استان ها > خراسان رضوی

سهم مالیاتی خراسان رضوی از نظام مالیاتی کشور 3 درصد است

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: خراسان رضوی 7.3 دهم جمعیت کشور و 5.4 دهم تولید ناخالص داخلی کشور را داراست اما سهم استان از نظام مالیاتی کشور تنها 3 درصد است.

به گزارش ورگ، امیدعلی پارسا در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: اینکه مساله اصلی کشور این است که مالیات وصولی کشور 7 الی 8 درصد کل مالیات‌های کشور بوده و این رقم نصف حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان و هزینه‌های حداقلی سیستم است، به معنی مشکل در درآمدهای کشور است.

وی افزود: لذا کل درآمدهای مالیاتی حصول شده در کشور سطح کمی را شامل می‌شود و علت کم بودن آن شامل معافیت‌های مالیاتی، فرارهای مالیاتی و پایه‌های کمتر است و مجموع این عوامل سبب ایجاد مشکل در توزیع مالیات می‌شود، اما تعیین سطح اعتبار استان‌ها وظیفه سازمان بودجه است و این مقدار با مدلی که متناسب با توسعه متوازن باشد، به کل کشور ابلاغ می‌شود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، بیان کرد: تمام 30 استان کشور معتقد هستند که در زمینه پرداخت مالیات به آنان ظلم می‌شود، اما این موضوع حائز اهمیت است که خراسان رضوی 7.3 دهم جمعیت کشور و 5.4 دهم تولید ناخالص داخلی کشور را داراست اما سهم مالیاتی استان از نظام مالیاتی کشور تنها 3 درصد است.

پارسا خاطرنشان کرد: اینکه برای این حل این مشکل چه باید کرد به مباحث مربوط به فرار مالیاتی و مقابله با فساد مربوط می‌شود. تاکنون حدود 300 هزار نفر با درآمد میلیارد به بالا مشخص شده است که نصف آنان معدی مالیاتی نیستند و نصف دیگر کمتر از دیگران مالیات می‌دهند بنابراین تمام توان ما باید برای دریافت مالیات از این گروه‌ها باشد.

وی اضافه کرد: امسال 7500 میلیارد تومان وصول معوقات و 15 هزار میلیارد تومان بخشودگی جرایم پرداخت شده است. به نظر من کلید حل مسائل شناسایی فرارهای مالیاتی و دریافت مالیات از آنان است. اینکه نظام درآمد هزینه استان‌ها به گونه‌ای نیست که انگیزه کافی در استان ایجاد کند، ما پیشنهاد می‌کنیم که سازمان برنامه و امور مالیاتی  برای توسعه متوازن استان‌ها و ایجاد انگیزه کافی و حداکثر کردن درآمدهای استانی در بودجه 98 نسبت به بازنگری و اصلاح نظام درآمدزایی استان‌ها ارتباط کافی میان  سرمایه و درآمد استانی و همچنین تخصیص تضمینی اعتبارات مذکور با عملکرد وصول درآمدهای استانی را ابلاغ کند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: به منظور ارتقاء فرهنگ مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی تمام دستگاه‌ها همکاری لازم را با امور مالیاتی داشته و اطلاعات لازم را برای ما ارسال کنند.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code