استان ها > گیلان

شانس زنده ماندن مگس زیتون، در هوای گرم و خشک کم است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: مگس زیتون، در هوای گرم و خشک شانس کمتری برای زنده ماندن دارد.

به گزارش ورگ، مسعود الماسی با بیان اینکه آفت مگس زیتون در سال 82 با زیتون های قاچاق به باغ‌های استان‌های زیتون خیز از جمله گیلان راه یافت و حدود 80 درصد محصول آن سال را از بین برد، گفت: این آفت در همان سال‌های اول با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی تا حدود زیادی کنترل شد اما هر بار که شرایط را مساعد ببیند، دوباره تراکم جمعیتش افزایش می‌یابد و به جان باغ ها می‌افتد.

وی افزود: اگر باغداران رودبار، تنها شهرستان گیلان که در آن زیتون کشت می‌شود، به فکر نباشند و پای کار مقابله با این آفت نیایند، محصول امسال شان در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

الماسی ادامه داد: خنکی هوا در زمان باردهی زیتون در تابستان، شرایط را برای تکثیر این آفت فراهم می‌کند و جمعیتش چند برابر می‌شود.

وی افزود: مگس زیتون، در هوای گرم و خشک و در دمای بالای 33 درجه سانتیگراد، شانس کمتری برای زنده ماندن دارد و رشد و تکثیر چندانی ندارد.

الماسی، انجام ندادن عملیات “به باغی” شامل هرس، جوان سازی، تغذیه مناسب، مدیریت کف باغ و جمع آوری میوه‌های آلوده پس از برداشت، شخم زدن و زیر و رو کردن خاک، آبیاری زمستانی و جوان سازی و اصلاح باغ‌ها را هم در این زمینه دخیل می‌داند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: در سال‌های گذشته به باغداران برای این کار تسهیلاتی داده می‌شد اما در سال‌های اخیر به علت کمبود اعتبارات، وزارت جهاد کشاورزی، توان تامین این اعتبار را ندارد. نمایندگان هنگام تدوین و تصویب اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی می‌توانند به این موضوع نگاه ویژه داشته باشند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code