیدن چهره فرد از دست داده شده و بیان خاطرات و مرور عکس ها و فیلم ها کمک می کند که با گریه همراه خواهد بود.

این روانشناس، از اطرافیان خواست مانع از گریه کردن فرد سوگوار نشوند و گفت: باید فرایند سوگواری را برای فرد سوگوار تسهیل کنیم تا سوگواری کامل انجام شود، زیرا در صورت عدم برون ریزی احساسات منفی، فرد از نظر جسمانی و روانی دچار مشکل می شود؛ البته باید مراعات کودکان را در ریزش احساسات منفی بکنیم.

مهرگانفرد، نصیحت کردن فرد سوگوار را ناکارآمد دانست و خاطرنشان کرد: جملاتی مانند «همه ما یک روز می میریم» مانع از برون ریزی عواطف و احساسات منفی می شد لذا در مقابل فرد سوگوار همدلی بهتر از همدردی است، زیرا همدردی کلامی است، اما همدلی تنظیم احساسات ما با طرف مقابل است و در همدلی ها برون ریزی احساسات راحت ار اتفاق می افتد.

وی فضای مجازی را فرصتی برای سوگواری در ایام کرونا دانست و ادامه داد: تشکیل گروهی از خویشاوندان و بارگذاری ادعیه دسته جمعی و عکس ها و فیلم ها و خاطره گویی و حتی برقراری تماس تصویری به فرد سوگوار کمک می کند تا بازمانده از سوگ نباشد.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code