استان ها > گیلان

شناسایی ۵۰۰۰ هزار فرصت سرمایه گذاری در گیلان

ورگ/گیلان مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان با بیان اینکه بالغ بر ۵۰۰۰ فرصت سرمایه گذاری در استان شناسایی شده است، گفت: باتوجه به گستردگی فرصت های سرمایه گذاری در استان دو اولویت آب بندان و زراعت چوب را تا پایان سال شناسایی و برنامه ریزی کردیم.

رنجکش امروز در جلسه کمیته سرمایه گذاری و برنامه ریزی زراعت چوب در فرمانداری رشت برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه اقتصادی باید با شناسایی فرصت ها، آنها را به سرمایه گذاری تبدیل کنیم و راهکارهای عملیاتی را در پیش گیریم.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۵۰۰۰ فرصت سرمایه گذاری در استان شناسایی شده که ۹۰ درصد آنها در حوزه گردشگری است، افزود: در شهرستان رشت ۷۳۱ فرصت سرمایه گذاری در ۳۲ محور در بخش های مختلف گردشگری، خدماتی، کشاورزی، طبیعی و دامپروری شناسایی شده است.

مدیرکل دفتر شناسایی و جذب استانداری گیلان گفت: باتوجه به اینکه بسیاری از ظرفیت های کشوری در شهرک صنعتی مستقر هستند، با شناسایی فرصت های دیگر خصوصا در حوزه صنایع تبدیلی با نگاه کارآفرینانه و رفع موانع، می توان ایجاد انگیزه کرد.

وی با بیان اینکه در بخش خدمات هم ظرفیت های مفیدی در استان شناسایی شده، گفت: باتوجه به گستردگی فرصت های سرمایه گذاری در استان دو اولویت آب بندان و زراعت چوب را تا پایان سال شناسایی و برنامه ریزی کردیم.

رنجکش ادامه داد: در سطح استان ۹۰۰۰ هکتار آب بندان وجود دارد که مسوولیت اصلی تامین آب کشاورزی شالیزارهای سطح استان را برعهده دارند از اینرو ساماندهی و هدایت آنها در دست انجام است‌ البته بخشی از این آب بندانها قابلیت پرورش آبزیان را هم دارند.

وی اضافه کرد:  در فاز اول ساماندهی، پنج آب بندان ازهر شهرستان با محوریت فرمانداری ها شناسایی کردیم تا با همه ابعاد اجتماعی و اقتصادی در اختیار بخش خصوصی با محوریت جامعه محلی و روستایی قرار دهیم.

مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری گیلان تصریح کرد: امسال ۸۸ میلیارد تومان اعتبار ملی برای ساماندهی و لایروبی آببندان ها اختصاص یافته است. برای اینکه از ظرفیت های آب بندان ها بهره مند شویم باید آنها را از استفاده تک بعدی خارج کنیم.

وی با بیان اینکه باید بخش خصوصی را به دلیل اینکه از توان خود هزینه می کند نیاز به هدایت درست دارد، گفت: متاسفانه برخی اوقات معطلی هایی در فضای اداری وجود دارد که منجربه دلسردی سرمایه گذار می شود.

وی زارعت چوب را دومین اولویت مهم در شهرستان دانست و تصریح کرد: باید در حوزه کشت و زراعت چوب شرایطی ایجاد کنیم که منجربه فراگیر شدن توسط زارعین شود.

رنجکش خاطرنشان کرد: صنایع وابسته ای در استان داریم که بیش از پنج میلیون مترمکعب مصرف چوب دارند، از طرفی با توجه به تحریم ها و تهدیدها واردات چوب به صرفه نیست لذا نیاز داریم برای پویایی صنایع وابسته به چوب، زراعت چوب را گسترش دهیم.

رنجکش گفت: تلاش عمده ما عمومی کردن زراعت چوب در عرصه های مردمی توسط مردم است. در حوزه ترویجی هم اقداماتی نظیر برگزاری کلاس آموزشی و همایش علمی زراعت چوب در حال انجام است.

میرشمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت در ادامه این جلسه اظهار کرد: همواره مباحث مربوط به افزایش تولید در اولویت قراردارد و برای رونق تولید و بهبود معیشت مردم نیازمند فعال سازی واحدهای راکد و نیمه فعال هستیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ما متکی به کشاورزی است، افزود: باوجود موهبت های خدادادی و ظرفیت های گردشگری در شهرستان، می توانیم در راستای ایجاد اشتغال نقش آفرین باشیم.

مومنی زاده، ادامه داد: تحول در اقتصاد روستا، باعث رونق اقتصاد در شهر می شود، لذا باید در جهت تنوع اشتغالزایی روستاییان فعالانه تر عمل کنیم.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به شناسایی فرصت های شغلی در این شهرستان، گفت: باید با بهره گیری از ظرفیت های مختلف شاهد رونق اقتصادی و معیشتی جامعه باشیم.

وی با بیان اینکه ۳۱ عنوان پروژه اولویت دار بخش گردشگری در رشت در دستور کار قرار گرفته، اظهار کرد: ساماندهی آب بندان ها به عنوان یکی از ظرفیت های مهم بسیار مورد توجه است. با استفاده از آب بندان ها می توانیم ۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی جهت تامین آب شالیزارها داشته باشیم.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *