استان ها > گیلان

شور اربعین در مرز آستارا

در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان، حسینیان برای کربلایی شدن خود را از اقصی نقاط جهان به میعادگاه عاشقان آن امام بزرگوار در کشور عراق می رسانند.

به گزارش ورگ، در این ایام، شمالی ترین شهر بندری و مرزی کشور، «آستارا» در غرب استان گیلان هم حال و هوایی دیگر دارد.

زائران پیاده اربعین اباعبدالله الحسین (ع) در کشورهای قفقاز و برخی مناطق اروپا با عبور از این مرز، خود را به مرزهای شرقی کشور می رسانند تا به این کنگره عظیم جهانی ملحق شوند.

زائران خارجی در بدو ورود به کشور از طریق پل و پایانه مرزی آستارا، به حرمت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به عزاداری و سینه زنی می پردازند و عشق و ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت نشان می دهند.

از زمان ورود نخستین کاروان به مرز آستارا، گروه های مردمی و مسئولان و دست اندرکاران شهرستان و استان گیلان، به طریق های مختلف از زائران میزبانی و پذیرایی می کنند.

برپایی دو موکب با 18 غرفه ارائه خدمات در پایانه مرزی به نام «امام حسین (ع)» و امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) به نام «امام رضا (ع)»، گوشه ای از میهمان نوازی ایرانیان را به معرض دید عموم گذاشته است.

توزیع چای و شربت تا توزیع آش و غذای گرم نذری، واکس زدن کفش زائران تا سایر برنامه های فرهنگی، همگی بسترساز تبیین ابعاد قیام آزادی خواهانه و نوع دوستانه امام حسین (ع) است که همه ساله در حال گسترش در بین ملت های جهان می باشد و مردم آستارا هم با همکاری اهالی تالش از قافله عقب نمانده اند.

در سالجاری حدود 20 هزار نفر زائر کشورهای روسیه، آذربایجان، ازبکستان، گرجستان و سایر مناطق از مرز زمینی آستارا وارد کشور شدند تا با عبور از مرز شلمچه، راهپیمایی خود را به سوی بین الحرمین آغاز کنند.

با توجه به تلاش شبانه روزی حدود 120 خادم افتخاری در کنار زحمات کارکنان پایانه مرزی، گمرک، گذرنامه، هنگ مرزی، اوقاف و امور خیریه، فرمانداری آستارا، نیروی انتظامی، سپاه، شهرداری، اورژانس، بهداشت و درمان، میراث فرهنگی، تبلیغات اسلامی و سایر دستگاه ها و با توجه به افزایش همه ساله شور اربعین حسینی در کشورهای حوزه قفقاز و سایر کشورهای اروپایی، الزام ایجاد زیرساخت های مناسب و اندیشیدن تدابیر بیشتر در راستای میزبانی بهتر و بدون نقص از این زائران بیش از پیش در مرز آستارا محسوس است.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code