استان ها > گیلان

ضرورت ایجاد بسترهای تشویقی برای زارعان حرفه‌ای چوب

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: چنانچه بسترهای تشویقی لازم برای زارعیا حرفه‌ای چوب فراهم شود و الگوی کشت مناسبی را هم فرهنگ‌سازی کنیم، قطعا مشکل تامین مواد اولیه این صنعت در گیلان مرتفع خواهد شد.

به گزارش ورگ، فرهاد دلق‌پوش با اشاره به حجم بالای سرمایه گذاری انجام شده در صنایع چوب و ام دی اف در گیلان گفت: با راه‌اندازی این طرح‌های صنعتی موجود در گیلان، حجم تولید نئوپان و ام دی اف به پنج میلیون مترمکعب در سال خواهد رسید و بدون شک گیلان قطب صنعت سلولزی کشور است.

وی افزود: تشکیل انجمن تخصصی صنعت سلولزی می‌تواند بستر مناسبی را جهت زراعت صنعتی چوب و رفع نیازهای توسعه این صنعت فراهم کند و در این راستا این انجمن تخصصی تشکیل می شود.

دلق پوش تشکیل انجمن صنعت سلولزی را در اتخاذ راهکارهای علمی و عملیاتی بسیار مناسب دانست و گفت: باید از گونه‌های مرغوب تست شده و از نوع درختان زود رشد با توجه به پتانسیل های اقلیمی گیلان بهره ببریم تا هم حفاظت و احیاء جنگل‌ها و هم تامین مواد اولیه کارخانجات سلولزی، رونق اقتصاد و اشتغال استان محقق شود.

وی استفاده مطلوب از اراضی 63 هزار هکتاری موجود را برای ایجاد ارزش افزوده ضروری شمرد و افزود: تولید و مصرف چوب در گیلان باید با ارزش افزوده و بهره وری بالا همراه شود و این مهم جزء با انجام کشت صنعتی و استفاده از گونه‌های درختی مناسب امکان‌پذیر نخواهد شد و در واقع با این کار صنعت چوب و صنایع وابسته به آن تقویت شده و حتی منجر با افزایش اشتغال بومیان منطقه نیز خواهد شد.

رئیس سازمان صمت گیلان از تصویب حذف تعرفه وارداتی و صدور مجوز واردات چوب با پوست به‌عنوان راهکاری دیگر برای رفع مشکل صنعت سلولزی استان یاد کرد و افزود: هم اکنون به دلیل مشکل تامین مواد اولیه از صدور مجوز جدید در این صنعت خودداری می‌کنیم و مرتب در حال پیگیری هستیم تا بحث واردات و کشت صنعت چوب تعیین تکلیف شود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code