استان ها > گیلان

سخنرانی رهبر انقلاب؛ تجلی بخش روز جهانی قدس

ورگ/گیلان یک دکترای علوم سیاسی، با اشاره به شیوع بیماری کرونا در سطح بین الملل، اضافه کرد: شیوع این بیماری از اهمیت مسئله فلسطین نکاسته و فرمایشات رهبر انقلاب در روز جهانی قدس تجلی بخش این روز عظیم خواهد بود.

دکتر روح الله منعم در گفت وگو با ورگ، روز قدس را یک روز تاریخ ساز دانست که از ششم مردادماه سال ۱۳۵۸ در تقویم سیاسی ایرانیان و مردم جهان حک شده است و اظهار کرد: اعلام روز جهانی قدس با درایت و تدبیر امام خمینی(ره) در واقع واکنشی به رفتارهای ددمنشانه و خلاف رویه عرف جامعه جهانی و علیه موازین اسلامی بود.

وی با اشاره به نامگذاری روز قدس در کمتر از یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: امام راحل اهمیت موضوع قدس و فلسطین را به جهانیان نشان داد و با این ابتکار عمل ثابت کرد که هیچ تفاوتی میان گروه های اسلامی وجود ندارد.

این دکترای علوم سیاسی، با بیان اینکه روز قدس تنها روز فلسطین نیست، تصریح کرد: روز قدس روز کرامت و انسانیت و صلح و امنیت بشریت است.

منعم روز قدس را روز اجماع روابط بین المللی دانست؛ نه بین الدولی و یادآور شد: مردم تهران و همه شهرهای ایران و پایتخت های جهان با آمدن به خیابان ها و میادین در ماه رمضان، روز قدس را به عنوان یک جنبش سیاسی به نمایش می گذارند.

مدرس دانشگاه گیلان، با بیان اینکه روز قدس آخرین لبیک مسلمانان به خداوند در ماه رمضان است، عنوان کرد: ما با روزه داری در ماه رمضان گرسنگی و تشنگی را تحمل می کنیم تا به یاد فقرا باشیم، اما باید این عبادت دینی را به صورت مصداقی و عملیاتی هم نشان دهیم و لذا روز قدس آن عبادت مصداقی و عملیاتی امت اسلام در پیشگاه الهی است که توانسته یک اتحاد و همدلی جهانی ایجاد کند.

وی راهپیمایی روز قدس را کارناوال آزادی خواهی و استقلال طلبی جهانیان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۵۸ سخنران اولین روز جهانی قدس بودند و امسال بعد از ۴۱ سال برای دومین بار سخنران این مراسم خواهد بود که نشان دهنده اهمیت و ویژگی خاص روز قدس سال ۱۳۹۹ است.

منعم، با اشاره به شیوع بیماری کرونا در سطح بین الملل، اضافه کرد: شیوع این بیماری از اهمیت مسئله فلسطین نکاسته و فرمایشات رهبر انقلاب در روز جهانی قدس تجلی بخش این روز عظیم خواهد بود.

وی با بیان اینکه روز جهانی قدس امسال مصادف با آخرین روز قدس قرن است، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ تا امروز اسرائیل نتوانسته در هیچ جنگی علیه فلسطینیان پیروز شود. این رژیم غاصب که از سال ۱۳۴۸ فلسطین و قدس شریف را به اشغال درآورده و رژیم جعلی خودش را ثبت کرده طی سال های ۱۹۵۶، ۱۹۶۳، ۱۹۶۷، ۱۹۷۳ و ۱۳۷۶ علیه مردم فلسطین جنگ به راه انداخته و بخش هایی از سوریه و جنوب لبنان و صحرای سینا و بلندی های جولان را نیز اشغال کرده بود.

این دکترای علوم سیاسی، انقلاب اسلامی را زمینه ساز شکل گیری جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) دانست و تاکید کرد: روز جهانی قدس به عنوان سنگ بنای آزادی خواهی مردم فلسطین در مقابل تجاورهای اسرائیل قرار گرفت و این رژیم جعلی در سال ۲۰۰۰ از لبنان خارج شد و در جنگ های ۲۰۰۶، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ علیه حماس شکست خورد.

وی با بیان اینکه روز جهانی قدس یاد مردم فلسطین را زنده نگه داشته است، اظهار کرد: نامگذاری روز جهانی قدس از سوی معمار کبیر انقلاب یعنی همواره فلسطین مسئله اول جهان خواهد بود.

You may also like...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code