استان ها > چهارمحال و بختیاری

عرصه در منطقه برای آمریکا تنگ شده است

ورگ/چهارمحال و بختیاری رئیس دانشگاه فرهنگیان چهارمحال‌وبختیاری گفت: تصویب خروج نیروهای آمریکایی از عراق توسط نمایندگان مجلس عراق گواهی دیگر از تنگ شدن عرصه در منطقه برای آمریکا است که نشانگر بر هم خوردن معادلات منطقه است.

تیمور نظری‌فرد در گفت‌وگو با ورگ با اشاره به دلیل محبوبیت سردار شهید سلیمانی، اظهار کرد: فلسفه وجودی جمهوری اسلامی دفاع از مظلومان جهان است که شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه در این امر نقش بسزایی داشت و در رفع ظلم و دفاع از مظلوم به ویژه در کشورهای منطقه، نقش‌آفرینی این سردار شهید را شاهد بودیم.

وی افزود: راهبری جریان مبارزه با داعش  به ویژه در عراق و سوریه و ریشه‌کنی این جریان منحرف و اسلام‌ستیز همراه با خلوص نیت، تواضع و شجاعت مثال‌زدنی ایشان را می‌توانیم عامل محبوبیت‌شان بدانیم.

نظری‌فرد با اشاره به اینکه نحوه به شهادت رساندن این سردار بزرگ، چهره خبیث دولت‌های استعماری و استکباری را بیش از پیش نمایان کرد، تصریح کرد: در اقصی نقاط جهان شاهد راهپیمایی‌های فراوان در محکومیت این جنایت بودیم، بنابراین شهادت این فرزند انقلاب اسلامی می‌تواند به وفاق و همدلی بیشتر جنبش‌های ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی منجر شود.

وی بیان کرد: جریان‌های افراطی اسلام‌گرا مانند القاعده، داعش، طالبان و … ساخته و پرداخته دولت‌های آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هستند تا چهره‌ای خشن از اسلام ارائه دهند و همچنین به ایجاد تفرقه در جهان اسلام بپردازند تا در این بستر و حاشیه امن، بتوانند به اهداف و منافع خود در منطقه دست یابند.

نظری‌فرد گفت: از بین رفتن داعش فلسفه حضور نیروهای فرامنطقه‌ای را با چالش مواجه کرد و همین امر عاملی بود که دول استعمارگر منطقه به دنبال انتقام‌گیری از عامل نابودی داعش، یعنی سردار شهید سلیمانی باشند.

این مدرس دانشگاه در خصوص دیگر علل به شهادت رساندن سردار سلیمانی از سوی آمریکا، بیان کرد: خروج ترامپ از فشار استیضاح را می‌توانیم به عنوان یکی از دلایل بدانیم، ضمن اینکه بحث انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا و استفاده تبلیغاتی نیز می‌تواند دلیلی دیگر برای این اقدام بوده باشد. 

نظری‌فرد با اشاره به خروج یک‌جانبه و عهدشکنی آمریکا در معاهده بین‌المللی برجام، گفت: با خروج آمریکا از این تعهدنامه عهدشکنی این دولت برای جامعه جهانی آشکار شد، آمریکا در پی منافع یکجانبه از این معاهده بود که دولت جمهوری اسلامی پس از آزمایش و دادن فرصت به طرف‌های باقیمانده، گام‌های پنجگانه کاهش تعهدات و خروج از برجام را اعلام و عملیاتی کرد.

وی تأکید کرد: اعلام رژیم صهیونیستی دائر بر اینکه ترور سردار شهید سلیمانی توسط آمریکا انجام شده و اسرائیل باید از این موضوع کنار گذاشته شود نشانگر نگرانی این رژیم غاصب از شرایط موجود است.

نظری‌فرد خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز خواهان دور ماندن کشورش از درگیری است که تمام این موارد نشانگر بر هم خوردن معادلات منطقه است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code